טרקר - טיולים בארץ ובעולם

היער השחור - שוורצוולד - מדריך טרקר

(Schwarzwald)

היער השחור הוא אזור בדרום מערבה של גרמניה, הידוע ביערות העבותים ובהרים הגבוהים שלו. האקלים של היער השחור מצויין לכל מי שרוצה מפלט מן החום של הקיץ הישראלי, וריבוי האטרקציות בו הופך אותו לאחד מיעדי התיירות המועדפים במדינה.

היער השחור הינו אזור נרחב, ואורכו מצפון לדרום כ-160 ק"מ. רוחבו של היער השחור נע בין 30 ל-60 ק"מ. גובה הפסגה הגבוהה ביותר ביער (הר פלדברג) הוא 1,493 מטרים מעל לפני הים.

את היערות ביער השחור חוצים שבילים מסומנים רבים, וברחבי היער פזורים אגמים, מפלים ונהרות רבים, שלגדותיהם כפרים ציוריים.

למי שמתכנן לבקר באזור היער השחור, כדאי לשקול לרכוש את "כרטיס היער השחור". הכרטיס מאפשר כניסה חופשית במשך שלושה ימים (לא בהכרח צמודים) למגוון רחב של אתרים ברחבי היער השחור, כולל כרטיס מיוחד הכולל גם כניסה אל אירופה פארק. למי שמתכנן לבקר באתרים רבים בתוך זמן קצר, הכרטיס יכול לחסוך כסף רב. את הכרטיס ניתן לרכוש ברוב האתרים התיירותיים הכלולים בו, או באתר האינטרנט.

מחירי כרטיס היער השחור לשנת 2013

מבוגר: 60.50 אירו כולל אירופה פארק, 35 אירו ללא אירופה פארק.
ילד (4-11): 50.50 אירו כולל אירופה פארק, 25 אירו ללא אירופה פארק.
משפחה (2 הורים + 3 ילדים עד גיל 17): 209 אירו כולל אירופה פארק, 107 אירו לא כולל אירופה פארק.

מידע אודות הכרטיס

מלונות בהיער השחור

ככל שתבצעו הזמנת מלון בהיער השחור מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות בהיער השחור באישור מיידי

(אתר hotelscombined.com הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

פרייבורג - Freiburg

העיר הגדולה ביותר באזור היער השחור היא פרייבורג הנחשבת בעיני רבים כ"שער ליער השחור". העיר הוקמה במאה ה-12 על ידי הדוכס קונראד לבית זאהרינגן, כאזור סחר חופשי, ומכאן גם שמה (התרגום של שמה של העיר מגרמנית הוא העיר החופשית).


קתדרלת פרייבורג - Freiburg Cathedral פרייבורג - Freiburg רכבל שאואינסלד, פרייבורג - Schauinsland Cable Car נקניקיות (Bratwurst) על האש ליד קתדרלת פרייבורג פירות יער - פטל ופטל שחור - פרייבורג תעלות מים בהן ניתן להשיט בובות וסירות קטנות - פרייבורג

הסיבה המרכזית להגיע אל פרייבורג היא הקתדרלה הגותית הגדולה שהוקמה בעיר החל בשנת 1120 לספירה. בניית קתדרלת פרייבורג (The Freiburg Minster) הסתיימה רשמית בשנת 1513. המגדל הגבוה בחזית הקתדרלה, שמתנשא לגובה 116 מטר, הושלם באורח נדיר עוד בימי הביניים (1320). בראש המגדל 16 פעמונים, שהוותיק בינהם (הנקרא "הוזאנה") נוצר בשנת 1258, ושוקל 3,290 ק"ג. למרבה המזל שרדו המגדל והחלונות את הפצצות העיר בזמן מלחמת העולם השניה.

ברחבה שליד הכניסה לקתדרלה מתקיים בכל יום שוק קטן, בו ניתן לקנות פירות יער, ירקות, חפצי אומנות, ובעיקר את הנקניקיות הטעימות האופייניות ליער השחור (הנקראות Bratwurst), אותן ניתן לקנות לאחר שנצלו על האש בלחמניה עם בצל מטוגן.

מנהג חביב של תושבי פרייבורג הוא להשיט סירות עץ ובובות במימי תעלות המים הקטנות העוברות ברחובות העיר. ילדים ישמחו מאד להצטרף לחגיגה, ולכן ניתן לרכוש סירת עץ או בובה הנמכרים ברחובות.

אחד ההרים סביב לעיר פרייבורג הוא הר שאואינסלד (Schauinsland) המתנשא לגובה 1284, אליו ניתן לעלות באמצעות רכבל שאואינסלד, הרכבל הארוך ביותר בגרמניה (כ-4 ק"מ אורכו). על ההר ניתן לבקר במוזיאון כרייה ולטייל במספר מסלולי הליכה.


