טרקר - טיולים בארץ ובעולם

ארקיפה - מדריך טרקר

(Arequipa)

ארקיפה, או כפי שהיא עוד מכונה "העיר הלבנה" (la ciudad blanca), היא אחת הערים היפות בפרו, אם לא בכל דרום אמריקה. רחובותיה מלאים בבתים קולונאיליים, והכיכר המרכזית היא ודאי אחת היפות ביותר בהן ביקרתי. בעיר אין בכלל מבנים או הריסות מתקופה האינקה.

בתים רבים מאד בעיר בנויים מאבן וולקנית לבנה, ובנייה לבנה זו הקנתה לעיר את שמה.

העיר נמצאת בתוך עמק יפה בגובה 2380 מטרים מעל פני הים, לרגלי הר הגעש אל מיסטי (El Misti), הר געש בצורת חרוט מושלם, המתנשא לגובה של 5822 מטרים, שאת פסגתו המושלגת ניתן לראות מכל רחבי העיר. סביב העיר שני הרי געש נוספים (Chachani ו-PichuPichu).

העיר היא העיר השניה בחשיבותה בפרו (אחרי לימה) והשני במרכזיותה עבור מטיילים (אחרי קוסקו).

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 2000 על ארקיפה כעל אתר מורשת עולמית.

ההגעה אל ארקיפה

העיר ארקיפה נמצאת בדרום פרו, וההגעה הנוחה ביותר אליה היא באמצעות טיסת פנים אל שדה התעופה הממוקם כ-8 ק"מ מהעיר. יש אל העיר טיסות רבות יחסית מלימה וקוסקו. קיימות טיסות פחות סדירות אל יעדים נוספים.

מונית משדה התעופה אל הכיכר המרכזית תעלה 20 סול.

הדרך הזולה להגיע אל העיר היא באמצעות אוטובוסים הנוסעים מלימה דרומה (16-18 שעות) בנסיעה ארוכה ומייגעת, שאם חייבים לקחת אותה, עדיף לקחת אוטובוס אקספרס איכותי. מומלץ לכל מי שרוצה להגיע אל העיר באוטובוס לחלק את הנסיעה מלימה, ולעצור בדרך ביעדים כגון איקה, פיסקו ונאסקה.

נאסקה היא הקרובה ביותר מבין השלוש, וגם משם מדובר בנסיעה של 10-12 שעות. כדאי לזכור כי חלק גדול מן הנסיעות לאורך כביש החוף המגיעות אל ארקיפה הינן נסיעות לילה, כך שמרוויחים לילה או מפסידים שינה (תלוי איך מסתכלים על זה...)

רבים מן המטיילים ממשיכים מארקיפה אל קוסקו - נסיעת לילה קשה של כ-9-11 שעות, שבה כדאי מאד לקחת מעיל, כי הקור יכול להיות מקפיא! עדיף לתפוס את אחת מן הטיסות הרבות היוצאות לשם.

האוטובוסים מגיעים אל שני הטרמינלים, הממוקמים כ-3 ק"מ ממרכז העיר. מונית מהטרמינל תעלה כ-10 סול. תפסו מונית קרוב לטרמינל, ולא ברחוב. אל תיקחו מונית שאיננה מסומנת.

חברת האוטובוסים המומלצת ביותר היא קרוז דל סור (אתר החברה)

ארקיפה היא חלק מהמסלול אותו עושים רבים מהמטיילים לאורך החוף (לימה - פיסקו - איקה - נאסקה - ארקיפה).

מלונות בארקיפה

ככל שתבצעו הזמנת מלון בארקיפה מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות בארקיפה באישור מיידי

(אתר hotelscombined.com הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

מנזר סנטה קטלינה - Monasterio de Santa Catalina

מנזר סנטה קטלינה הוא למעשה עיר-בתוך-עיר המשתרעת על שטח של מעל 20 קמ"ר. המנזר אמנם נמצא בתוך תחומי העיר ארקיפה, אך הוא נפתח למבקרים רק בשנת 1970, לאחר ארבע מאות שנים של מסתורין.

המנזר הוקם בשנת 1579 בידי המסדר הדומיניקני, ובעבר חיו בו 450 נזירות בבידוד מוחלט. הנזירות המעטות שנותרו במקום כיום (כ-30 במספר), פרשו לחלק קטן מן המנזר, אליו גישת מבקרים אסורה.

רחובותיו המפותלים של המנזר צבועים בצבעים עזים, והנקיון שולט בכל מקום. מאות רחובות, מעברים, דלתות ומדרגות הופכים את הסיור במנזר לחווייה ייחודית, והצלמים שבינכם לא יפסיקו לצלם.


