טרקר - טיולים בארץ ובעולם

הר הזיתים - מדריך טרקר

הר הזיתים נמצא ממזרח לעיר ירושלים. שמו של ההר נבע מכרמי הזיתים שכיסוהו בעבר. הר הזיתים קדוש ליהודים, הנוצרים והמוסלמים, ומסורות רבות קשורות בו.

בתקופת בית המקדש הראשון והשני היו שוחטים ושורפים על הר הזיתים את הפרה האדומה אשר אפרה מטהר טמאים.

לאחר חורבן בית המקדש, נשאר הר הזיתים חשוב, והיה מעין "תחליף זמני" להר הבית בתקופות שבהן נאסר על יהודים להיכנס לשם. עליו גם היו מודלקות המשואות שהכריזו ליהודי הגולה על ראשי חודשים ועל חגים.

כנסית כל האומות - כנסיית הייסורים

כנסיית כל האומות נמצאת לרגלי הר הזיתים. שמה האמיתי הוא כנסיית היסורים, אך מאחר ומלאכת השלמת הבנייה של הכנסייה בשנת 1924 נעשתה באמצעות תרומות שנאספו מכל העולם הקתולי, נוצר כינויה "כנסיית כל האומות" או "כנסיית כל העמים".

במקום זה, על פי המסורת הנוצרית, התפלל ישו את תפילתו האחרונה, קודם להסגרתו לידי הרומאים על-ידי יהודה איש קריות.


גן גת שמנים - הר הזיתים כנסיית כל העמים - הר הזיתים כנסיית כל האומות - הר הזיתים כנסיית כל האומות - גת שמנים - הר הזיתים כנסיית כל האומות - גת שמנים - הר הזיתים

כנסית מרים המגדלית - מריה מגדלנה

כנסייה רוסית זו מוקדשת למרים ממגדל, שהייתה זונה שחזרה בתשובה, והפכה להיות תלמידתו של ישו. מרים הייתה ראשונה לראות את ישו לאחר קומו לתחייה. למרות קירבתה הרבה לישו מעולם לא הכירה בה הדת הנוצרית כאחת מן השליחים (Apostles).

הכנסיה בנויה בסגנון רוסי אופיני, הכולל שבע כיפות דמויות בצל. כנסיה זו נוסדה בשנת 1886 על ידי הצאר אלכסנדר השלישי.


כנסיית מריה מגדלנה (Maria Magdalena) כנסיית מרים המגדלית כנסיית מריה מגדלנה (Maria Magdalena) כנסיית מרים המגדלית

כנסיית דומינוס פלוויט

כנסיית דומינוס פלוויט היא כנסיה קתוליות הממוקמת על מורדותיו של הר הזיתים. כיום מוחזקת הכנסייה על ידי מסדר הפרנציסקנים. משמעות שם הכנסייה הוא "בכי האדון". במקום זה, על פי המסורת הנוצרית, בכה ישו עם הגיעו לירושלים, ושם ניבא את חורבנה, שאכן הגיע בשנת שבעים לספירה.

הכנסייה נבנתה בשנת 1955 בצורת דמעה, לזכר דמעותיו של ישו. הכנסייה עומדת על חורבותיה של כנסייה קדומה יותר, מן המאה השביעית, ממנה נשתמרו מספר רצפות פסיפס. שרידי הכנסייה הביזנטית שולבו במבנה המודרני.

בחצר הכנסייה נתגלו כ-60 מערכות קבורה מימי בית שני ותחילת התקופה הביזנטית, ובהן 122 גלוסקמאות ושבעה סרקופגים, ועליהם חרוטים שמות עבריים, אך גם האותיות חהי ורוי היווניות. אותיות אלו נהגו לשמש לציון תחילת שמו של ישו המשיח (כריסטוס). ייתכן כי מדובר במערת קבורה ששימשה "יהודים-נוצרים" (או "נצרנים"), כלומר יהודים שהאמינו בישו.

מחלון הכנסייה נשקפת תצפית מרשימה אל הר הבית.


