טרקר - טיולים בארץ ובעולם

גבעת הרדאר - מדריך טרקר

תמונות מגבעת הרדאר

טנק באנדרטת חטיבת הראל - גבעת הרדאר גבעת הרדאר - אנדרטת הראל גבעת הרדאר פנים טנק - גבעת הרדאר

גבעת הרדאר היא גבעה בגובה כ-880 מטרים בהרי ירושלים, והיא מצויה במיקום מרכזי שממנו ניתן לצפות על למרחק גדול. הגבעה נודעה בעיקר בשל הקרבות הקשים שהתנהלו בה במלחמת העצמאות ובמלחמת ששת הימים.

כבר במלחמת העולם הראשונה התחולל באזור גבעת הרדאר קרב קשה, בעת שהגבעה נכבשה מידי הטורקים בידי יחידה בריטית בפיקודו של אלנבי.

במלחמת העולם השניה הקימו הבריטים על גבעת הרדאר מתקן שלאורך שנים רבות חשבו שהיה יחידת מכ"מ (רדאר) נגד מטוסים, ועל שם רדאר זה ניתן לגבעה שמה. מחקרים חדשים מראים כי המתקן שהוקם על הגבעה היה תחנת ממסר רדיו-טלפון. בגלל צורת המתקן שהיה דומה לצלחת מכ"ם הוא כונה בטעות "הרדאר". בעקבות פגיעות חוזרות ונשנות בקווי הטלפון הקרקעיים, עלתה חשיבותו של המתקן בגבעה זו, והבריטים פרקו את המתקן רק במ11 במאי, סמוך לסיום המנדט.

לפני קום המדינה מסרו הבריטים את גבעת הרדאר לידי הערבים. בזמן מבצע יבוסי, התנהל במקום קרב בין כוחות הלגיון הערבי שישבו במקום לבין כוח משוריין של הפלמ"ח, שיצא מקיבוץ מעלה החמישה לעזרתו של כוח אחר שניסה לכבוש את מסגד נבי סמואל ונכשל. במסגרת הקרבות באזור נהרגו 38 חיילים, מהם 15 באזור גבעת הרדאר.

יום לפני הקמת המדינה נכבשה גבעת הרדאר על ידי יחידת פלמ"ח הראל, וכוח של חטיבת עציוני של ההגנה הושאר על הגבעה. ב-19 במאי נכבשה פעם נוספת גבעת הרדאר על ידי הלגיון הערבי הירדני, ושני נסיונות של הפלמ"ח לכבוש את הגבעה בחזרה לא צלחו.

עד מלחמת ששת הימים נשארה גבעת הרדאר תחת שליטה ירדנית והיוותה נקודה חשובה בשמירת הרצף הטריטוריאלי עד לטרון, עד שבלחמת ששת הימים נכבשה הגבעה על-ידי כוח שריון חרמ"ש 104 מחטיבת הראל שריון.

ההגעה אל גבעת הרדאר

אתר גבעת הרדאר נמצא בתוך הישוב הר אדר.

נוסעים על כביש ירושלים - תל-אביב (כביש מס' 1) עד מחלף חמד, שם יוצאים ופונים שמאלה על הגשר לכיוון קריית ענבים. בכיכר פונים ימינה לכיוון קריית ענבים. חוצים את קריית ענבים, ומתחילים בטיפוס לכיוון בית ההארחה. בצומת הבאה פונים ימינה לכיוון הר אדר. נכנסים לתוך הישוב, ונוסעים ישר עד שרואים מימין את האנדרטה.


הצג מפה גדולה יותר

אנדרטת חטיבת הראל - גבעת הרדאר

בפסגת גבעת הרדאר הוקם אתר ההנצחה של חטיבת "הראל" לדורותיה: חטיבת הפלמ"ח הראל שלחמה באזור מבואות ירושלים במלחמת העצמאות וחטיבת השריון הראל שלחמה במבצע קדש, מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים. בנוסף מוקדש האתר לחללי גדוד בית חורון שלחם גם הוא באזור, ולזכר חללי המתיישבים והלוחמים של האזור בהגנת היישובים וקרבות הראדאר.

האנדרטה מתנשאת לגובה של 16 מטרים, והיא מעוצבת כשער הפונה לירושלים, כשתי צלחות רדאר המונחות זו על גבי זו וניצבות על שתי רגלי בטון. ניתן לעלות אל האנדרטה, אך זה כרוך בטיפוס של 58 מדרגות.

למרגלות האנדרטה ניצבים מספר כלים משוריינים הכוללים משוריין "סנדוויץ" ממלחמת העצמאות, טנק "שרמן" 1-M של צה"ל וטנק "פטון" 47-M של הצבא הירדני. סביב האנדרטה ניתן לראות תעלות קשר, בונקרים, קירות מגן מבטון עם חרכי ירי ומכשולים נגד טנקים. למרגלות האתר מדרום, ליד הדרך, שרדו מספר "שני דרקון".


הכניסה לאתר הינה ללא תשלום.


האתר פתוח כל שעות היממה ובכל ימות השנה.

(עדכון אחרון: מרץ 2012)

אהבת את הדף על גבעת הרדאר?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.