עליה ברכבל שאואינסלד:
מבוגר - 13 אירו כיוון אחד, 20 אירו הלוך חזור
ילד (6-14) - 6 אירו כיוון אחד, 9 אירו הלוך חזור
ילדים (14-18) - 10 אירו כיוון אחד, 17 אירו הלוך חזור

לאורחים המתאכסנים באזור היער השחור, ניתן לקבל הנחה בהצגת כרטיס אורח. כמו-כן, הנחות לקשישים, סטודנטים וקבוצות.


מידע נוסף ניתן למצוא באתר פרייבורג

כיצד מגיעים

מפלי טריברג - Triberg Waterfalls

מפלי טריברג הינם בין המפלים הגבוהים ביותר בגרמניה. המפלים נופלים מגובה של 163 מטרים לאורך שבע מדרגות, והם בין הסמלים המרכזיים של היער השחור. ההליכה הנעימה לאורך המפל הופכת אותו לאחד מן היעדים המרכזיים לטיול באזור.


מפלי טרייברג - Triberg Waterfalls מפלי טריברג - Triberg Waterfalls

לאורך המפלים יש שלושה חניונים לרכב. החלק שבין החניון האמצעי לתחתון הוא זה שנחשב ליפה ביותר, ולשם כדאי לכוון. ניתן להחנות את הרכב בחניה בעיירה, וללכת במעלה השביל אל ראש המפל. למי שמגיע בשתי מכוניות, ניתן להשאיר מכונית אחת בחניה בעיירה בתחתית המפל, ולהתחיל את הדרך מהחניון העליון.

במידה ומדובר בשתי מכוניות, המסלול הופך למתאים גם לילדים. במידה ומדובר בעליה וחזרה, המסלול יכול להיות מעט קשה למשפחות.


את המפלים כדאי לראות במהלך הקיץ מאחר ובחורף השבילים יכולים להיות מכוסי קרח ומסוכנים (כמו בחלקים רבים באזור היער השחור).


מבוגר: 3 אירו
נוער (8-15): 90 סנט
ילדים: חינם


כיצד מגיעים


הצג את מפלי טרייברג במפה גדולה יותר

טודנאו - מגלשות הרים - Todtnau Rodelbahn

לחובבי הריגושים כדאי לשלב בביקור באזור היער השחור גם ירידה במורד מגלשות הרים מרגשות ליד העיירה טודנאו, שהן מגלשות ההרים הגדולות ביותר בגרמניה. מגלשות ההרים פועלות תחת השם Hasenhorn Rodelbahn.

הר אסנהורן (Hasenhorn) משמש בחורף כאתר סקי, אך במהלך הקיץ הופך ההר למגלשת ההרים הגבוהה ביותר בגרמניה. במורד ההר הותקנה מסילה, עליה ניתן לנסוע על גבי קרונות קטנים במהירות גבוהה, כאשר מהירות הגלישה נשלטת על ידי הגולש. למי שמכיר את מגלשת ההרים בצוק מנרה או בהר החרמון, מדובר במשהו דומה, רק הרבה (אבל הרבה) יותר ארוך וגבוה. אל ראש המסילה עולים באמצעות הרכבל המשמש בחורף את גולשי הסקי.

אורך המסלול מפסגת ההר ועד נקודת הסיום הוא 2.9 ק"מ, שלאורכן תיתקלו בקפיצות, פניות חדות (כולל 2 פניות של 360 מעלות) וכייף בלתי רגיל.

הנסיעה במתקן מותרת לילדים בגיל 8 ומעלה שגובהם מעל 1.40 מ', או לילדים קטנים יותר בנסיעה ביחד עם ההורים בקרונית.

רוכבי אופניים רבים מגיעים אל האתר מאחר וניתן לעלות ברכבל עם האופניים, ואז לבצע מסלול אתגרי עם האופניים במורד ההר, כשנופי היער השחור פרוסים לרגלי הרוכב.


מגלשות הרים - טודנאו (Todtnau), היער השחור גרמניה מגלשות הרים - Hasenhorn Rodelbahn מגלשות הרים - היער השחור

 • כדאי להגיע אל האתר מוקדם, מאחר ובשעות הבוקר המאוחרות יכול להיות בו עמוס, כולל עומס בחניה - מי שמגיע מאוחר יאלץ לחנות בחניונים המרוחקים.
 • התור הארוך הוא בדרך כלל לקניית כרטיסים, אז ניתן להגיע יום קודם לפני סגירת הפארק, ולקנות את הכרטיסים ליום המחרת, ולחסוך את העמידה בתור.

