טרקר - טיולים בארץ ובעולם

לטרון - מדריך טרקר

תמונות מלטרון

מוזיאון השריון - לטרון פרי הצבר פארק קנדה - תאנים פרפר זנב סנונית נאה - Papilio machaon מנזר השתקנים - לטרון מנזר לטרון

מנזר השתקנים - מנזר לטרון

כאשר ישו נצלב בירושלים על גבעת הגולגולתא, נצלבו לצידו שני גנבים - אחד טוב, ואחד רע. המסורת הנוצרית מצביעה על לטרון בתור מקום לידתו של הגנב הטוב, שחזר בתשובה בעוד הוא על הצלב לפני שמת, ולו הבטיח ישו כי יגיע לגן עדן איתו.

מתוך סיפור זה נובע שמה של לטרון. עולי הרגל הנוצריים קראו למקום דומוס בוני לטרוניס ? מעון הגנב הטוב, המורכב מן המילה הלטינית לטרוניס שמשמעותה גנב.

מנזר לטרון משמש נזירים טראפיסטים (זרם במסדר הבנדיקטינים שבכנסיה הקתולית שנקרא על שם העיר טראפ בצרפת). עקרונות המסדר הינם חיי פשטות ויצרנות בשיטות פרימיטיביות, תוך נדירת נדר שתיקה. על שום נדר שתיקה זה נקרא המנזר "מנזר השתקנים".

המבנה בו שוכן מנזר השתקנים נבנה במקור ב-1861 כמלון דרכים, אך בעל המקום, שנקלע לקשיים כלכליים, נאלץ למוכרו. מבנה המנזר נבנה לראשונה ב-1926, אך נהרס ב-1929 ברעידת אדמה. המבנה נבנה מחדש, וזהו המבנה אותו רואים כיום.

אנשי מנזר השתקנים אינם חיים מתרומות, אלא מתפרנסים מחקלאות ומהייקב הנמצא במנזר. הייקב מייצר כ-250,000 בקבוקים של סוגי יין שונים בשנה. כל היינות מוכנים מענבים הגדלים בשטח המנזר.


המנזר פתוח כל השבוע למעט ימי א' וחגים נוצריים. שעות הפתיחה הן:
09:00-11:00
15:30-16:30

שעות פתיחת החנות:
07:30-18:00


כיצד מגיעים

מכביש מספר אחד יורדים במחלף לטרון אל כביש מספר 3, ופונים שמאלה אל המנזר.


הצג מפה גדולה יותר

מוזיאון גייסות השריון - משטרת לטרון

בניין משטרת לטרון הוקם בשנים 1942-43 בידי הבריטים כמשטרה ובית מעצר לאנשי המחתרות. את משטרת לטרון בנה טיגרט, שמונה על ידי הבריטים לבנות תחנות משטרה ברחבי הארץ, ותחנות אלו נקראו על שמו.

בניין משטרת לטרון נמסר עם פינויו על ידי הבריטים לליגיון הירדני, והמשטרה הפכה למוקד המצור על ירושלים.

נסיונות חוזרים ונשנים של ההגנה וצה"ל לכבוש את משטרת לטרון גרמו למספר עצום של נפגעים (מעל 100 חללים), שהיו כעשירית מכלל חללי מלחמת העצמאות.

משטרת לטרון לא נכבשה עד מלחמת ששת הימים, אך נשארה כמובלעת מבודדת בתוך שטח שהיה בשליטה ישראלית. לאחר העברת הדרך לירושלים אל כביש הגבורה, כבר לא הייתה חשיבותה של משטרת לטרון רבה, למרות שהחיילים ששהו בה הטרידו בירי את חקלאי הסביבה.

כיום נמצא במתחם משטרת לטרון מוזיאון גייסות השיריון, שלמרות הדגש הלאומי נושא אופי אוניברסלי. מוזיאון השיריון כולל מעל 200 טנקים ורכבים קרביים משוריינים (רק"מ) אחרים מכל צבאות העולם, כולל טנקים ורכבים משוריינים שנפלו שלל מצבאות ערב במלחמות ישראל.


ימים א'-ה': 08:30-16:30
יום שישי וערב חג: 08:30-12:30
שבת וחג: 09:00-16:00

אהבת את הדף על לטרון?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.