טרקר - טיולים בארץ ובעולם

הכותל המערבי - מדריך טרקר

תמונות מהכותל המערבי

כתובת על הכותל המערבי הכתל המערבי הכותל המערבי הכותל המערבי הכותל המערבי שיחת טלפון מנהרת הכותל מנהרת הכותל - הכותל המערבי הכותל המערבי - מנהרת הכותל מנהרת הכותל מנהרת הכותל מנהרת הכותל

העם היהודי נושא את עיניו אל עבר העיר ירושלים ובה אל הכותל המערבי, שהוא המקום הקרוב ביותר למקום בו עמד בית המקדש בו מותר ליהודים להתפלל. הכותל המערבי אותו אנו מכירים כיום היה חלק מהחומה המערבית של בית המקדש, ומכאן שמו - הכותל המערבי. המאמינים נוהגים לטמון פתקים בין סדקי הכותל המערבי, ובעבר אף נהגו לתקוע מסמר ברזל באבני הכותל לפני נסיעה ארוכה.

בסיס הקטע מתוך הכותל המערבי הנראה כיום לעין הוא מתקופת בית המקדש השני שחרב בשנת 70 לספירה. חלקיו העליונים נתווספו בתקופות מאוחרות יותר. גובהו של הכותל המערבי 18 מטרים, ובו 24 נדבכי אבנים, בתחתונים אבנים גדולות, ובעליונים קטנות. חלקו הגדול של הכותל המערבי (19 נדבכי אבנים) עדיין קבור באדמה. יתכן כי הנדבכים התחתונים הם מתקופת בית המקדש הראשון. עומקו של החלק הקבור באדמה הוא כמעט כגובה החלק החשוף.

כיום מהווה הכותל המערבי חלק מהקיר המקיף את מתחם המסגדים המוסלמיים שעל הר הבית.

מנהרת הכותל

הנקודה הקרובה ביותר אל קודש הקודשים בה יכולים יהודים להתפלל איננה בכותל המערבי הגלוי כיום, אלא בתוך החלק המכונה מנהרת הכותל.

כאשר הוחל במלאכת ניקוי הכותל בשנת 1968 לאחר שחרור ירושלים, נחשפה גם הכניסה אל מנהרה באורך 488 מטרים, העוברת בסמוך ליסודות החומה המערבית של הר הבית.

הסיור בתוך המנהרה מפגיש את המסייר עם החלקים העתיקים ביותר של החומה, כשהחלק המרגש ביותר הוא החלק בו האבן הגדולה ביותר שנתגלתה בחומה, שאורכה 13.6 מטרים, רוחבה 4.5 מטרים, וגובהה 3.5 מטרים. משקלה של אבן עצומה זו הוא 570 טון!

בתוך המנהרה נמצא גם אחד משערי הכניסה אל בית המקדש, הידוע בתור "שער וורן". שער זה, שהיה בעבר פתוח, נחסם על ידי הוואקף כדי למנוע כניסה למתחם אורוות שלמה.

במקום הקרוב ביותר למקום קודש הקודשים נבנה בית כנסת, ושם מקום בו יכולים המאמינים להתפלל.

נקודת הסיום של מנהרת הכותל היא ברובע המוסלמי, משם החזרה היא ברגל (בליווי חמוש). פריצת יציאה זו אל הרובע המוסלמי גרמה לפרוץ אירועי מנהרת הכותל בספטמבר 1996.


הסיור במנהרה נעשה בהדרכה בלבד, ואין אפשרות להיכנס בצורה עצמאית.


עלות הסיור היא 18 ש"ח.


יש לתאם את הסיור מראש בטלפון 02-6271333.

מדוע לא נהרס הכותל המערבי?

המסורת היהודית אומרת כי כותל של בית המקדש עצמו (לא הכותל אותו אנו מכירים כיום!) שרד משום שהיה הקרוב ביותר למקומו של ארון הברית בתוך בית המקדש, ולכן מעולם לא חרב. האגדה מספרת כי כאשר ביקש טיטוס, מפקד לגיונות הצבא הרומאי, להרוס את בית המקדש, הוא ציווה על כל אחד מבכירי מפקדיו להרוס קיר אחד. בחלקו של פנגר, דוכס ערביה, נפל להרוס את הכותל המערבי. פנגר לא הצליח להרוס את הכותל מאחר והשכינה שרתה בו, ולכן כשנשאל מדוע לא הרס אותו, אמר כי אם יהרוס אותו, כיצד יזכרו הדורות הבאים איזה מבנה מרשים הרס טיטוס.

כאן המקום לציין כי הכותל המערבי אותו אנו מכירים כיום הוא חלק מחומת בית המקדש, שנועדה במקור רק לתמוך במבנה בית המקדש, ולא הייתה לה לכשלעצמה כל חשיבות דתית, ולא ממבנה בית המקדש עצמו. המסורת העבירה את הסיפור על הכותל המערבי של בית המקדש (שחרב בינתיים) אל הכותל המערבי של חומת בית המקדש, בו מתפללים כיום, אך הוא איננו השריד היחידי מחומת בית המקדש, ממנה נותרו שרידים רבים. לאורך השנים התפללו היהודים מול הכותל הדרומי, והכותל המזרחי, ואף על הר הבית עצמו, על פי האפשרויות שהעמיד בפניהם השלטון באותה תקופה.

הכותל המערבי הפך למקום התפילה הראשי רק לפני כ-700 שנה, עם הגעת הרמב"ן לירושלים, ושיקום היישוב היהודי בה. האזור שממערב להר הבית היה נטוש, ושם התיישבו היהודים. בחפשם מקום תפילה קרוב אל הר הבית, הם מצאו את הכותל המערבי.

הכותל המערבי באמונה המוסלמית

שמו של הכותל המערבי בפי המוסלמים הוא אל-בוראק (הברק) על שם סוס מעופף שהביא על-פי האמונה את הנביא מוחמד ב"מסע הלילי" (אסרא) ממכה אל ירושלים. על-פי האמונה קשר מוחמד את אל-בוארק אל אבני הכותל, ונכנס למערה בתוך אבן השתייה (כיום בתוך כיפת הסלע). מתוך אבן השתייה העלה המלאך גבריאל את מוחמד לפגישה עם משה, אליהו הנביא וישו. שם גם ראה מוחמד על-פי האמונה את גן העדן, את הגיהנום ואת הגורל הצפוי אחרי המוות לבני התמותה.

אהבת את הדף על הכותל המערבי?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.