עליה ברכבל וגלישה במגלשת ההרים:
ילד (4-15): 8 אירו
מבוגר: 9.5 אירו

כרטיסיית 10 גלישות:
ילד (4-15): 75 אירו
מבוגר: 89 אירו

ניתן לרכוש כרטיסים נפרדים לעליה ולגלישה (למי שרוצה לעלות אך לא לגלוש).


כל השבוע: 09:30-17:00

מכירת הכרטיסים מסתיימת בשעה 16:30!


49-7671-96980+


מידע נוסף ניתן למצוא באתר טודנאו - מגלשות הרים

כיצד מגיעים

שטיינוואסן (Steinwasen) - פארק שעשועים

למי שמגיע עם ילדים אל אזור היער השחור, ניתן לבלות יום של כיף בפארק השעשועים שטיינוואסן. בפארק זה ניתן למצוא אטרקציות רבות.


פארק שעשועים - שטיינוואסן (Steinwasen), היער השחור גרמניה פארק שעשועים - שטיינוואסן (Steinwasen), היער השחור גרמניה פארק שעשועים - שטיינוואסן (Steinwasen), היער השחור גרמניה

בפארק יש כיום ארבע אטרקציות מרכזיות:

 • Chair Lift/Bobsled Run - רכבל המוביל אל ראש ההר, ומשם יורדת מגלשת הרים מהירה בה נוסעים בקרון קטן בתוך תעלת מתכת במהירות רבה.
 • River Splash - מתקן בו נוסעים בתוך אבוב מסתובב במורד מגלשה המסובבת את האבוב במהירות. לא מתאים למי שרגיש לסיבובים וסחרחורות.
 • Spacerunner - רכבת הרים בתוך בניין סגור.
 • Glacier Lightning - רכבת הרים בתוך בניין סגור.

בנוסף ניתן למצוא בפארק גשר תלוי ואזור של בעלי חיים. גם עבור הילדים הקטנים יש בפארק מתקנים רבים.


מבוגר (12-60): 20 אירו
ילד (4-11): 17 אירו
מעל גיל 60: 16 אירו
ילדים מתחת לגיל 4: הכניסה ללא תשלום

ניתן לרכוש כרטיס כניסה ללא 4 האטרקציות המרכזיות במחיר 11 אירו למבוגר ו-9 אירו לילד.


עונת השיא (יוני עד ספטמבר):
09:00-17:45


מידע נוסף ניתן למצוא באתר שטיינוואסן (Steinwasen)

כיצד מגיעים

אגם טיטיזי - Lake Titisee

טיטיזי (Titisee) הינה עיירת נופש, השוכנת לשפתו של אחד האגמים היפים באזור היער השחור, אגם טיטיזי. מרבית המלונות, המסעדות, בתי הקפה והחנויות מרוכזים ברחוב שמשיק לשפת האגם.


אגם טיטיזי (Lake Titisee) - היער השחור גרמניה פארק מים באדן פרדייס, טיטיזי - Badeparadies Schwarzwald פארק החבלים - Action Forest פארק החבלים - אגם טיטיזי השכרת סירות - אגם טיטיזי

שייט באגם טיטיזי

למי שמעוניין ניתן לשכור סירה, סירות פדלים, משוטים או מנוע, ולשוט באגם. ניתן גם להצטרף לשיט מאורגן בסירה גדולה יותר. למי ששיט אינו מתאים לו, ניתן לטייל ברגל לאורך טיילת שהוקמה על חוף האגם.

פארק המים באדן פארדייס - Badeparadies Schwarzwald

לחובבי המים מציעה העיר פארק מים מצויין הנקרא באדן פארדייס (Badeparadies Schwarzwald). הפארק כולל אטרקציות מים המתאימות כמעט לכל גיל, והיתרון הגדול שלו הוא בכך שהוא מקורה, ולכן ניתן לבלות בו בכל מזג אוויר. הפארק מורכב משלושה חלקים: אזור המגלשות, אזור הספא ואזור הבריכות החמות. רק אזור המגלשות פתוח לילדים מתחת לגיל 16.

בפארק שלוש רמות של מגלשות: רמת המשפחה (12 מגלשות), מגלשות לילדים מגיל 7 (4 מגלשות) ומגלשות לילדים מגיל 13 (2 מגלשות).

אל אתר פארק המים

פארק החבלים - Action Forest

אם חשבתם כיצד נראה היער השחור מנקודת מבטו של הסנאי, או שסתם רציתם לבחון את רמת העמידות שלכם פחד גבהים, אז ההרפתקאה בפארק החבלים Action Forest היא בדיוק עבורכם.

הפארק מציע חמישה מסלולים אתגריים בדרגות קושי עולות, ובגבהים עולים, בהם עליכם לעבור מעץ לעץ על גבי גשרים שונים ומשונים העשויים חבלים ועץ. אמנם לכל אורך הדרך הינכם מאובטחים, אך האבטחה איננה מפריעה לאדרנלין לזרום בצורה חופשית.