מנזר סנטה קטלינה (2002)Santa Catalina Convent מנזר סנטה קטלינה (2002)Santa Catalina Convent מנזר סנטה קטלינה (2002)Santa Catalina Convent מנזר סנטה קטלינה (2002)Santa Catalina Convent מנזר סנטה קטלינה (2002) Santa Catalina Convent מנזר סנטה קטלינה (2002)Santa Catalina Convent מנזר סנטה קטלינה (2002)Santa Catalina Convent מנזר סנטה קטלינה (2002)Santa Catalina Convent

מחיר הכניסה: 40 סול
סטודנט: 20 סול


ימים א', ב', ד', ו' ושבת: 09:00-17:00
ימים ג' ו-ה': 09:00-20:00

כניסה אחרונה: 16:00


51-54-221213


מידע נוסף ניתן למצוא באתר מנזר סנטה קטלינה

טורו מוארטו - Toro Muerto

שדה ציורי אבן (Petroglyphs), שעליו נטען כי הוא הגדול בעולם, נמצא ליד העיר ארקיפה בפרו, ושמו טורו מוארטו (Toro Muerto). ספק אם אתר זה הוא אכן הגדול בעולם, אך עדיין הוא מרשים ביותר.

באתר מאות סלעים וולקניים שבהם חצובים ציורים מרתקים. הסלעים מפוזרים על פני שטח נרחב של כמה קילומטרים.

רוב ההסטוריונים מסכימים כי ציורים אלו נוצרו על ידי בני תרבות הווארי (Huari Culture) לפני יותר מ-1000 שנים.

ההיקף העצום של האתר ונוף המדבר הקדמוני בו הוא ממוקם מרשימים אולי יותר מן הציורים עצמם. הציורים כוללים צורות גאומטריות, בעלי חיים ובני אדם, אך אינם ברמה אומנותית גבוהה.

למרבה ההפתעה, מעטים מאד התיירים המגיעים למקום, אולי בשל הריחוק שלו מכל מרכז ישוב אחר או מיקומו המדברי ההופך את ההליכה בין הסלעים בעת החיפוש אחר ציורי הסלע למייגעת.


טורו מוארטו (2001) Toro Muerto טורו מוארטו (2001) Toro Muerto טורו מוארטו (2001) Toro Muerto טורו מוארטו (2001) Toro Muerto טורו מוארטו (2001) Toro Muerto

עד כמה שראיתי, אין סיורים מאורגנים המגיעים אל האתר, ולפיכך על המטייל להגיע לשם בצורה עצמאית. בשל הנסיעות הארוכות (כ-3 שעות בכל כיוון), יש לתכנן את המסלול ליום שלם.


  • קחו איתכם מים ומשהו לאכול, מאחר ובמקום אין כמעט צל, ואין חנות לקנות בה.
  • בשל השמש החזקה במקום מומלץ לקחת קרם הגנה נגד שמש

מחיר הכניסה לאתר: 5 סול.


כיצד מגיעים

ההגעה אל אתר טורו מוארטו היא מעט מסובכת. העיירות הקרובות ביותר אל האתר הן קורירה (Corire). יש אוטובוסים אל קורירה מארקיפה. משם צריך לקחת מונית בנסיעה קצרה של כ-2 ק"מ אל האתר עצמו.

הקתדרלה המרכזית

הקתדרלה המרכזית של ארקיפה היא אחת היפות בפרו. היא ממוקמת בכיכר העיר המרכזית, פלסה דה ארמאס (Plaza de Armas). הקתדרלה הוקמה לראשונה בשנת 1612, אך לאחר שריפה היא נבנתה מחדש בשנת 1844.

חלקה הפנימי של הקתדרלה מקושט בשיש ועץ, ובחלקה האחורי עוגב בלגי מרשים מן המאה ה-19, אחד העוגבים הגדולים באמריקה.


הקתדרלה של ארקיפה (2002)Arequipa Cathedral הקתדרלה של ארקיפה - Arequipa Cathedral הקתדרלה של ארקיפה - פרו

שעות פתיחה:
יום ב'-ו': 08:00-12:00, 17:00-20:00
יום א': 07:00-13:00

קניון קולקה - Colca Canyon

קניון קולקה נמצא קרוב לעיר ארקיפה, אך בשבילו הקדשתי דף נפרד - קניון קולקה.

(עדכון אחרון: אוגוסט 2016)

אהבת את הדף על ארקיפה?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.