טרקר - טיולים בארץ ובעולם

גרנדה - מדריך טרקר

(Granada)

העיר גרנדה ממוקמת לרגלי הרי סיירה נבאדה בגובה של מעל 700 מטרים, בנקודת מפגש של שלושה נהרות: ביירו, דארו וגניל. בעיר חיים כיום כ-240,000 תושבים, מה שהופך אותה לעיר ה-13 בגודלה בספרד.

ההגעה אל גרנדה


View ספרד in a larger map

מלונות בגרנדה

ככל שתבצעו הזמנת מלון בגרנדה מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות בגרנדה באישור מיידי

(אתר hotelscombined.com הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

אלהמברה - Alhambra

אם הגעתם אל גרנדה, כנראה עשית את זה בכדי לבקר באלהמברה, ואתם לא לבד. בכל שנה מבקרים כאן 3,000,000 מבקרים! אלהמברה היא אחד האתרים המתויירים ביותר בספרד, וכמובן שיש סיבות טובות לכך. אלהמברה היא הדוגמא הטובה בעולם לאדריכלות מורית.

אלהמברה היא ארמון מצודה מלכותי הניצב על גבי גבעת לה סאביקה (La Sabika) המשקיפה אל העיר. בנייתו של הארמון החלה במאה ה-9 כמצודה מבוצרת, אך בין המאות ה-13 וה-15 השתנה הייעוד שלו , ומלכי שושלת נסריד הפכו את אלהמברה לארמון מלכותי . השם אלהמברה נובע מן השם הערבי אל-חמרה, שפירושו "האדומה", המתייחס לאבן האדמדמה ממנה בנוי הארמון. הארכיטקטורה של רוב המבנים בארמון היא מוסלמית.

אומרים כי הפאר וההדר של הארמון היה נסיון מכוון של השליטים המוריים להסוות את אבדן כוחם אל מול המלכים הספרדיים שהתקדמו מן הצפון.

כיבוש גרנדה על ידי הספרדים ב-1492 הביא לסיומה את תקופת השלטון המורי שארכה כ-800 שנה, והביא לסיומה 280 שנות מלחמת דת. לאחר הכיבוש הפך הארמון לביתם של מושלי גרנדה הקתוליים, שעשו בו גם שינויים בכדי להתאים את הארמון המורי לצרכיהם, כולל הקמת כנסיה במקום בו עמד קודם לכן המסגד, והריסת אגף בארמון המוסלמי בכדי לאפשר את בניית ארמון קרלוס ה-V בסגנון הרנסאנס.

במהלך המאה ה-18 הארמון היה נטוש, ובתקופת נפוליאון שימש כמחנה צבאי. נפוליאון אפילו ניסה לפוצץ את המבנה, אך למזלנו ללא הצלחה. בשנת 1870 הוכרזה האלהמברה כמונומנט לאומי.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1984 על אלהמברה כעל אתר מורשת עולמית.

באופן בסיסי ניתן לבקר באלהמברה בסיור עצמאי או במסגרת סיור מאורגן. הכניסה לאתר מוגבלת ל-6,600 מבקרים ביום בלבד! אל אזור הארמונות נסריד ניתן להכניס 300 איש בלבד בכל 30 דקות.

תחילת הסיור לאחר הכניסה מאזור הכרטיסים היא בארמון הקיץ (Palacio de Generalife) כאשר השם מבוטא כ-"חנרליפה", שמשמעותו המילולית היא גן הארכיטקט. כאן שהה הסולטאן במהלך חודשי הקיץ בין הגנים , הבריכות והמזרקות המקררים מעט את האוויר. החלקים המרכזיים בארמון הקיץ הם חצר תעלת המים (Patio de la Acequia) וגן הסולטנית (Jardin de la Sultana).

לאחר הביקור בארמון הקיץ חוצים את הגשר אל הארמון הראשי עצמו.

ארמון קרלוס החמישי (Palacio de Carlos V), שנבנה על ידי המלך קרלוס החמישי 35 שנים לאחר כיבוש אלהמברה, מתבלט בין המבנים השונים במתחם דווקא בשל היותו ארמון נוצרי בסגנון הרנסאנס. באופן אירוני הארמון הראשון בו מבקרים במהלך הסיור הוא הארמון הכי פחות מורי מכל המבנים. בניגוד לסגנון המורי בו יופיו של הארמון נחבא בתוך מבוך של מיזדרונות וחצרות, ארמון קרלוס החמישי גדול מעביר תחושת שלטון ודומיננטיות של אומה מנצחת. כיום יש במבנה מוזיאון של אמנות ספרדית-מוסלמית.