בתחילת המסלול תעברו הדרכת בטיחות, ותידרשו להדגים כי הבנתם היטב את הכללים, ורק לאחר מכן תוכלו לגשת אל המסלולים עצמם לבדכם (ללא ליווי מדריך!)

ילדים קטנים (110 ס"מ ומעלה) יכולים לבצע את שני המסלולים הראשונים (הקלים יותר) בליווי הורה שאחראי בצורה מלאה לבטיחותם. המסלול השלישי, המגיע כבר לגובה 10 מטרים, מתאים לילדים שגובהם 125 ס"מ ומעלה בליווי הורה. המסלול הרביעי, העובר בגבהים של 10 עד 13 מטרים, מתאים לילדים מגיל 12, אך בפועל גם ילדים קטנים יותר עוברים אותו. עם זאת, הוא מסלול די מאתגר גם למבוגרים שביננו. המסלול האחרון מגיע לגובה 18 מטרים, ומתאים רק למי שעבר את גיל 16, והוא דורש רמות כושר ושליטה גבוהים ביותר.

משך המסלול הממוצע הוא כ-3 שעות מלאות באדרנלין.

אל אתר פארק החבלים


הכניסה אל פארק המים באדן פרדייס משולמת על-פי הזמן בו שהיתם בפארק (ילדים עד גיל 4 ללא תשלום).

שעה וחצי: 11 אירו
שלוש שעות (הזמן המומלץ): 14 אירו
יום שלם: 19 אירו

תוספת סוף שבוע (לכל המחירים): 2 אירו
ניתן להשכיר מצופים (במידה ואין לכם) בפארק.
יש הנחות למי שיש כרטיס אורח של אזור היער השחור
החניה במקום הינה בתשלום.

העלות של הרפתקאה בפארק החבלים Action Forest:

מבוגר: 19 אירו
נער עצמאי (14-17): 16 אירו
ילד מלווה על ידי מבוגר: 13 אירו


פארק המים באדן פארדייס פתוח בתקופת חופשת הקיץ משעה 09:00 ועד 22:00. מחוץ לתקופת החופשה, הפארק פתוח באמצע השבוע רק משעה 14:00, ובסוף השבוע משעה 09:00.

פארק החבלים Action Forest פתוח בחודש אוגוסט עד השעה 19:00 לאורך כל השבוע. בסופי שבוע הוא פתוח משעה 10:00 ובאמצע השבוע משעה 13:00.

בחורף הפארק פתוח בסופי שבוע בלבד.


כיצד מגיעים

מפלי טודנאו - Todtnau waterfalls

אם אתם נמצאים באזור העיירה טודנאו, שווה לקחת מעט זמן לביקור במפלי טודנאו הנמצאים בסמוך לעיירה. המפלים כוללים ארבעה מפלים הנופלים בסך הכל 97 מטרים. המפל הגדול מבין מפלי טודנאו הינו בגובה כ-60 מטרים, והוא אחד מהמפלים הגבוהים בגרמניה.


מפלי טודנאו - Todtnau waterfalls

מסלול ההליכה אל מפלי טודנאו הוא מסלול מעגלי קצר (כ-700 מטרים כל כיוון), והוא קל ומתאים למשפחות עם ילדים. המסלול עובר ביער עד שהוא מגיע אל המפלים. ליד המפלים יש כסאות נוח הפונים אל המפל, המאפשרים מנוחה נעימה.

ניתן להרחיב את המסלול ולכלול טיפוס לצד המפל, אך אז המסלול הופך לקשה יותר, ולכן לפחות מותאם לילדים.


הכניסה אל המפלים הינה ללא תשלום.


כיצד מגיעים


הצג את מפלי טודנאו במפה גדולה יותר

נפח זכוכית - אפטרסטג - Aftersteg Glasbläserhof

לצערי, בשנת 2012 נפח הזכוכית סגר את הסדנא שלו, ולכן אי אפשר לבקר בה יותר.

אם נושא ניפוח הזכוכית מעניין אתכם, אז עדיין ניתן לראות נפח זכוכית בפעולה (למרות שלא באותה רמה) בתחילת מסלול Ravennaschlucht שם ניתן לראות חנות זכוכית שבה גם מתבצעת עבודת ניתוח בקנה מידה קטן.


נפח זכוכית - אפטרסטג - Aftersteg Glasbläserhof נפח זכוכית - היער השחור מוזיאון זכוכית - היער השחור

שביל ראוונה שלוכט - Ravennaschlucht

שביל ראוונה שלוכט (Ravennaschlucht) הוא מסלול הליכה קצר וחביב, הכולל מספר נקודות עניין לאורכו. השביל מתאים למשפחות עם ילדים, ובשל המלצה אודותיו בספר מטיילים אודות היער השחור, הוא הפך למקום בו ניתן לפגוש בעיקר משפחות ישראליות.


