כפר גלעדי - הסליק

כפר גלעדי - הסליק

ברחבי כפר גלעדי מפוזרים מעל 20 אתרים ששימשו להסתרת נשק (סליקים) לאורך השנים, שמהם שרדו כיום רק שלושה. בשנת 1936 התקבלה החלטה לרכז את כלי הנשר בסליק מרכזי אחד תחת שליטת ארגון ההגנה. מתחת לבתי הקיבוץ, ללא ידיעת חברי הקיבוץ, נחפר הסליק של כפר גלעדי שהיה מוסתר היטב, וגם באירועי השבת השחורה לא נחשף.

רק בשנת 1975 דיווחו אנשי כפר גלעדי למשטרה על קיום הסליק, מאחר ומעליו הוחלט להקים מפעל, מה שאילץ את חבר הקיבוץ ששמר על סוד הסליק לגלות את מיקומו. במקום התגלו עשרות כלי נשק מתוחזקים היטב, שנשמרו ותוחזקו היטב לאורך השנים. בסליק כיום עדיין מאופסנים כלי הנשק, שנוטרלו למען הביטחון בידי אנשי המשטרה.

בשנת 1996 הוחלט בקיבוץ, בסיוע ה'מועצה לשימור אתרים', לפתוח את הסליק לקהל הרחב, וניתן לבקר בו במסגרת סיורים מאורגנים הנערכים במקום בתיאום מראש.

הסיור בסליק של כפר גלעדי הוא בתיאום מראש בלבד! הסיור יוצא בדרך כלל בכל יום שבת בשעה 11:00 מהלובי של המלון, אך ניתן לארגן סיורים גם בזמנים אחרים לקבוצות של 20 איש או יותר.

הסיור מרתק, ומאפשר מגע ישיר עם פיסות היסטוריה שבדרך כלל כלואות מאחורי ויטרינות במוזיאונים. אחרי הכל, איפה עוד בארץ ניתן היום להחזיק בידיים תת-מקלע סטן או מקלע ברן אמיתיים?