טרקר - טיולים בארץ ובעולם

איקיקה - מדריך טרקר

תמונות מאיקיקה

איקיקה (2002) Iquique יד המדבר (2002) Mano del Desierto כנסייה בעיר איקיקה (2002)

(Iquique)

איקיקה (Iquique) היא עיר נמל על חוף הים של צ'ילה. האוכלוסיה של העיר היא כ-180,000 איש.

העיר התפתחה מאד בשל מרבצי אשלגן חנקתי הנמצאים במדבר אטקמה הנמצא ממזרח אליה. במקור העיר הייתה בשליטת פרו, אך השליטה בה הועברה אל צ'ילה כחלק ממלחמת האוקיינוס השקט שהתרחשה במאה ה-19.

ההגעה אל איקיקה


סיור בפארק הלאומי איסלוגה והסביבה

פארק לאומי איסלוגה הוא פארק באזור המישורים הגבוהים של צ'ילה (Altiplanos) בו נמצאים מספר הרי געש (בחלקם פעילים), אגמים וחיות רבות.

הפארק הוא פארק מבודד יחסית, שלא רבים מגיעים אליו. קשה למצוא סיורים מאורגנים היוצאים אל הפארק, ולכן סיור בפארק דורש בדרך כלל ארגון עצמאי ושכירת רכב (רצוי 4X4).


ניינדו (2002) Lesser Rhea - ?andu פארק לאומי הר-הגעש איסלוגה (2002)Isluga Volcano National Park כנסייה בכפר איסלוגה (2002)Church in the village of Isluga פארק לאומי הר-הגעש איסלוגה (2002) Isluga Volcano National Park כנסייה בכפר איסלוגה (2002) Church in the village of Isluga פארק לאומי הר-הגעש איסלוגה (2002)Isluga Volcano National Park פארק לאומי הר-הגעש איסלוגה (2002)Isluga Volcano National Park פארק לאומי הר-הגעש איסלוגה (2002)Isluga Volcano National Park פארק לאומי הר-הגעש איסלוגה (2002)Isluga Volcano National Park הר געש פעיל הר געש פעיל - פארק איסלוגה

מומלץ סיור של יומיים (אפשר שלושה) באמצעות רכב 4x4 אותו שוכרים באיקיקה.

מתחילים בנסיעה מאיקיאה לכיוון דרום, עד אל לוס פינטאדוס (ראה בהמשך).

חוזרים צפונה לכיוון הגאוגליפ הגדול בעולם - "הענק מאטקמה", ומשם ממשיכים אל הכפר איסלוגה (פארק אוטנטי עם כנסיה יפה).

ישנים ליד הכפר (יש שם אזור קמפינג נחמד צפונית לכפר, עם מעיין חם - ללא תשלום).

ביום השני, מסיירים בפארק, וחוזרים לקראת ערב לכיוון איקיקה, אפשר לישון בדרך, ולהחזיר את הרכב בבוקר (יומיים השכרת רכב).


כיצד מגיעים

הפארק נמצא מזרחית לעיר איקיקה בצפון צ'ילה. אל הפארק מובילה דרך (בחלקה משובשת) שעליה רצוי לנוע עם רכב 4X4. את הרכב ניתן לשכור בעיר איקיקה. הדרך מובילה מזרחה עד לכפר איסלוגה (קרוב לגבול עם בוליביה), ואז נכנסת צפונה לתוך השמורה. ניתן להמשיך עם הדרך צפונה עד שהיא מתחברת לפארק הלאומי לאוקה (ראה הסבר נפרד). אין כמעט אוטובוסים המגיעים לכפר איסלוגה, ובכל מקרה אין אפשרות לטייל בפארק עם אוטובוס. כמו-כן, אין (עד כמה שראינו) סיורים מאורגנים לפארק זה.

הר פינטדוס - Cerro Pintados Geoglyphs

הר פינטדוס נמצא 95 ק"מ דרומית לעיר איקיקה בתוך הפארק הלאומי פמפה דל טמרוגל (Reserva Nacional Pampa del Tamarugal). בפארק עצי טמרגו (Tamarugo) להם יכולת הסתגלות נדירה לקרקע המלוחה, עם שורשים עמוקים המגיעים אל המים שבעומק האדמה. אולם עד כמה שהעצים מעניינים, הם לא מצדיקים נסיעה אל השמורה.

ציורי האדמה (Geoglyphs) של הר פינטאדוס (Cerro Pintados) הם הסיבה האמיתית להגעה אל הפארק הלאומי. הציורים כוללים מעל 400 ציורי אדמה גדולים המצויירים על ההרים בסביבה (לא את כולם ניתן לראות מן הקרקע), המהווים את ריכוז ציורי האדמה הגדול ביותר בדרום אמריקה. הציורים כוללים ציורים של בני אדם, חיות וצורות גאומטריות. ציורי האדמה נוצרו בין השנים 700 ל-1500 לספירה.

במקום יש מרכז מבקרים ומוזיאון קטן עם מידע (גם באנגלית) אודות המקום.

רוב הגיאוגליפים מצויירים בשיטה של חפירה רדודה בשכבת האבנים העליונה של הקרקע בכדי לחשוף את הקרקע הבהירה יותר שמתחת. בשל מזג האוויר היבש מאד במקום, הציורים לא נהרסו.