בית שעון - ראוונה שלוכט - Ravennaschlucht חנות זכוכית, ראוונה שלוכט - Ravennaschlucht גשר ראוונה - Ravenna Bridge ראוונה שלוכט - היער השחור Ravennaschlucht ראוונה שלוכט - היער השחור

מסלול ההליכה בנחל הינו מעגלי (כלומר, עולים ולאחר מכן חוזרים באותה הדרך), כך שכל אחד יוכל להחליט כמה ברצונו להעמיק אל תוך הנחל.

המסלול מתחיל במגרש החניה של המלון, שלידו ניתן לראות בית המשמש גם בתור שעון קוקיה גדול, שהוא אחד משעוני הקוקיה הגדולים בעולם (אם לא הגדול שבהם). אחת לשעה השעון מצלצל, הקוקיה יוצאת, ובובות לבושות בלבוש מסורתי יוצאות בריקוד אל המרפסת שלו.

משם ממשיכים אל בניין מלון Hofgut Sternen הנמצא מול בניין השעון, שבו נמצאת חנות זכוכית (Glashaus) שהוקמה עוד במאה ה-18, וכיום מתוחזקת על ידי שני נפחי זכוכית אמנים. בחנות ניתן לראות כיצד נפח הזכוכית עובד, וגם כמובן לרכוש עבודות זכוכית מרשימות שנוצרו במקום וגם במקומות אחרים.

לאחר שיוצאים מחנות הזכוכית, פונים ימינה, ואז שמאלה בשביל. לאחר כ-100 מטרים נמצאת הפניה ימינה אל השביל אל הנחל. השביל עובר ליד מכונה עתיקה לניסור עץ,

משם עובר מתחת לגשר קשתות מרשים שגובהו 58 מטרים (!) ואורכו 225 מטרים לאורך תשע קשתות, עליו עוברת הרכבת. הגשר נבנה בשנים 1926-7, והחליף גשר ישן יותר שהיה במקום עוד מהמאה ה-19. הגשר פוצץ על ידי כוחות גרמניים לקראת סוף מלחמת העולם השניה, ונבנה מחדש בשנים 1947-8 על ידי כוחות הכיבוש הצרפתים, שהשתמשו באסירים גרמניים לצורך הבניה.

מכאן ממשיכים לאורך השביל אל תוך הנחל. השביל עובר דרך גשרים, מדרגות ושבילים תלויים, כשלאורך השביל זורם הנחל, כאשר מפעם לפעם נראים מפלונים קטנים. ההליכה אמנם בעליה, אך אינה קשה. במהלך ההליכה תגיעו אל בית ששימש בעבר כטחנת קמח המונעת במים. נקודה זו היא הנקודה בה רבים פונים לאחור, וחוזרים אל תחילת המסלול.


הסיור בשביל הינו ללא תשלום


כיצד מגיעים

נוסעים על כביש B31 בין פרייבורג לאגם טיטיזי. מכיוון פרייבורג, נוסעים 21 ק"מ עד ליציאה לכיוון Hollsteig, שם גם כבר יש שילוט חום לכיוון ראוונה שלוכט.


View Larger Map

השביל של אנטוני התרנגול - Der Wichtelpfad im Auerhuhnwald

שביל ביער שנבנה במיוחד עבור ילדים, העוקב אחר סיפורו של אנטוני התרנגול, שהגמד פרדיננד הדוור מנסה למצוא אותו בכדי למסור לו מכתב. כמובן שהסוף טוב, וטוני תרנגול הבר נמצא בסופו של המסלול.

בשל המלצה אודות המסלול בספר מטיילים, הפך השביל לפופולארי מאד בקרב המשפחות הישראליות, הפוקדות אותו בהמוניהן (הרבה יותר מאשר המקומיים...).


שביל טוני התרנגול השביל של אנטוני תרנגול הבר - היער השחור שביל אנטוני התרנגול - פלדברג

אורך המסלול של טוני התרנגול הוא כ-1.8 ק"מ לאורך שביל הכולל מספר תחנות, כאשר בכל תחנה מסופר חלק מן הסיפור, ובחלק מן התחנות על הילדים לבצע משימות בכדי לנסות לאתר את אנטוני. הבעיה היא שההסברים הם בגרמנית, ואין הסברים באנגלית במקום. משך הטיול בשביל הוא כשעתיים בקצב איטי (לא כולל זמן משחק בגינת המשחקים).

המסלול מסתיים בגינת שעשועים נחמדה בה הילדים יכולים לשחק, בה כמובן נמצא פסל גדול של טוני התרנגול.

המסלול אמנם קל באופן יחסי, אך אינו מתאים לעגלות, ולכן כדאי להורים לילדים קטנים להצטייד במנשא.