המצודה המוסלמית העתיקה (The Alcazaba) ממוקמת בקצה הרחוק של המתחם, והיא גם חלקו העתיק ביותר. אזור זה היה אזור צבאי בלבד, ולכן היה מופרד מאזור הארמונות. לאורך השנים המצודה סבלה מחוסר תחזוקה, ורק חלק מן החומות המאסיביות שלה נותר כיום. על מגדלי השמירה של המצודה הונף הדגל הספרדי לאחר שהסתיים המצור בן שבעת החודשים על המצודה, ובכך הסתיים שלטונה של השושלת הנסרידית המורית. מן המגדלים נשקף נוף יפה על העיר שמתחת.

שווה להשאיר את ארמונות נסריד (Palacio de los Nazaries), שהוא החלק היפה ביותר של הסיור, לסוף. מדובר בשלושה ארמונות המחוברים בינהם, שנבנו במאה ה-14 על ידי מלכי שושלת נסריד, שהייתה השושלת המורית האחרונה ששלטה בספרד. בהתחלה ייראה כאילו מאד צפוף בכניסה, אך הקהל יתפזר בהמשך אל החצרות השונות שלאורך המסלול שהוגדר בארמונות.

החלק הראשון של ארמונות נסריד הוא מקסוואר (Mexuar), שהוא אזור קבלת הקהל הציבורי ואזור המשפט. פעמיים בשבוע ערך כאן הסולטאן משפטים. מאחורי האזור יש מסגד קטן עם גומחה הפונה מזרחה.

החלק השני של ארמונות נסריד הוא קומארס (Comares), שהוא אזור המגורים הרשמי של הסולטאן. האזור כלל את היכל השגרירים (Salon de Embajadores) ששימש כחדר הכתר בו התקבלו שליחים זרים. תיקרת העץ של החדר מורכבת ממעל 8,000 חלקים שונים. בחדר זה קיבל כריסטופר קולומבוס את האישור של מלכי ספרד למימון המסע שלו אל אמריקה.

החלק השלישי של הארמונות הוא חצר האריות (Patio del los Leones), שהוא אזור המגורים הפרטי של הסולטאן, הכולל את מזרקת האריות שהייתה בשיפוצים עד לפני זמן לא רב.

חצר ההדסים (Patio de Arraynes) היא חצר מרשימה המכילה בריכת שיש גדולה (7.1 מטרים על 34 מטרים) ובה דגי זהב, ששיחי הדס גדלים סביבה, ושתי מזרקות מזינות אותה במים. צבעם הירוק של שיחי ההדס מנוגד היטב לצבע הלבן של השיש ממנו בנויה הבריכה.

היכל משפחת איבן סראח (Sala de los Abencerrajes) הוא חדר מקושט בצורה מופלאה. האגדה מספרת כי המשפחה הייתה משפחת אבירים, יריבתו של המלך המורי האחרון של גרנדה. אחד מבני המשפחה התאהב בבת מלוכה, ונתפס כשהוא מטפס אל חלון חדרה. המלך הזועם כלא את כל בני המשפחה בחדר בארמון, ולאחר מכן הביא את בני משפחה יריבה בכדי שיוציאו את כולם להורג. כתם כהה על המיזרקה נחשב לשריד לדמם של האבירים.

בתוך ארמונות נסריד נמצאים המרחצאות, ששימשו גם לצורך התנקות, אך גם לצורך פגישות עסקים באווירה רגועה. במרחצאות הייתה כנראה תזמורת שהנעימה את זמנם של המתרחצים, וחדרים שבהם אמבטיות חמות מאד ואמבטיות קרות מאד, שהרוחצים עברו במהירות בינהן (טוב כנראה למחזור הדם...)

בדרך חזרה אל אזור הכניסה כדאי לעצור בארמון פרטל (Palacio del Partal), שנבנה בין השנים 1302-1309, מה שהופך אותו לאחד העתיקים באתר. כדאי לבלות מעט בגנים המטופחים, ולהנות מבריכות המים בהם משתקפות הקשתות האלגנטיות של הארמון. נקודת צילום מצויינת נמצאת על המדרגה העליונה של הגנים.


מבוגר: 14.3 אירו
ילד (12-15): 9.3 אירו
ילדים מתחת גיל 12: ללא תשלום
חניה של 3 שעות: 6 אירו
חניה של 4 שעות: 7.3 אירו
חניה של יום: 17.85 אירו (יותר ממחיר הכניסה לאתר!)

שני שליש מהכרטיסים נמכרים מראש דרך האינטרנט, והשאר נמכרים ביום הכניסה במקום. רכישה ביום הכניסה היא חוויה לא נעימה, מאחר ומדובר בתורים ארוכים, כשאין שום ביטחון שכלשיגיע תורכם ישארו בכלל כרטיסים. קופות הכרטיסים נפתחות ב-08:00, אז אם אין ברירה, הגיעו לשם מוקדם עד כמה שניתן.

