טרקר - טיולים בארץ ובעולם

דלתת המקונג - מדריך טרקר

(Mekong Delta)

בוייטנאם שני אזורים עיקריים בהם מגדלים מזון: דלתת הנהר האדום בצפון המדינה, ודלתת נהר המקונג בדרומה. באזור זה, נהר המקונג האדיר מתפצל למאות שלוחות לפני שהוא נשפך לים סין הדרומי, והאדמה הפורייה אותה אסף עמו לאורך מסלול ה-4500 ק"מ אותו עבר ממוצאו בטיבט, שוקעת ויוצרת אזור פורה ביותר.

שמו הויטנאמי של נהר המקונג הוא קו לונג (Cuu Long) שמשמעותו "תשעה דרקונים", על שם תשע שלוחות הנהר המסתיימות בים.

מנהרות קו-צ'י - Cu Chi Tunnels

אזור קו-צ'י היה אחד מאזורי הקרבות המפורסמים של מלחמות וייטנאם. באזור קיימת מערכת מנהרות עצומה בהן השתמשו לוחמי הויאטקונג במלחמתם בצרפתים, לולאחר מכן במלחמה נגד דרום וייטנאם וארצות הברית.

אזור קו-צ'י נמצא כ-40 ק"מ מהעיר סאייגון, ולכן היווה אזור התארגנות חשוב ביותר ללוחמי הגרילה בעת יציאתם למתקפות על סאייגון.

המנהרות לא הוקמו בצורה מכוונת. בתחילה, הן הוקמו כמסתור מפני הסיורים האמריקנים. כל כפר בנה לעצמו רשת פנימית של מנהרות קשר. עם השנים, המנהרות קושרו בינהם ובוצרו. עד 1965 היו במקום יותר מ-200 ק"מ של מנהרות מחוברות. המנהרות הפכו ממש לעיר תת-קרקעית.

המנהרות הגיעו אפילו אל מתחת לבסיסי הצבא האמריקאי, שלא הצליח לפענח כיצד מצליחים הלוחמים לחדור לבסיסיו. האמריקאים מצידם ניסו לבצע מספר מבצעי חיפוש אחר המנהרות, אך ללא הצלחה. גם אם התגלתה מנהרה, האמריקאים לא היו נכנסים אליה (רובן היו ממולכדות וצרות מכדי שאדם מערבי יעבור בהן).

עם זאת, החיים במנהרות לא היו פיקניק. המנהרות הצרות היו מלאות ביתושים, נמלים, עכבישים ונדלים ארסיים. האוויר היה מעופש, והמזון והמים היו מקוצבים.


מנהרות קו-צ'י - Cu Chi Tunnels מנהרות קו-צ'י - Cu Chi Tunnels מנהרות קו-צ'י - Cu Chi Tunnels

הסיור באתר כולל זחילה במנהרות, היכרות מקרוב עם מלכודות שהיו בשימוש במנהרות, ולמי שמרגיש קרבי - ירי ברובה (M-15 או קלצ'ניקוב) בתשלום נוסף של דולר לכדור.

מקדש קאו דאי - Cao Dai Temple

דת הקאו דאי הוקמה בשנת 1926 על-ידי אדם בשם נגו ואן צ'יו (Ngo Van Chieu), שהיה פקיד במשטר הקולוניאלי הצרפתי, וטען כי קיבל מסר ישיר מאלוהים. המסר ציווה עליו לחבר דתות שונות מן המזרח ומן המערב לדת אחת.

אנשי הדת מאמינים באל אחד, שיצר את כל הדתות העיקריות - נצרות, איסלאם, הינדואיזם, בודהיזם, טאויזם, קונפוצ'יזם, וספיריטואליזם. ואכן, היהדות איננה אחת מן הדתות העיקריות לפי תפיסתם... הדת מאמינה בגילגול נשמות, והמאמינים שואפים לצאת ממעגל זה, ולהגיע לגן עדן. האלוהים מצויין בדת באמצעות העין הרואה-כל, ולכן העין המצויירת על קירות מקדשיהם מאפשרת זיהוי קל שלהם.

מבנה הדת היררכי, עם אפיפיור, קרדינלים, בישופים וכו'.
כיום יש כ-8 מליון מאמינים בדת ברחבי וייטנאם.

המקדש המרכזי של דת הקאו דאי נמצא בכפר תאי נין (Tay Ninh) בו מתקיימת תפילה מרכזית מרשימה בכל יום בשעה 12:00.


מקדש קאו דאי - Cao Dai Temple מקדש קאו דאי - דלתת המקונג מקדש קאו דאי - Cao Dai Temple מקדש קאו דאי - Cao Dai Temple

השוק הצף של קאי ראנג - Cai Rang Floating Market

חלק גדול מהתנועה בתוך דלתת המקונג מתבצע באמצעות סירות, והשווקים השוקקים ביותר הינם השווקים הצפים בהם מציעים האיכרים את מרכולתם מתוך סירות.