 • בספר "המדריך למשפחה המטיילת - היער השחור" יש תרגום נוח לעברית של כל ההוראות וההסברים מן המסלול.
 • במידה ואין לכם את הספר, באתר המצורף מתחת יש תרגום של הסיפור לאנגלית.
 • התשלום עבור החניה מתבצע בקופת Haus der Natur, ואין מכונה אוטומטית בחניון לתשלום.
 • במלון יש סופרמרקט במחירים סבירים.

הטיול בשביל של טוני התרנגות הינו ללא עלות.


מידע נוסף ניתן למצוא באתר השביל של אנטוני התרנגול

כיצד מגיעים

נוסעים על כביש 317 לכיוון הר פלדברג, אל מרכז המבקרים (Haus der Natur). הכתובת של מרכז המבקרים היא Dr.-Pilet-Spur 4, Feldberg. חונים בחניה של מרכז המבקרים, ויוצאים לכיוון מלון פלדברגר הוף (שמתחתיו יש סופרמרקט). עוברים ליד הסופרמקרט מצדו הימני של המלון, והולכים אל חלקו האחורי של המלון, שם יוצא שביל סלול אל תוך היער. מצד שמאל של השביל פארק חבלים, ומצדו הימני גינת משחקים. ממשיכים בשביל כשהוא מתעקל שמאלה אל תוך היער, שם מתחיל השביל של טוני התרנגול.


הצג מפה גדולה יותר

שביל ווטאך שלוכט - Wutachschlucht

נחל ווטאך זורם מאזור פלדברג אל אגם טיטיזי, ובדרך ניתן לטייל לאורכו במסלולים רבים שאורכם משתנה בין 13 ק"מ למסלול הארוך לבין כשני ק"מ לקצר. השבילים בו עוברים בין מפלים, מדרגות וגשרים רבים, בינות לעצים הירוקים של היער השחור.


שביל ווטאך שלוכט, היער השחור - Wutachschlucht שביל ווטאך שלוכט - Wutachschlucht היער השחור - שביל ווטאכשלוכט

אני אציע כאן מסלול הליכה קצר יחסית (כ-1.5 ק"מ) אבל יפה, הדורש שני כלי רכב או הליכה של הלוך וחזור באחד היובלים של נהר ווטאך - לוטנבאך קלאם (Lotenbachklamm).

המסלול מתחיל בחניון הנמצא לצד הכביש (ראה הגעה למטה לגבי כיצד להגיע אל החניון). מן החניון עוברים את הכביש, וממש מול החניון מתחיל שביל היורד אל היובל.

השביל יורד לאורך היובל דרך מספר גשרים, מדרגות ומפלים, עד שהוא מגיע אל החניון הנמצא סמוך לחיבור של היובל עם נהר ווטאך. שם תמתין לנו המכונית השניה, או שנאלץ לעשות את הדרך בחזרה אל החניון שבתחילת הדרך.


 • אם משאירים שני רכבים, שווה לעשות את המסלול בירידה. אם יש רק רכב אחד, עדיף לעלות ואז לסיים בירידה.

הכניסה לנחל הינה ללא תשלום.


כיצד מגיעים

נוסעים על כביש 315 לכיוון הכפר גונדלוונגן (Gundelwangen). עוברים דרך הכפר, ולאחר שיוצאים ממנו לגמרי מחפשים מצד ימין את החניון ממנו מתחיל המסלול. בחניון יש התפצלות של כביש, אז בכדי להשאיר את הרכב השני פונים שמאלה בהתפצלות אל כביש L170, ונוסעים בו עד שהוא מתפתל בחדות שמאלה. לאחר הפיתול ממשיכים בכביש עד שרואים את החניון הגדול בצד שמאל של הכביש, שם משאירים את הרכב השני.


הצג את ווטאך שלוכט במפה גדולה יותר

שביל הפסלים - Husli Wald Natur

על גדות אגם שלוכטזי (מאויית Schluchtsee - לא להתבלבל עם אגם שלוכזי הגדול יותר, המאויית ללא האות T!) עובר שביל חביב, שלאורכו פסלים רבים של דמויות אגדתיות, העשויים עץ וצבועים בצבעים ססגוניים, הממוקמים בינות לעצי היער השחור. שם השביל בגרמנית הוא Schlühüwana- Naturlehrpfad, אך מכירים אותו גם בשם Husli Wald Natur.


