טאג' מאהל
תמונה הבאה
טאג' הקטן - אגרה - הודו
תמונה קודמת

טאג' מאהל - אגרה

הודו » אגרה

טאג' מהאל הוא מבנה מונומנטלי אותו בנה הקיסר המוגולי שאה ג'האן כדי להנציח את אשתו הפרסייה האהובה, ארג'ומנד באנו בגום, שכונתה מומתאז מהאל ("גבירת הארמון"). אשתו של הקיסר מתה בגיל 38, לאחר לידת בנם, אך לפני מותה ביקשה מבעלה שינציח את אהבתם הגדולה. שאה ג'האן קיים את בקשתה של אשתו, ובנה עבורה את אחד המבנים היפים ביותר בעולם, העשוי כולו שיש לבן. משמעות השם טאג' מהאל היא "כתר הארמון".

מלאכת הבנייה של טאג' מאהל ארכה 23 שנים (משנת 1630 ועד 1653) במהלכן עמלו במלאכת הבנייה 20,000 עובדים. אלפי פילים הועסקו בהבאת אבני הבניין של המבנה מן ההארצות השכנות. על פי האגדה, לאחר שסיים האדריכל לבנות את הטאג' מהאל, כרת הקיסר את ידיו כדי שלא יוכל עוד לבנות מבנה מרהיב כזה.

כארבע שנים אחרי השלמת הבנייה, תפס את השלטון אוראנגזב, בנו של שאה ג'האן, וכלא את אביו במבצר אגרה, בחדר המשקיף אל הטאג' מאהל. לאחר מותו, שאה ג'האן נקבר בטאג' מהאל לצד אשתו האהובה.

בשנת 2007 הוכרז הטאג' מהאל כאחד משבעת פלאי תבל החדשים.

המבנה הלבן נשמר בצורה קפדנית על ידי הממשלה, והאזור נשמר ברמת זיהום נמוכה בכדי לשמור על נקיונו. דבר אחד אני יכול לומר לגבי טאג' מאהל - הוא בהחלט עומד בכבוד בהגדרה של אחד משבעת פלאי תבל.
טאג' מאהל - אגרה