טרקר - טיולים בארץ ובעולם

הר ציון - מדריך טרקר

תמונות מהר ציון

הר ציון ביצי פסחא צבועות - Easter Eggs בית קייפא הכוהן

הר ציון נמצא בקצה הדרומי של העיר העתיקה של ירושלים. ההר לא נכלל בשטח חומות ירושלים, אך מהווה חלק בלתי נפרד מהעיר העתיקה.

על פי המסורת היהודית (וגם המוסלמית), קבור על הר ציון דוד המלך.

המסורת הנוצרית מייחסת להר ציון כמה ארועים. הארוע הראשון הוא הסעודה האחרונה של ישו, אותה ערך בקנקולום, הנמצא לפי המסורת מעל מקום קברו של דוד. במקום זה גם הופיע ישו לאחר חזרתו מן המתים.

כנסיית דורמיציון

המסורת הנוצרית רואה את הר ציון כמקום בו הלכה מרים (מריה), אמו של ישו, לישון את שנתה האחרונה, ובמקום זה הוקמה כנסיית הדורמיציון. במרתף הכנסיה נמצא פסל של מריה הישנה.

מבנה הכנסיה הוקם בין 1906 ל-1910 לאחר שהסולטן חמיד נתן את המקום לקייזר וילהלם השני כמתנה.

משמעות המילה דורמיציון היא שינה.


כנסיית דורמיציון - Dormition Church כנסיית דורמיציון - Dormition Church מרתף כנסיית דורמיציון כנסיית דורמיציון - Dormition Church דורמיציון - קבר מריים הקדושה קבר מריה הקדושה - כנסיית דורמיציון

קבר דוד המלך

המסורת היהודית (כמו גם המוסלמית והנוצרית) מסמנת את קבר דוד המלך על הר ציון בירושלים, למרות שעל פי התנ"ך נמצא קבר דוד המלך בעיר דוד, כפי שנאמר בספר מלכים א' (ב, י): "וישכב דוד עם אבותיו וייקבר בעיר דוד". לגבי מרבית שושלת בית דוד מצוין בספר מלכים כי נקברו "עם אבותיהם" בעיר דוד, כך שקבר דוד אמור להיות גם קיברם.??

אתר קבר דוד המלך היה מוכר לתושבי ירושלים עד שלהי תקופת בית שני, ויוסף בן מתתיהו עוד מספר על מספר פעמים שהקברים נבזזו כדי לשלם חוב מלכותי. עם חורבן העיר ירושלים, חרבו כנראה גם הקברים, כך שמקומם לא נודע. מיקום הקבר נקבע על פי מסורת בת כאלף שנים לערך.

חפירות שנערכו במקום בשנת 1951 זיהו שרידי מבנה מן התקופה הרומית, מה שמגדיל את הסיכויים כי המבנה אינו באמת מבנה קבר דוד המלך.

באותו מבנה בו מזוהה קבר דוד נמצא גם בקומה השניה חדר הסעודה האחרונה של ישו.

עד לשנת 2007 עמדו שני כתרי תורה שהובאו מקהילות יהודיות שנכחדו בשואה על קבר דוד, אך אלה נגנבו.

נהוג לעלות אל קבר דוד במהלך חג השבועות, שהוא יום פטירתו של דוד המלך על פי המסורת היהודית, אז פוקדים את הקבר אלפי מבקרים. חלקם מדליקים אז ק"ן (150) נרות, לציון מספר המזמורים שבספר תהילים, המיוחס לדוד המלך.


קבר דוד המלך - הר ציון, ירושלים

הכניסה אל קבר דוד חופשית.


קיץ
כל השבוע: 08:00-18:00
ימי ו': 08:00-14:00

חורף
כל השבוע: 08:00-17:00
ימי ו': 08:00-13:00


02-6719767


כיצד מגיעים

יוצאים משער ציון ופונים שמאלה ומייד ימינה לכיוון כנסיית דורמיציון. הולכים ברחוב ישר עד שהוא מסתיים בדלת. נכנסים ופונים שמאלה אל הכניסה למתחם קבר דוד.


הצג את קבר דוד המלך במפה גדולה יותר

חדר הסעודה האחרונה - קנקולום - Cenaculum

החדר בו קיים ישו את הסעודה האחרונה שלו עם תלמידיו ממוקם על פי האמונה הנוצרית על הר ציון בירושלים, מעל מבנה קבר דוד. השם הלועזי של החדר הינו קנקולום, הנובע מן המילה Cena, שהיא ארוחת ערב.

כאשר הוחרבה ירושלים על ידי טיטוס בשנת 70 לספירה, הוא בחר להשאיר את חדר הסעודה האחרונה שכבר אז שימש ככנסיה עבור הנוצרים הקדמונים. החדר הוחרב על-ידי הפרסים, שוקם ונחרב שוב על ידי המוסלמים. כאשר נכבשה ירושלים על ידי הצלבנים, הם בנו במקום בזיליקה, שנשמרה על ידי הפרנציסקנים עד 1552, אז גירשו אותם התורכים, והפכו את המקום למסגד.

חדר הסעודה האחרונה נמסר על ידי מדינת ישראל לכנסיה הקתולית בתמורה לכנסייה בטולדו שבמקור הייתה בית כנסת.


חדר הסעודה האחרונה קנקולום - Cenaculum

הכניסה לחדר הסעודה האחרונה חופשית.

אהבת את הדף על הר ציון?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.