טרקר - טיולים בארץ ובעולם

ירושלים - מדריך טרקר

ירושלים, בירת ישראל, היא עיר הקדושה לשלושת הדתות המונוטאיסטיות, או במילים אחרות, היא קדושה לשליש מאוכלוסיית העולם. ניתן למצוא בירושלים את הכותל המערבי הקדוש ליהודים מאז ימי בית המקדש, אליו מפנה כל יהודי את תפילותיו. מצד שני ניתן למצוא את הר הבית ומסגד אל-אקצה, ממנו עלה הנביא מוחמד אל השמים בכדי להיפגש עם הנביאים שקדמו לו ועם אלוהים, ההופכים את ירושלים למקום השלישי בקדושתו אחרי מכה ומדינה עבור המוסלמים. במורד הרחוב, במרחק הליכה, ניתן למצוא את כנסיית הקבר, אחד המקומות הקדושים ביותר עבור הנוצרים, המגיעים לכאן כבר 2,000 שנה בכדי לבקר במקום בו מת, נקבר וקם לתחיה ישו מנצרת. מפה מפורסמת מתקופת הרנסנס מראה את אירופה, אסיה ואפריקה כעלי כותרת בפרח, שמרכזו הוא ירושלים.

על ערים רבות בעולם ניתן לומר כי הן "ייחודיות", אך ירושלים היא בהחלט אחת הערים עליהן ניתן לומר מילה זו ללא שום חשש. היסטוריה של 5,000 שנים הפכה את ירושלים למיוחדת מבחינות רבות כל-כך, שאין לה מתחרות רבות בעולם.

המוקד העיקרי לסיור בירושלים היא ארבעת הרובעים של העיר העתיקה (היהודי, המוסלמי, הנוצרי והארמני) והחומות המקיפות אותה. שטחה של ירושלים העתיקה הוא בסך הכל קמ"ר אחד, אך הוא עמוס באתרים, שווקים ריחניים, בתי כנסת, כנסיות אפלוליות ומסגדים ייחודיים.

מחוץ לחומות ירושלים היא מטרופולין מודרני, המהווה בית למעל 700,000 ירושלמים. עם זאת ירושלים דואגת לשמור על צביונה, וגם בניה חדשה מחוייבת להיבנות כשחזית הבית מצופה באבן הירושלמית הזהבהבה.

עין כרם

עין כרם

בפאתיה הדרום מערביים של ירושלים שוכן הכפר הציורי עין כרם. לכפר קטן זה (שכיום הוא למעשה שכונה בתוך ירושלים) משמעות רבה במסורת הנוצרית, מאחר וכאן נולד על פי המסורת יוחנן המטביל.

כנסיית הקבר

כנסיית הקבר

כנסיית הקבר נקראה בפי הנוצרים גם כנסיית התחייה (אנסטאסיס - Anastasis) כי שם קם ישו לתחיה. גם בפי המוסלמים נקראה הכנסייה אל-קאיימה, שמשמעותו התחייה.

הר הבית

הר הבית

הר הבית הוא הר המוריה שבירושלים. על הר הבית הוקם בית המקדש הראשון על ידי שלמה המלך, וכאן הוקם גם בית המקדש השני על ידי הורדוס. מאז המאה השביעית לספירה בנויים על הר הבית שני מבנים מוסלמיים - מסגד אל-אקצא וכיפת הסלע. הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר ליהודים והמקום השלישי בקדושתו למוסלמים.

חומות ירושלים

חומות ירושלים

חומות ירושלים של ימינו נבנו על ידי הסולטאן התורכי סולימאן "המפואר" בשנים 1536-1541. אורך החומה כ-3.8 ק"מ.

הכותל המערבי

הכותל המערבי

העם היהודי נושא את עיניו אל ירושלים, ובמיוחד אל הכותל המערבי, שהוא המקום הקרוב ביותר למקום בו עמד בית המקדש בו מותר ליהודים להתפלל. הכותל המערבי אותו אנו מכירים כיום היה חלק מהחומה המערבית של בית המקדש, ומכאן שמו - הכותל המערבי. המאמינים נוהגים לטמון פתקים בין סדקי הכותל המערבי, ובעבר אף נהגו לתקוע מסמר ברזל באבני הכותל לפני נסיעה ארוכה.

גן החיות התנכי

גן החיות התנכי

גן החיות התנכי במיקומו הנוכחי נפתח לציבור בשנת 1993 באזור מנחת (מלחה) שבדרום מערב ירושלים. גן החיות התנכי החדש משתרע על שטח של 250 דונמים, והוא משתלב היטב בנוף ההררי של הסביבה. בגן מערכת בריכות, אגם גדול ומפלים המקושרים ביניהם. משטחי דשא נרחבים ושפע של פינות חמד מוצלות מקיפים את מקורות המים.

הר ציון

הר ציון

הר ציון נמצא בקצה הדרומי של העיר העתיקה. ההר לא נכלל בשטח חומות ירושלים, אך מהווה חלק בלתי נפרד מהעיר העתיקה.

הר הזיתים

הר הזיתים

הר הזיתים נמצא ממזרח לירושלים. שמו של ההר נבע מכרמי הזיתים שכיסוהו בעבר. הר הזיתים קדוש ליהודים, הנוצרים והמוסלמים, ומסורות רבות קשורות בו.

מוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל הוקם בשנת 1965 ותוך זמן קצר יחסית זכה למעמד בינלאומי. במוזיאון קשת רחבה של אוספים, החל בארכיאולוגיה פרה-היסטורית ועד לאמנות עכשווית.

אירועים מיוחדים בירושלים

אירועים מיוחדים בירושלים

בשל היותה של ירושלים עיר עם אווירה ונוף מאד ייחודיים, מושכת אליה העיר אירועים שונים העושים שימוש בנופיה המיוחדים כתפאורה. בדף זה תמצאו תמונות מאוסף אירועים מיוחדים שהתרחשו בעיר ירושלים לאורך השנים.

מגדל דוד

מגדל דוד

מגדל דוד הוא הכינוי שניתן למצודה אשר הגנה על העיר ירושלים במשך אלפי שנים. מגדל דוד שוכן במקום הגבוה ביותר בעיר העתיקה, מעל נקודת ההשקה של גיא בן הינום ונחל צולב. למרות שמה של המצודה, אין קשר בינה לבין דוד המלך, ושמה זה ניתן לה אלפי שנים אחרי קיומו המשוער.

אהבת את הדף על ירושלים?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.