טרקר - טיולים בארץ ובעולם

הר הבית - מדריך טרקר

תמונות מהר הבית

כיפת הסלע כיפת הסלע כיפת הסלע כיפת הסלע - הר הבית הר הבית - כיפת הסלע כתובת מעל הכניסה לכיפת הסלע מסגד עומר ערבסקה בכיפת הסלע חלון - כיפת הסלע צריח ממלוכי - הר הבית מסגד אל-אקצה - הר הבית הר הבית

הר הבית הוא הר המוריה שבירושלים. על הר הבית הוקם בית המקדש הראשון על ידי שלמה המלך, וכאן הוקם גם בית המקדש השני על ידי הורדוס, שהוא גם זה שנתן למתחם את צורתו הנוכחית. מאז המאה השביעית לספירה בנויים על הר הבית שני מבנים מוסלמיים - מסגד אל-אקצא וכיפת הסלע. הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר ליהודים והמקום השלישי בקדושתו למוסלמים.

על הר הבית נמצאים כיום מעל 100 מבנים שנבנו במקום על ידי המוסלמים ועל-ידי הצלבנים.

כיפת הסלע

כיפת הסלע שעל הר הבית (בערבית: "קובת אל-סח'רה") היא המבנה המוסלמי העתיק ביותר בעולם. המבנה, הנמצא במרכז מתחם הר הבית, קיים כיום פחות או יותר בצורתו המקורית.

כיפת הסלע נבנתה בשנת 691 על-ידי הח'ליף עבד-אל-מליכ. הכיפה למרבה ההפתעה איננה מסגד כלל (המסגד, כלומר מקום התפילה, הוא מסגד אל-אקצה, הנמצא אף הוא על הר הבית, דרומית אל כיפת הסלע). גם השם "מסגד עומר" מקורו בטעות, ומסגד עומר האמיתי נמצא מול כנסית הקבר ולא על הר הבית.

המוסלמים מאמינים כי כיפת הסלע בנויה במקום ממנו עלה מוחמד לשמים לאחר "המסע הלילי" (אסרא) ממכה אל הר הבית. על פי האמונה נכנס מוחמד לישון במערה בתוך הסלע, ומשם העלה אותו המלאך גבריאל לפגישה עם משה, אליהו הנביא וישו. שם גם ראה מוחמד את גן העדן, את הגיהנום ואת הגורל הצפוי לבני התמותה לאחר המוות.

המוסלמים מאמינים כי עקבות כף רגלו של הנביא מוחמד טבועות בסלע, וכי מקורן של שתי שערות השמורות בארון נעול הוא מזקנו של הנביא. ניתן להיכנס למערה בסלע שבמרכז כיפת הסלע, בה יש פתח בתיקרה, ממנו על-פי האמונה עלה מוחמד לשמיים.

כאן המקום לציין כי המקום ממנו עלה מוחמד לשמיים נזכר בקוראן רק בשם מסגד אל-אקצה (המסגד הרחוק), ואין שום איזכור לקוראן לירושלים (גם לא במקומות אחרים!). הסיבה לכך שירושלים הפכה למקום קדוש היא בעיקר פוליטית, כי בעת המאבק על השליטה באיסלאם בין החליפים של דמשק והחליפים של מכה ומדינה, רצו החליפים של דמשק להעביר את מרכז הכובד צפונה, וגם רצו להתחרות ביהדות והנצרות, ולכן קידשו טענו כי מסגר אל-אקצה נמצא בירושלים.

הר הבית במסורת היהודית

המסורת היהודית מייחסת לסלע אשר בתוך כיפת הסלע את "אבן השתייה", ממנה החלה בריאת העולם, ועליה עקד אברהם את יצחק. כאן גם עמדו בית המקדש הראשון והשני.

ביקור בהר הבית

כיום ניתן לבקר בשטח הר הבית בצורה חופשית וללא תיאום מראש. הסיור על ההר הינו מרשים ביותר, אך כדאי להתעדכן לפני העליה אל הר הבית במצב הבטחוני באזור.


  • יש להגיע בלבוש צנוע.
  • אין להביא נשק.
  • אין להביא חפצי קדושה יהודיים אל הר הבית (טלית, מחזור תפילה, שופר וכד').

הכניסה אל הר הבית הינה חופשית.


בקיץ - ימים א'-ה':
07:30-10:30
13:30-14:30
בחורף - ימים א'-ה':
07:30-10:30
12:30-13:30

(עדכון אחרון: יולי 2008)

אהבת את הדף על הר הבית?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.