מרתף העינויים - מצודת לונדון

מרתף העינויים - מצודת לונדון

מצודת לונדון, או בשמה הרשמי "הארמון המלכותי והמצודה של הוד מלכותה" היא טירה מלכותית הממוקמת על הגדה הצפונית של נהר התמזה. הטירה שימשה לאורך השנים כאחד ממקומות מגוריהם של מלכי בריטניה, וכבית סוהר שבו נכלאו רבים, כולל אנשי בית המלוכה שהוחזקו כאן על ידי קרוביהם. הסיפור המפורסם ביותר הוא של ריצ'רד השלישי שהחזיק במגדל את שני הנסיכים שהיו מתחריו לכתר, ואז גם רצח אותם. עצמותיהם התגדלו במגדל הלבן רק כמאתיים שנה לאחר העלמותם.

האמת היא שרק שבעה אנשים הוצאו בתוך המצודה להורג, ורוב ההוצאות להורג בוצעו על הגבעה הסמוכה (כ-100 הוצאות להורג בסך הכל).

המצודה נבנתה בשנת 1066 עם הכיבוש הנורמני של אנגליה, ושימש כמעוז הנורמני בתוך לונדון האנגלית. כאן ישבו גובי המיסים הנורמנים, ולכן הפכה המצודה לסמל של שינאה ודיכוי.

המגדל הלבן, ממנו נגזר שמה של המצודה, נבנה על ידי ויליאם הכובש בערך בשנת 1078. המצודה עברה שיפוצים ושינויים רבים, והצורה הנוכחית של המצודה היא מסביבות המאה ה-13. המצודה מוקפת בחומות בצורות, שמעולם לא נועדו להיות יפות.

בהיעדרו של מלך בריטניה, שימש נציב המצודה כמפקדה הצבאי של בריטניה, ולכן נחשב נציב המצודה לאחד התפקידים החשובים בממלכה. מלחמות רבות נלחמו סביב המצודה, ולאורך השנים הפכה השליטה במצודה לנקודת מפתח בשליטה בממלכה.

עיקר פרסומה של מצודת לונדון הוא בכך שהיא משמשת כמקום משכנם של תכשיטי הכתר של הממלכה המאוחדת.