כנסיית האדון בכה - דומינוס פלוויט - הר הזיתים כנסיית דומינוס פלוויט - Dominus Flevit - הר הזיתים כנסיית האדון בכה - דומינוס פלוויט - הר הזיתים כנסיית דומינוס פלוויט - Dominus Flevit - הר הזיתים כנסיית דומינוס פלוויט - Dominus Flevit - הר הזיתים

בית הקברות היהודי

ראשיתו של בית הקברות היהודי על הר הזיתים עוד בתקופת בית ראשון, אך המצבות הנראות כיום הן מהמאה ה-16 ואילך.

ישנן שתי סיבות טובות לרצות להיקבר כאן. ראשית, הנוף אל העיר העתיקה יפיפה. שנית, עם בוא המשיח יעורו כל המתים ממשכבם, ומאחר והמשיח יגיע דרך שער הרחמים, הרי שמי שקבור על הר הזיתים יהיה "הראשון בתור" לקום לתחייה.

יהודים רבים זיהו את יתרונותיו המשמעותיים של הר הזיתים כמקום קבורה, והגיעו במיוחד על מנת להיקבר כאן.

הירדנים כבשו את בית הקברות ב-1948 יחד עם העיר העתיקה, ואבני מצבה רבות שימשו אותם למטרות בנייה.

בין האנשים המפורסמים הקבורים על הר הזיתים: אליעזר בן יהודה, בוריס שץ, דוד ילין, הרב קוק, יואל משה סלומון, מנחם בגין ועוד.


בית הקברות היהודי - הר הזיתים מצבה בשדה נטוש - הר הזיתים מצבה בשדה נטוש בית הקברות היהודי בית הקברות היהודי - הר הזיתים

יד אבשלום

הקבר הקרוי כיום "יד-אבשלום" נמצא בנחל קידרון (הידוע גם בשם נחל יהושפט), בין הר הזיתים והר הבית. הקבר מתוארך על ידי הארכיאולוגים למאה הראשונה לספירה, מה שפוסל כנראה את הקשר בינו לבין אבשלום, בנו של דוד המלך.

המסורת המוסלמית מקשרת את מבנה הקבר למשפחת פרעונים, ולכן נקרא הקבר בפי המוסלמים "כובע פרעה".

אבשלום היה בנו של דוד, שסירב להמתין למותו של דוד, וניסה לקחת לעצמו את המלוכה בעת שאביו נעדר. עם חזרתו של דוד, נמלט אבשלום, אך שערותיו הארוכות נתפסו בענפי עץ בעת רכיבתו, והוא נשאר תלוי על שערותיו. יואב, שר צבאו של דוד, מגיע, ומסיים את המלאכה.

אבשלום לא סמך על בניו שיקומו לכבודו מצבה, ולכן בנה לעצמו עוד בחייו את המצבה המזוהה כיום כ-"יד-אבשלום".

"ואבשלום לקח, ויצב-לו בחייו את-מצבת אשר בעמק-המלך--כי אמר אין-לי בן, בעבור הזכיר שמי; ויקרא למצבת, על-שמו, וייקרא לה יד אבשלום, עד היום הזה." (שמואל ב', יח)

מסורת ירושלמית ישנה היא שאבות הרוצים לחנך את ילדיהם, מביאים אותם אל יד-אבשלום, וסוקלים את המצבה באבנים, על מנת שיראו מה עולה בגורלם של בנים הקמים נגד הוריהם.


יד אבשלום

קבר מרים

האמונה הנוצרית מצביעה על מערה הנמצאת בערוץ נחל קדרון כמקום קבורתה של מרים (מריה) אמו של ישו (קבר מרים). המערה נמצאת לא רחוק מכנסיית כל העמים. אל הקבר מובילות מדרגות היורדות אל תא קבורה תת-קרקעי בו ניתן לראות את המצבה הממוקמת על הקבר.

האמונה אומרת כי גופת מרים לא נשארה במקום, אלא עלתה לשמים מן הקבר.

הכנסיה נבנתה בתקופה הביזנטית (המאה ה-5) ושופצה בתקופה הצלבנית (המאה ה-11).


קבר מרים (מריה) קבר מרים (מריה) קבר מרים (מריה)

אהבת את הדף על הר הזיתים?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.