שוק קאי ראנג אמנם אינו הגדול מבין השווקים הצפים, אך הוא בהחלט אחד הגדולים. השוק פועל בין השעות 05:00 ל-11:00 בכל יום, והסיור בו כלול במסגרת רוב סיורי הדלתא המוצעים בהו-צ'י-מין סיטי.

בשוק ניתן לרכוש פירות, ירקות ודגים מכל המינים.


דלתת מקונג - Mekong Delta השוק הצף - Floating Market השוק הצף - Floating Market דלתת מקונג - Mekong Delta

הסיור בשוק מתבצע על-ידי שייט בסירה בין סירות המוכרים השונות.

זאו קוויט - Xeo Quyt - יער טראם

באמצע יער טארם (Tram Forest) העבות, שהוא אחד היערות הטבעיים האחרונים שעדיין קיימים באזור דלתת המקונג, באזור ביצתי המוצף רוב השנה במים, נמצא המקום בו הייתה ממוקמת המפקדה של המפלגה הקומוניסטית האזורית (Provincial Party Committee) בתקופת מלחמת וייטנאם. צבא דרום וייטנאם, כמו גם הצבא האמריקאי, ידעו אודות מיקומה של המפקדה, וגם תקפו את האזור בצורה סדירה מהאוויר ומהיבשה. טכניקות ההסוואה של אנשי היער הצליחו למנוע מהתקיפות הללו מלהשיג את מטרותיהן, והנהגת המפלגה נשארה ללא פגע, וניהלה מכאן את התקיפות כנגד סייגון, בירת דרום וייטנאם.


זאו קוויט - Xeo Quyt יער טראם - Tram Forest

כיום אזור זאו קוויט (Xeo Quyt) מהווה מוזיאון פתוח בו ניתן לסייר באמצעות סירות עץ קטנות המנווטות במהירות בין תעלות המים הרבות החוצות את היער. ניתן גם לחקור את האזור ברגל, אך זו משימה מעט יותר מורכבת, ורוב האנשים מסתפקים בסירות.

ניתן לבקר במפקדה, במנהרות ובמקומות המסתור, אך הם מרשימים פחות מאלו אותם ניתן לראות באזור קו צ'י. מצד שני, מדובר בביקור הרבה יותר רגוע ופסטורלי מהביקור באזור קו צ'י המתוייר.

סיורים מאורגנים בדלתת המקונג

הדרך הנוחה ביותר לסייר בדלתא היא באמצעות סיור מאורגן אותו לוקחים מהו-צ'י-מין סיטי. למרות שיש סוכנויות רבות שיהיו מוכנות למכור לכם סיור, יש רק סוכנויות מעטות שבפועל מוציאות סיורים, ולכן אין הבדל גדול בין הסוכנויות השונות.


דלתת מקונג - Mekong Delta פרח הלוטוס

סיור אל מקדש קאו דאי ומנהרות קו-צ'י

סיור של יום אחד (מומלץ!) שיוצא סביב 08:00 בבוקר ומסתיים סביב 18:30 בערב. הסיור כולל:

  • מקדש קאו דאי - הגעה לתפילה שמתקיימת בכל יום בשעה 12:00.
  • סיור אל מנהרות קו-צ'י.

סיור אל דלתת המקונג

קיימים סיורים שונים של יום או יומיים ברחבי דלתת המקונג המוצעים על ידי סוכנויות שונות. סיור היומיים כולל:

  • שייט בסירה קטנה בתעלות של אזור זאו קוויט בתוך יער טראם, שהיה בעבר בסיס של אירגון הויאט קונג.
  • ביקור בשוק הצף
  • ביקור במפעלים מסורתיים (אטריות' אורז, קטורת, דבש וכו')
  • שייט בין הכפרים הקטנים בסביבה

סיור אל מקדש קאו דאי ומנהרות קו-צ'י

עלות סיור מאורגן של יום אחד באוטובוס: 159,000 דונג (כ-7.5 דולר). כרטיס כניסה למנהרות עולה 90,000 דונג (כ-4.5 דולר) נוספים. עלות הסיור איננה כוללת בדרך כלל אוכל, אך במהלך הסיור עוצרים במסעדה.

סיור אל דלתת המקונג

עלותו של סיור מאורגן של יומיים: 15 דולר ומעלה (בהתאם לאיכות הסיור).

שילוב של הסיורים

שווה להקדיש את הזמן (שלושה ימים) ולקחת גם את הסיור אל מקדש הקאו דאי ומנהרות קו צ'י, וגם את הסיור של היומיים אל דלתת המקונג.

(עדכון אחרון: ספטמבר 2013)

אהבת את הדף על דלתת המקונג?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.