הבסיליקה של סן פרנסיסקו - אסיזי

הבסיליקה של סן פרנסיסקו - אסיזי

הבאזיליקה פרנציסקוס הקדוש (Basilica of San Francesco d'Assisi) היא המקום החשוב ביותר לנזירי המסדר הפרנציסקני. הבזיליקה מורכבת למעשה משתי כנסיות שהוקמו זו על גבי זו. בנייתה של הבאזיליקה החלה בשנת 1228 מיד לאחר הכרזתו של פרנציסקוס לקדוש, על פי תוכניותיו של האח אליאס. בניית הבזיליקה התחתונה הסתיימה בשנת 1230, ואז גם הובאה למקום גופתו של פרסציסקוס הקדוש. בניית הבזיליקה העליונה הסתיימה בשנת 1253. הבאזיליקה הוקמה על גבעה שהייתה ידועה עד אז בשם גבעת הגהנום (Collo d'Inferno - Hill of Hell) מאחר ושם היו מוציאים את הפושעים להורג.

הבאזיליקה התחתונה היא המקום בו נמצא קבר פרנציסקוס הקדוש בקאפלה קטנה הנמצאת בתחתית גרם מדרגות. קירות הבאזיליקה מעוטרים בציורי קיר מרשימים מן המאה ה-13 וה-14 שצויירו על ידי אמנים שונים כמו צ'ימבוה (Cimabue) וג'וטו (Giotto).

הבאזיליקה העליונה, בניגוד לתחתונה, הינה מבנה גותי גבוה ומואר. ציורי הקיר המפארים את קירות הבזיליקה מיוחסים לג'וטו (Giotto) ותלמידיו.

ב-26 בספטמבר 1997, יום הולדתו ה-816 של פרנציסקוס הקדוש, פקדה את האזור רעידת אדמה שגרמה נזק כבד למבנה הבזיליקה, כולל התמוטטות של תקרה שעליה היו ציורי קיר של צ'ימבוה. הבסיליקה נסגרה בעקבות רעידת האדמה למשך שנתיים לשיפוצים.