אגם שלוכטזי - Schluchtsee שביל הפסלים - Husli Wald Natur שביל הפסלים - אגם שלוכטזי שביל הפסלים - Husli Wald Natur

מסלול שביל הפסלים קל באופן יחסי, ולכן הוא מתאים גם למשפחות עם ילדים קטנים (למרות שכדאי להגיע עם מנשא ולא עם עגלה). אורך המסלול כ-1.7 ק"מ, והוא מסלול מעגלי. למי שמגיע מכיוון החוף המוסדר, המסלול מעט יותר ארוך. ניתן להיכנס אל המסלול ממספר נקודות, ואין חשיבות לסדר, כך שאין חשיבות לנקודה בה בחרתם להתחיל. המסלול מסומן הצורה ברורה באמצעות שלטי עץ בהם מופיע סנאי המסמן את הכיוון אליו יש ללכת.

אנחנו בחרנו להתחיל בחוף האגם המוסדר הנמצא ליד חניון גדול ונוח.


 • אם בחרתם להתחיל את המסלול בחוף האגם המסודר, אין צורך כי תשלמו עבור השימוש בחוף. יתכן כי ינסו לבקש ממכם תשלום בכניסה לחוף, אז הסבירו בנימוס כי הגעתם למסלול ולא בכדי להשתמש במתקני החוף.

הכניסה למסלול הינה ללא תשלום. במידה ותרצו, תוכלו להתרגע על חוף האגם המוסדר הנמצא במקום בעלות של אירו אחד.


כיצד מגיעים

התחלה וסיום בחוף הרחצה המוסדר:

נוסעים על כביש L157 לכיוון העיירה Grafenhausen, ולאחר שעוברים את העיירה מזרחה, מחפשים פניה שמאלה שלידה שלט (קטן) המפנה אל אגם שלוכטזי. פונים בפניה, ונוסעים ישר עד שמגיעים אל מזלג, שם בוחרים את הכביש הימני. ממשיכים עוד מעט עד שרואים משמאל מגרש חניה גדול, שם מחנים את הרכב. מכאן ההליכה קצרה אל החוף המוסדר. מן החוף ממשיכים לאורך גדת האגם על השביל, עד שהשביל מתחבר עם שביל הפסלים.

התחלה במוזיאון Husli:

נוסעים על כביש L170, וליד מבשלת הבירה ROTHAUS פונים לכיוון כביש L157. לאחר כ-300 מטרים פונים שמאלה אל מוזיאון Husli, וחונים שם בחניון. מכן חוזרים אל הכביש הראשי (L157), ופונים שמאלה ברגל אל נקודת ההתחברות אל המסלול.

במפה מסומנות שתי הנקודות בהן ניתן לחנות ולהתחיל את השביל.


הצג את Husli Wald Natur במפה גדולה יותר

פארק השעונים אבלה - Eble-Uhren-Park

השאלה היכן נמצא שעון הקוקיה הגדול ביותר בעולם יצרה סביבה מיני-מלחמה בה בכל מספר שנים נבנה במקום שונה בעולם שעון קוקיה הטוען לכתר הנכסף. היער השחור הוא ביתם של כמה משעוני הקוקיה הגדולים ביותר בעולם, כמו שהוא גם ביתם של כמה מיצרני שעוני הקוקיה הגדולים בעולם, אך למרבה האכזבה, כנראה ששעון הקוקיה הגדול ביותר בעולם נמצא דווקא בעיירה שוגרקריק באוהיו, ארצות הברית (Sugarcreek, Ohio).

באזור היער השחור ישנם מספר שעוני קוקיה ענקיים:

 • פארק השעונים אבלה
 • השעון של ג'וזף דולד (ראה למטה)
 • השעון ב-Höllsteig (ראה שביל ראוונה שלוכט)

שעון הקוקיה הגדול בעולם - פארק השעונים אבלה - היער השחור פארק השעונים אבלה - Eble-Uhren-Park שעון מטוטלת - פארק השעונים אבלה שעוני קוקיה - פארק השעונים אבלה

פארק השעונים אבלה נמצא בפאתי העיירה טריברג (Triberg) שביער השחור. הפארק הוא למעשה חנות שעונים ענקית, הטוענת כי שעון הקוקיה העומד על גג החנות הוא הגדול ביותר בעולם, למרות שכפי שכבר אמרתי קודם, הטענה הזו כנראה אינה נכונה. עם זאת, שעון זה הוא היחידי שרשום בספר השיאים של גינס משנת 1997. בנייתו של שעון הקוקיה ארכה כמעט 5 שנים!

הנה כמה נתונים על שעון הקוקיה:

 • גודלו של שעון הקוקיה הענק הוא 4.5 מטרים בגובה, ברוחב ובעומק.
 • הקוקיה הענקית שבראש השעון שוקלת כ-150 ק"ג.
 • אורכה של המטוטלת הוא כ-8 מטרים, ומשקלה כ-100 ק"ג.
 • משקלו הכולל של השעון הוא 6 טון.
 • קוטרו של הגלגל הגדול בשעון הוא 2.6 מטרים.

בתוך החנות ניתן כמובן לקנות שעוני קוקיה, כמו גם שעוני מטוטלת יקרים ביותר (4,000 אירו לשעון!).