הר פינטאדוס (2002) Cerro Pintados הר פינטדוס - Cerro Pintados הר פינטדוס - Cerro Pintados הר פינטדוס - Cerro Pintados הר פינטדוס - Cerro Pintados

כיצד מגיעים

הגעה ברכב אל הר פינטדו היא די פשוטה. נוסעים מאיקיקה על כביש 16 לכיוון מזרח עד שהוא מתחבר אל כביש הפאנאמריקאנה (כביש 5), ופונים איתו דרומה. נוסעים עד המפגש עם כביש 75, שם יורדים מהכביש ופונים ימינה מערבה אל שביל עפר המוביל אל המקום.

הענק מאטקמה - Gigante de Atacama

הענק מאטקמה הוא ציור קרקע (geoglyph) הנמצא במדבר אטקמה. הענק הינו ציור הקרקע הפרה-היסטורי הגדול ביותר בעולם, וגובהו 119 מטרים. הציור מייצג אל של התושבים המקומיים בתקופה שבין 1000 ל-1400 לספירה.

נראה כי הענק שימש לחישוב מיקום הירח בכדי לסייע לחקלאי האזור לחשב את עונות השנה במדוייק.


מדבר אטקמה - הענק מאטקמה (2002)Atacama Giant

כיצד מגיעים

מפעלי המלחת באומברסטון - Oficina Salitrera Santiago Humberstone

מפעל המלחת באומברסטון (Oficina Salitrera Santiago Humberstone) הוא מפעל לכריית מלחת וזיקוק אשלגן חנקתי, אשר הוקם על ידי פרו בשנת 1862. המפעל פעל ביחד עם מפעל נוסף, סנטה לאורה (Santa Laura) הממוקם כ-1.5 ק"מ ממנו. אומברסטון היה יותר עיירת כורים, וסנטה לאורה יותר אזור תעשייתי.

האינקה ותושבים מקומיים אחרים באזור הפיקו חנקות עוד לפני בוא הספרדים לאמריקה הדרומית, ועשו בהן שימוש כדשן אותו פיזרו בשדותיהם. אירופים הראשונים בצפונה של צ'ילה כרו את החנקה ושלחו אותה על גבי חמורים ללימה כדי לייצר ממנה אבק שריפה. הצורך הגובר במינרל בסוף המאה ה-18 הביא לחיפוש מרבצים חדשים ברחבי מדבר אטקמה.

בתחילה יועד החומר לתעשיית הנשק, אך בשנות ה-30 של המאה ה-19 התתגלו סגולותיו גם כדשן, והביקוש לו עלה באופן חד לשם שימוש בחקלאות ברחבי העולם.

צ'ילה הפכה עד מהרה לספקית החנקה הטבעית החשובה בעולם. באמצע המאה ה-19 השתכללו המכרות באזור ואתרי הייצור הפכו לממוכנים. במכרות הוקמו עיירות עבור העובדים (כגון אומברסטון), והנחת מסילות רכבת שהובילה אל החוף, איפשרה את החלפת בהמות המשא ואת הגדלת התפוקה.

מלחמת האוקיינוס השקט, המכונה גם "מלחמת המלחת", פרצה ב-1879 בין צ'ילה לבין פרו ובוליביה, והסתיימה בהשתלטותה של צ'ילה על אזורי הייצור. בשנת 1890 הגיעו רווחי המדינה ממפעלי המלחת לסך של כמחצית מכלל הכנסותיה של צ'ילה, ובשנת 1913 היוו כ-80% מהיקף הייצוא, אך בהמשך נחלש הביקוש בשל ייצור של אשלגן חנקתי מלאכותי באירופה.

בעקבות המשבר הכלכלי שפקד את התעשייה מפעל אומברסטון נסגר על ידי פרו, ונפתח מחדש בשנת 1933 על ידי צ'ילה. ב-1959 נסגרו שני המפעלים והוצאו למכירה ב-1961.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 2005 על מפעלי המלחת באומברסטון כעל אתר מורשת עולמית.

הומברסטון - עיר הרפאים של הכורים

כיום ניתן לבקר במפעלים, הנראים למעשה כמו עיר רפאים בה הזמן עצר מלכת. במהלך הסיור ניתן להתרשם מצורת חייהם של 3,800 הפועלים שחיו ועבדו במפעל זה.

הסיור יכול להתבצע בצורה עצמאית או כחלק מסיור יום אותו ניתן לקחת מאיקיקה, הכולל ביקור באתרים נוספים. בהמהלך הסיור ניתן להסתובב בין הבתים של המפעל ברגל.

ניתן לבקר במפעלים גם במהלך הלילה.


כיצד מגיעים

המפעל שוכן במדבר אטקמה בצפונה של צ'ילה, במרחק של 47 ק"מ ממזרח לעיר איקיקה.

פיקה - קוצ'ה רסבלדרו - Pica - Cocha Resbaladero

אין הרבה מה לעשות בעיר איקה, אבל אפשר לקפוץ להתרחץ בבריכה הטבעית של קוצ'ה רסבלדרו (Cocha Resbaladero) הנמצאת בעיר. זו בריכה טבעית הממוקמת בין סלעים, עם שתי מערות, אליהן ניתן להיכנס, מהן בוקעים המים. המים בבריכה חמימים, והצמחיה הירוקה מסביב משלימה את התמונה הציורית.

הבעיה - המקום בדרך כלל מלא, ולכן קשה להנות ממנו בצורה מלאה.


פיקה - קוצ'ה רסבלדרו - Pica

כיצד מגיעים

(עדכון אחרון: ספטמבר 2016)

אהבת את הדף על איקיקה?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.