טרקר - טיולים בארץ ובעולם

אינטי וורה יאסי - מקלט לחיות - מדריך טרקר

(Inti Wara Yassi)

אינטי וורה יאסי (Comunidad Inti Wara Yassi או בקיצור CIWY) הוא שמה של קהילה ששמה לה למטרה את ההגנה על חיות הבר בבוליביה. לשם כך הוקמו שלושה מקלטים המרכזים אליהם חיות בר שהוחזקו בבתים פרטיים, ולעיתים עברו התעללות קשה מידי בעליהן. הפארקים מאפשרים לחיות הללו לחיות באורח חיים חופשי עד כמה שניתן. רוב החיות אינן נמצאות בכלובים ואינן קשורות, כך שהן יכולות ללכת ולבוא כרצונן. אגב, משמעות השם (למי שתוהה) היא שמש, ירח וכוכבים בשלוש השפות האינדיאניות של בוליביה - איימרה, קצ'ווה ועוד שפה.

הקבוצה מפעילה שלושה מקלטים:

 • פארק מצ'יה (WCC Machía) - זהו המרכז הראשון והקטן ביותר מבין המרכזים, הנמצא ליד הכפר וייה טונארי.
 • פארק אמבואה ארי (WCC Ambue Ari) - זהו הפארק השני, והגדול ביותר, שהקימה הקהילה ליד הכפר אסנסיון דה גווראיוס (Ascensión de Guarayos) שעל הדרך בין סנטה קרוז וטרינידד.
 • פארק חאקח קואיסי (WCC Jacj Cuisi) - זהו הפארק השלישי שהקימה הקהילה ליד הכפר רורה נאבאקה (Rurrenabaque). זהו הפארק הבינוני בגודלו מבין הפארקים..

ההגעה אל אינטי וורה יאסי

פארק מצ'יה - Parque Machía

המקלט הראשון אותו הקימה קהילת אינטי וואה יאסי (CIWY) הוקם בשנת 1996 בפארק מצ'יה. רוב שטח הפארק הוא בבעלות המועצה, אך עם השנים קנתה הקהילה שטחים המשמשים למגורים ולמרפאות.

את המקלט מתחזקת קבוצה קטנה של בוליביאנים, וקבוצה גדולה (ומתחלפת תמידית) של מתנדבים, הנשארים במקלט תקופה מינימלית של שבועיים (רבים נשארים תקופות ארוכות הרבה יותר).

בשנת 2010 החלה בניה של כביש החותך את שטח המקלט, למרות פעילות נרחבת כנגד כביש זה. הכביש גרם למפולות אדמה תכופות במהלך העונה הגשומה, כך שהכביש סגור חלקים נרחבים מן השנה. הכביש גם גרם לאבדן שטחי מחיה של החיות, ולכן הועברו חיות שונות, בינהן הפומות, אל מקלט אחד המופעל על ידי הקהילה.


ארה (מקאו) כחולה-צהובה (2001)Blue & Yellow Macaw אינטי וורה יאסי (2002) Inti Wara Yassi אינטי וורה יאסי (2002)Inti Wara Yassi אינטי וורה יאסי (2002) Inti Wara Yassi אינטי וורה יאסי (2002) Inti Wara Yassi סאקי לבן פנים - נקבה (2002) White-faced Saki - Female אינטי וורה יאסי (2002) Inti Wara Yassi אינטי וורה יאסי (2002) Inti Wara Yassi קופת טמרין (2002) Saddleback Tamarin מתנדבת עם קוף עכביש (2001)Volunteer with a Spider Monkey מתנדב עם קוף קפוצ'ין חום (2001)Volunteer & Brown Capuchin Monkey פומה (2002) Puma

כל מי שמעוניין (והוא מעל גיל 18, ומוכן להישאר 15 יום לפחות) יכול להתנדב במקלט. בדרך כלל גם לא נדרשת הודעה מראש - פשוט מגיעים להתנדב. לא נדרשת השכלה או נסיון מיוחדים כדי להתנדב. מי שמעוניין לעבוד עם חיה מסויימת, יצטרך להתחייב להישאר חודש במקלט. הבנה בסיסית של ספרדית הכרחית לשם התנדבות.

מי שלא רוצה להתנדב יכול להגיע לביקור בלבד, במהלכו יוכל לבקר בחלק הפתוח של הפארק, בו בעלי החיים מסתובבים באופן חופשי). כדאי להקדיש לפחות יומיים לביקור זה.

המתנדבים עוסקים בעבודות היום-יומיות, החל מעבודות בניין ונקיון, וכלה בטיפול בבעלי חיים בכלל, ובאלה הדורשים תשומת לב מיוחדת. לעיתים, כאשר יש מתנדבים רבים במקלט, יתכן כי לא יהיו מספיק חיות הדורשות טיפול ייחודי, ולפיכך יהיו מתנדבים שלא יקבלו לטיפולם חיה מסויימת.

בפארק מאצ'יה נמצאים כיום בכל זמן נתון כ-500 חיות מ-30 מינים שונים, ובינהם:


 • הביאו איתכם דוחה יתושים, למרות שמאד משתדלים לא להשתמש בו (כי הקופים מלקקים אותו). אם אתם רגישים ליתושים, אולי זה לא המקום בשבילכם...

המתנדברים במקלט ישנים במגורים המסופקים על-ידי המקלט. מגורים אלו הינם בתשלום. עלות הלינה היא:

 • חבילת 15 ימים - 1770 בוליביאנוס + 300 בוליביאנוס פיקדון
 • כל לילה נוסף - 95 בוליביאנוס
 • חבילת 30 ימים - 3170 בוליביאנוס + 300 בוליביאנוס פיקדון
 • כל לילה נוסף - 75 בוליביאנוס

העלות איננה כוללת:

 • ביגוד ומגפי גומי - 10 בוליביאנוס לפריט
 • אוכל - בין 40 ל-80 בוליביאנוס ליום
 • אינטרנט - 3 בוליביאנוס לשעה

אל תצפו למלון פאר... מגורי המתנדבים כוללים מטבח, חדר אוכל גדול ומקלחות עם מים חמים. התשלום עבור הלינה הוא בעצם תרומה, מאחר והמקלט איננו מקבל תמיכה משום גורם שהוא.

לגבי אוכל - בכפר הסמוך יש מספר מסעדות וחנויות המספקת את כל הצרכים.

אין בכפר בנק, אז הביאו אתכם כסף מזומן.


מידע נוסף ניתן למצוא באתר פארק מצ'יה

כיצד מגיעים

המקלט של פארק מצ'יה נמצא במחצית הדרך בין הערים קוצ'במבה (Cochabamba) וסנטה-קרוז (Santa Cruz), סמוך לכפר וייה טונרי (Villa Tunari). כדי להגיע למקלט, ניתן לקחת את אחד האוטובוסים הנוסעים בין שתי הערים האלה. עדיף לקחת את האוטובוסים היוצאים מהטרמינל המרכזי (למרות שהם מעט יותר יקרים - 20 בוליביאן בערך) מאחר והדרך לעיתים קשה וקרה.

יש לבקש מהנהג שיודיע לכם במקלט, או אם הוא לא מכיר, אז אפשר לבקש שיעצור לכם בכפר וייה טונארי, מייד אחרי גשר אספיריטו סנטו (Espiritu Santo Bridge). הגשר מאד גדול, כך שאי אפשר לפספס אותו.

(עדכון אחרון: ספטמבר 2016)

אהבת את הדף על אינטי וורה יאסי?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.