מקדש לין אונג - Linh Ung Pagoda - גבעות השיש
תמונה הבאה
הרי השיש - דה נאנג
תמונה קודמת

פסל בודהא משיש לבן - הרי השיש - דה נאנג

וייטנאם » דה נאנג

הרי השיש (בוייטנאמית "הרי חמשת היסודות") היא קבוצת של חמש גבעות גיר ושיש הממוקמות דרומית לעיר דה נאנג. חמשת הגבעות נקראות על שם חמשת היסודות: קים (מתכת), ת'וי (מים), מוק (עץ), הווא (אש) ות'ו (אדמה).

בכל הגבעות יש מערות טבעיות רבות, וגם מספר רב של מקדשים. השילוב של הגבעות הבולטות, המערות והמקדשים הפך את הגבעות לאתר תיירותי פופולארי, וכמו-כן לאתר עליה לרגל למאמינים.

אזור הרי השיש ידוע בעבודות הפיסול בשיש הנעשות בו, למרות שלאחרונה נאסרה כריית שיש מן הגבעות בכדי לשמור עליהן, ולכן מובא השיש לבתי המלאכה ממחצבות באזורים אחרים.


המסלול
כיום רק גבעת ת'וי סון (Thuy Son), גבעת המים, שהיא גם הגבעה הגדולה מבין חמש הגבעות, פתוחה למבקרים. 156 מדרגות מובילות אל פיסגת הגבעה, ומשם ניתן להנות מתצפית מרשימה על האזור ועל הרי השיש האחרים. למי שמוטרד מן הטיפוס במדרגות, ניתן לעלות אל הגבעה באמצעות מעלית שהותקנה במקום בשנת 2011, החוסכת חלק מן העליה. קחו לעצמכם לפחות שעתיים עד ארבע שעות בכדי להסתובב במערות ובמקדשים שעל הגבעה.

גבעת המים כוללת מספר מערות ומקדשים בודהיסטים והינדואיסטים. אחת המערות הגדולות בהן ניתן לבקר בגבעה היא מערת הויין קונג (Huyen Khong) בה נמצא פסל בודהא גדול.

על אחד מצדדי הגבעה נמצא מגדל שה לוי (Xa Loi), פגודה מרשימה המתנשאת לגובה 15 מטרים הצופה אל המרחקים, שנבנתה בשנת 1997.

לרגלי הגבעה יש חנויות רבות המוכרות עבודות פיסול בשיש אם בא לכם לעשות קצת שופינג.


טיפים
בימים חמים ולחים עדיף להשתמש במעלית במקום לטפס את המדרגות הרבות אל הפסגה (אל תדאגו - יש עוד מדרגות לטפס גם אם משתמשים במעלית).
עדיף לבקר בגבעה בבוקר או אחר הצהריים, מאחר ובצהריים החום והלחות עלולים להיות כבדים.
הטיול בגבעה כולל הליכה די רבה - בואו עם מים ונעלים נוחות.

עלויות
כניסה: 15,000 דונג (כ-0.75 דולר)
עליה וירידה במעלית: 30,000 דונג (כ-1.5 דולר).
פסל בודהא משיש לבן - הרי השיש - דה נאנג