טרקר - טיולים בארץ ובעולם

חומות ירושלים - חומת העיר העתיקה - מדריך טרקר

תמונות מחומות ירושלים

שער הרחמים מזוזה בשער ציון כתובת על שער ציון המצודה - מגדל דוד המצודה - מגדל דוד חומת העיר העתיקה - ירושלים המצודה - מגדל דוד המצודה - מגדל דוד המצודה - מגדל דוד

חומות ירושלים של ימינו נבנו על ידי הסולטאן התורכי סולימאן "המפואר" בשנים 1536-1541. אורך החומה כ-3.8 ק"מ.

שער ציון

שער ציון נמצא בחלק הדרום-מערבי של חומות ירושלים. השער מקשר את הרובע היהודי והרובע הארמני עם הר ציון, וזהו גם המקור לשמו.

בימי הביניים המאוחרים, החזיקו היהודים במפתחות השער, ולכן הוא נקרא לעיתים "שער שכונת היהודים". בפי המוסלמים נקרא השער "באב א-נבי דאוד" (שער הנביא דוד) על שם קבר דוד הנמצא בהר ציון.

בתקופת מלחמת השחרור היה השער זירה לקרבות קשים, עת ניסו חיילי צה"ל לפרוץ את המצור על הרובע היהודי בעיר העתיקה.

בנסיון לסייע לרובע הנצור, החלה ב-17 במאי 1948 מתקפה על שער יפו, כשבמקביל נערכה פעולת הסחה בהר ציון. ההתקפה על שער יפו נכשלה כשלון חרוץ, אך דווקא פעולת ההסחה זכתה להצלחה, ואנשי הפלמ"ח כבשו את הר ציון. לאור ההצלחמה, פרצו ב-19 במאי 1948 לוחמים מחטיבת "הראל" אל הרובע, והכניסו תגבורת וציוד. לאחר הפריצה, נטשו חיילי חטיבת הראל את הר ציון, שנכבש חזרה על ידי חיילי הלגיון. הרובע היהודי נכנע זמן קצר לאחר מכן.

קרבות אלו הם הסיבה לסימני הכדורים הרבים והפגזים בחזית השער.

אחרי 1967 הוצב בתוך השער לוח זיכרון לזכר לוחמי הפלמ"ח והפריצה לרובע, וזה לשונו:

"אור ליום ג' באייר תש"ח כבשו אנשי הפלמ"ח הראל את הר ציון. למחרת, טרם עלות השחר, פרצו את שער ציון עשרים ושנים לוחמים, חשים לעזרת מגיניו האמיצים של הרובע היהודי. במו גופם בלא שריון ותותח, חרפו את נפשם על חומות ירושלים. העובר בשער הזה יזכרם."

שער הרחמים

שער הרחמים נמצא בצידה המזרחי של חומת ירושלים. מבנה השער היה במקום עוד מהמאה השביעית לספירה, כלומר עוד לפני בניית החומה הטורקית (אותה אנו מכירים כיום). באזור נמצאו גם שרידי שער כניסה קדום יותר מתקופת בית שני.

השער מורכב משני פתחים החסומים כיום בלבנים. השער הצפוני קרוי "שער התשובה", והדרומי קרוי "שער הרחמים".

על-פי המסורת הנוצרית, שער הרחמים הוא השער דרכו נכנס ישו לירושלים, ולכן הוא נקרא בפי הנוצרים "שער הזהב". המסורת גם מספרת כי דרך השער נכנס הקיסר הביזנטי הרוקלוס לאחר כיבוש העיר מיידי הפרסים במאה השביעית (מעט לפני שהעיר נכבשה על-ידי המוסלמים).

המסורת היהודית מספרת כי דרך שער הרחמים יכנס המשיח לירושלים, ויביא עמו את הגאולה. הסולטאן סולימאן, ששמע על מסורת זו, החליט למנוע את ביאת משיח היהודים על-ידי חסימת השער, ועל ידי הקמת בית קברות מוסלמי גדול מולו (המשיח הרי כוהן, וכוהן לא יכול לעבור בתוך בית קברות...).

כיום נמצא במבנה השער בית תפילה ולימוד מוסלמי. הכניסה למבנה השער היא דרך הר-הבית בלבד.

מגדל דוד - המצודה

מגדל דוד, המוזיאון לתולדות ירושלים, ממוקם סמוך לשער יפו, במצודה עתיקה שחלקים גדולים שלה שוחזרו. המגדל הפך במשך השנים לאחד מסמליה של ירושלים.

במצודה ניתן לראות שרידים ממרבית התקופות בתולדות העיר. המצודה שניתן לראות כיום הוקמה בימי הביניים, עם תוספות מתקופות מאוחרות יותר. השרידים המוקדמים ביותר שנתגלו במקום הם מתקופת מלכי החשמונאים.


מבוגר: 30 ש"ח
ילד מגיל 5-18: 15 ש"ח
סטודנט: 20 ש"ח


ימים א'-ה' -10:00-16:00
שבת וערבי חג - 10:00-14:00
ביום שישי המוזיאון סגור


02-6265327

אהבת את הדף על חומות ירושלים?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.