טרקר - טיולים בארץ ובעולם

המכתש הגדול - מכתש חתירה - מדריך טרקר

המכתש הגדול הוא תופעה יחודית לישראל. מרכז המכתש היה בעבר ראשו של הר, ושפתי המכתש פונות עדיין אל אותה נקודה דמיונית, שכיום כבר לא קיימת.

המכתש הגדול הוא מכתש אירוזי (שחיקה) שנוצר כשבראשו של הר נוצר בעקבות רוח וגשם שקע קטן. ברבות השנים השקע מתרחב והולך, עד שבסופו של דבר המים מוצאים לעצמם פתח ניקוז באחד מדפנות המכתש שנוצר. זו הסיבה שלמכתשים בדרך כלל יש רק פתח יציאה למים, ואין פתח כניסה. יש להבחין בין מכתש מסוג זה לבין מכתשים מסוגים אחרים, כמו אלו שנוצרו כתוצאה מפגיעת מטאורים.

אורכו של המכתש 14 ק"מ ורוחבו 6 ק"מ. עומקו המירבי הוא 410 מטרים.

הנקודה המפורסמת ביותר במכתש הגדול היא נקודת החולות הצבעוניים, בה נחשפו שכבות של אבן חול צבעונית המתפוררת במגע. ניתן למלא בקבוקים אומנותיים בחול זה.

ההגעה אל המכתש הגדול

כדי להגיע אל המכתש הגדול, יש לנסוע מצפון הארץ לאורך כביש 40 עד לצומת הנגב. כאן יש לפנות ימינה לכיוון ירוחם על כביש 224. בצומת ירוחם פונים ימינה, ובכיכר עגולה פונים שמאלה לכביש 225. מכאן הדרך תוביל אתכם דרך אזור התעשיה של ירוחם אל המכתש הגדול.


הצג מפה גדולה יותר

הר אבנון

למי שמעוניין בתצפית פנורמית על כל אזור המכתש הגדול, הר אבנון מציע את אחת התצפיות היפות ביותר.


תצפית אל המכתש הגדול ממצפור אבנון מצפור אבנון - המכתש הגדול

שווה להביא ערכת קפה וכיסא - הרוח והנוף משכרים!


כיצד מגיעים

לאחר היציאה מירוחם על כביש 225 נוסעים כ-5 ק"מ עד לפניה שמאלה אל כביש עפר המסומנת בשלט "מצפור הר אבנון". דרך העפר מתאימה לכל רכב. לאחר עליה של כקילומטר מגיעים לחניה בה ניתן להשאיר את הרכב, וללכת מרחק קצר אל שפת המכתש הגדול.

עצים מאובנים

ליד הכביש החוצה את המכתש הגדול ניתן לרדת אל אתר ובו שני שרידי גזעים מאובנים גדולים שהמומחים קובעים כי הם בני 120 מיליון שנה, זכר לתקופה בה יער טרופי כיסה את האזור. הגזעים המאובנים הם גלילי אבן אדמדמים בקוטר כ-1.5 מטרים, שאורכו של הגדול בינהם מגיע לכ-10 מטרים.


היער המאובן - המכתש הגדול יער מאובן - המכתש הגדול

כיצד מגיעים

בסיום הירידות אל המכתש מכיוון ירוחם, בין סימני ק"מ 8-9 מתפצלת מערבה דרך עפר. ניתן לסוע בה כ-200 מטרים או פשוט ללכת ברגל.

חולות צבעוניים

אחת האטרקציות המרכזיות של המכתש הגדול הוא חניון החולות הצבעוניים. בחניון זה סלעי חול בצבעים שונים המתפוררים למגע ויוצרים חול במגוון צבעים. ניתן להגיע עם בקבוקון וכפית לחציבת החול, ולמלא את הבקבוקון למזכרת.


מכתש גדול חול צבעוני סלע חול סלעי חול - המכתש הגדול חולות צבעוניים - המכתש הגדול חולות צבעוניים חול צבעוני המכתש הגדול - חולות צבעוניים

כיצד מגיעים

נוסעים בכביש החוצה את המכתש מכיוון ירוחם. מעט לפני היציאה מן המכתש ניתן לראות בצד שמאל חניון בו ניתן למצוא את החולות.

(עדכון אחרון: ספטמבר 2013)

אהבת את הדף על המכתש הגדול?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.