בכדי לראות את שעון הקוקיה מבפנים, ולראות את גלגלי השיניים המפעילים אותו, יש לשלם סכום של 2 אירו למבוגר מגיל 10 (ילדים מתחת לגיל 10 נכנסים ללא תשלום).

התשלום בכניסה נעשה באמצעות מכונה אוטומטית, ולכן כדאי לוודא כי יש עמכם את הסכום המדוייק במטבעות של אירו, מאחר ואין אפשרות לפרוט כסף במקום.


שעות פתיחה: 09:00-18:00
בימי א' החנות נפתחת בשעה 10:00.


49-7722-96220+


Schonachbach 27 Triberg


מידע נוסף ניתן למצוא באתר פארק השעונים אבלה

כיצד מגיעים

השעון של ג'וזף דולד - First World's Largest Cuckoo Clock

הראשון שניסה לבנות את שעון הקוקיה הגדול בעולם הוא ג'וזף דולד, שתחילת שנות ה-80 השקיע שנתיים של עבודה, ובנה שעון קוקיה ענק בחצר ביתו. ניתן לראות את חלקו הפנימי של השעון, ולקנות כמובן שעוני קוקיה בחנות שבתוכו.

מידותיו של שעון הקוקיה הן 3.6 מטרים ברוחב, 3.1 מטרים בגובה, ומטר אחד בעומק.


השעון של ג'וזף דולד - First World's Largest Cuckoo Clock

מבוגר: 1.2 אירו


שעות פתיחה: 10:00-12:00, 13:00-17:00


Untertalstraße 28 Schonach


מידע נוסף ניתן למצוא באתר השעון של ג'וזף דולד

כיצד מגיעים


הצג את שעוני קוקיה ביער השחור במפה גדולה יותר

שביל כל החושים - Park mit allen Sinnen

פארק כל החושים (Park mit allen Sinnen) הוא פעילות לכל המשפחה בה ניתן ללכת יחפים לאורך שבילים בהם כל החושים מופעלים.

בשל העובדה שהפארק זכה להמלצה בספר מטיילים ישראלי, אל תופתעו אם השפה העיקרית אותה תשמעו בפארק היא עברית... עם זאת, גם לזה יש יתרון - המסעדה במלון למדה כי הישראלים אוהבים לאכול שניצל עשוי עוף.


שביל כל החושים - Park mit allen Sinnen שביל כל החושים - Park mit allen Sinnen פארק כל החושים - Park mit allen Sinnen

בתחילת המסלול מורידים את הנעליים, ומשאירים אותן בתאים מיוחדים שהוכנו לצורך כך.

אורך מסלול ההליכה הוא כ-2 ק"מ, שלאורכם הוכנו 20 אזורי הליכה עם כיסויים שונים (שלוליות, חלוקי נחל, דשא, חול ועוד), ו-20 תחנות שונות שכל אחת מהן מפעילה את אחד החושים. ניתן לפגוש תחנות מישוש, שמיעה, ראיה והרחה.

בסיום המסלול תוכלו לשטוף את הרגליים בתחנת שטיפה מיוחדת.


 • למרות שהפארק נועד למשפחות, אין אפשרות להיכנס לשבילים עם עגלות ילדים.
 • למי שממש לא רוצה ללכת יחף, יש אפשרות ללכת לאורך השביל גם עם נעליים.

מבוגר: 5.5 אירו
ילד (3-15): 3.8 אירו
ילדים מתחת גיל 3 נכנסים ללא תשלום


הפארק פתוח בין 24 למרץ ועד 26 באוקטובר.

שעות פתיחה: 10:00-18:00
בעונת הקיץ (מאי עד ספטמבר) הפארק נסגר ב-19:00.
כניסה אחרונה לפארק שעה לפני הסגירה


0172/9060241


Hauptstraße 95
Gutach-Schwarzwaldbahn


מידע נוסף ניתן למצוא באתר שביל כל החושים

כיצד מגיעים

נוסעים על כביש B33 לכיוון גוטאך. הכניסה לפארק נמצאת ממש ליד מלון Löwen am Park.


הצג מפה גדולה יותר

אתרים נוספים באזור היער השחור

למי שמבקר באזור היער השחור כדאי לבחון אפשרות לבקר באתרים באזורים הסמוכים ליער. הנה מספר הצעות:

 • אירופה פארק - פארק השעשועים הגדול ביותר בגרמניה.
 • מפלי הריין - המפלים העצומים של נהר הריין הנמצאים בשוויץ.
 • אגם בודנזי - ביקור באי מאיינאו באגם בודנזי המפורסם בפסלי הפרחים היפים שמטופחים בו.

(עדכון אחרון: ספטמבר 2013)

אהבת את הדף על היער השחור?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.