מנהרות קו-צ'י - Cu Chi Tunnels
תמונה הבאה
מנהרות קו-צ'י - Cu Chi Tunnels
תמונה קודמת

מנהרות קו-צ'י - Cu Chi Tunnels

וייטנאם » דלתת המקונג

אזור קו-צ'י היה אחד מאזורי הקרבות המפורסמים של מלחמות וייטנאם. באזור קיימת מערכת מנהרות עצומה בהן השתמשו לוחמי הויאטקונג במלחמתם בצרפתים ואחר-כך בדרום וייטנאם ובארצות הברית.

אזור קו-צ'י נמצא כ-40 ק"מ מהעיר סאייגון, ולכן היווה אזור התארגנות חשוב ביותר ללוחמי הגרילה בעת יציאתם למתקפות על סאייגון.

המנהרות לא הוקמו בצורה מכוונת. בתחילה, הן הוקמו כמסתור מול סיורים אמריקאים. כל כפר בנה לעצמו רשת פנימית של מנהרות קשר. עם השנים, המנהרות קושרו בינהם ובוצרו. עד 1965 היו במקום יותר מ-200 ק"מ של מנהרות מחוברות. המנהרות הפכו ממש לעיר תת-קרקעית.

המנהרות הגיעו אפילו אל מתחת לבסיסי הצבא האמריקאי, שלא הצליח לפענח כיצד מצליחים הלוחמים לחדור לבסיסיו. האמריקאים מצידם ניסו לבצע מספר מבצעי חיפוש אחר המנהרות, אך ללא הצלחה. גם אם התגלתה מנהרה, האמריקאים לא היו נכנסים אליה (רובן היו ממולכדות וצרות מכדי שאדם מערבי יעבור בהן).

עם זאת, החיים במנהרות לא היו פיקניק. המנהרות הצרות היו מלאות ביתושים, נמלים, עכבישים ונדלים ארסיים. האוויר היה מעופש, והמזון והמים היו מקוצבים.

הסיור באתר כולל זחילה במנהרות, היכרות מקרוב עם מלכודות שהיו בשימוש במנהרות, ולמי שמרגיש קרבי - ירי ברובה (M-15 או קלצ'ניקוב) בתשלום נוסף של דולר לכדור.
מנהרות קו-צ'י - Cu Chi Tunnels