ניתן להזמין כרטיסים שלושה חודשים מראש (או פחות) דרך האינטרנט. ההמלצה שלי היא לרכוש כרטיסים כמה שיותר מוקדם דרך אתר ticketmaster.es.

אם הזמנת כרטיסים באינטרנט, יש להביא אתכם את כרטיס האשראי אשר באמצעותו ביצעתם את הרכישה! איסוף הכרטיסים מתבצע במכונות אוטומטיות המסומנות Caixa (שם של בנק) הנמצאות גם בערים הגדולות (בדרך כלל המכונה נמצאת בתוך סניף הבנק) וגם בחדר הנמצא מימין לתור הגדול (אל תעמדו בתור הגדול!) בכניסה לאתר. בחדר יש 10 מכונות אוטומטיות, ואנשים שעוזרים לתפעל אותן. פשוט מכניסים את כרטיס האשראי, והכרטיסים יוצאים.

שימרו את הכרטיסים איתכם, כי תידרשו להשתמש בהם במעברים בין חלקי הסיור השונים.

אפשרויות במידה ונגמרו הכרטיסים:

  • סיור מודרך - לסיורים אלו יש כרטיסים מוזמנים, אך הסיור עולה בדרך כלל כ-50 אירו.
  • כרטיס חופשי - כרטיס לשלושה או חמישה ימים הכולל כניסה לאלהמברה, לאתרים נוספים ולאוטובוסים. 25 אירו לכרטיס לשלושה ימים, 30 אירו לחמישה ימים. הבעיה היא שאין באמת מה לעשות בגרנדה שלושה ימים (ובטוח לא חמישה).
  • סיור אל ארמון הקיץ (generalife) בלבד. לסיור זה יש בדרך כלל כרטיסים.

התשלום לחניה נעשה באמצעות מכונות אוטומטיות, אז קחו איתכם את כרטיס החניה. שימו לב כי אי אפשר לשלם בכרטיס אשראי מהארץ את החניה (אלא אם מדובר בכרטיסים החדשים בהם יש קוד סודי אותו בחרתם בעצמכם).


הכניסה לאתר מתחלקת לביקור בוקר וביקור אחר צהריים:

ביקור בוקר: 08:30-14:00
ביקור אחר צהריים בקיץ: 14:00-20:00
ביקור אחר צהריים בחורף (15 באוקטובר עד 14 במרץ): 14:00-18:00
ביקור לילה בקיץ: ימי ג' עד שבת - 22:00-23:30
ביקור לילה בחורף (15 באוקטובר עד 14 במרץ): ימי שישי ושבת - 20:00-21:30

הכניסה אל הארמונות הנסרידים מוגבלת ל-30 דקות, ויש צורך לקבוע את זמן הביקור המדוייק בארמונות כבר בעת רכישת הכרטיסים. אם פיספסתם את התור שלכם, לא תוכלו להיכנס אל הארמונות! בכל מקרה, אך תוכלו להישאר בחלק הכללי של הארמון. הכניסה האחרונה אל הארמונות הנסרידיים היא שעה לפני הסגירה של האתר.

ניתן להגיע לביקור לילה, אך הוא יכול להיות או לארמון הקיץ או לארמונות הנסרידיים (אי אפשר לשלב את שניהם בביקור לילה אחד).


כיצד מגיעים

ליד אזור הכניסה של האתר יש 500 מקומות חניה, בארבעה אזורים. אחד מהם נועד לאוטובוסים וקרוואנים בלבד, שהוא הרחוק ביותר.


הצג את גרנדה במפה גדולה יותר

תצפית סן ניקולס - Mirador San Nicolas

תצפית סן ניקולס (Mirador San Nicolas) ממוקמת באחת הנקודות הגבוהות ביותר של אלבייזין (Albayzin), ממנה נשקף נוף מרהיב של ארמון אלהמברה.

הכיכר בדרך כלל מלאה באנשים, היושבים וצופים אל הארמון. בדרך כלל יהיו במקום גם נגנים ומופעי רחוב אחרים.


  • הזמן הטוב ביותר לבקר בתצפית הוא במהלך השקיעה, אז האלהמברה נצבעת בצבעי אדום וכתום.
  • זמן השקיעה הוא העמוס ביותר בכיכר, אז כדאי להגיע מוקדם בכדי "לתפוס מקום".
  • לפעמים יכול להיות קשה למצוא את המקום, אז קחו לכם זמן מספיק בכדי למצוא את המקום לפני השקיעה.

כיצד מגיעים

ניתן להגיע אל התצפית באמצעות קו 31 היוצא מאזור Plaza Nueva.


הצג את גרנדה במפה גדולה יותר

אהבת את הדף על גרנדה?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.