טרקר - טיולים בארץ ובעולם

מבצר יחיעם - מדריך טרקר

תמונות ממבצר יחיעם

מבצר יחיעם מבצר יחיעם עמדות משוחזרות מתקופת מלחמת העצמאות - מבצר יחיעם מבצר יחיעם מבצר יחיעם

מבצר יחיעם הוא מבצר צלבני מן המאה השתים עשרה שהיווה חלק מקו ההגנה על עכו אשר הייתה בירת הצלבנים אחרי נפילת ירושלים. מבצר יחיעם נהרס בזמן הכיבוש המוסלמי בידי הסולטאן הממלוכי בייברס בשנת 1265.

המבצר עבר שיפוץ מקיף על ידי השליט הבדואי של הגליל במאה ה-18 דאהר אל עומר, ונוספו לו בניינים בחלק העליון. באותה תקופה קיבל מבצע יחיעם את השם מצודת גדין (בערבית "קלעת ג'דין"), שפרושו הוא מצודת הגיבורים.

בתקופת מאורעות 1936-1939 שימש מבצר יחיעם מקום מסתור לכנופיות הערביות, ושימש עבורן כבית המשפט.

שמו העברי של המבצר הוא על שם יחיעם וייץ שנהרג במהלך פעולת ליל הגשרים של הפלמ"ח בעת שניסה לפוצץ את הגשרים על נחל כזיב. על שמו של יחיעם וייץ נקראים הישוב יחיעם והמבצר.

בשנת 1946 הוקם בסמוך אל המבצר קיבוץ יחיעם, ובני הקיבוץ הצעיר גרו בתחילה במבנה המבצר. במלחמת העצמאות, עת היה הקיבוץ מבודד ונצור בלב אוכלוסייה עוינת, התבצרו אנשי קיבוץ יחיעם במבצר והתגוננו נגד תקיפות חוזרות ונשנות.

האספקה אל הקיבוץ המבודד נעשתה באמצעות הצנחת ציוד ממטוסים קלים ובאמצעות שיירות שהגיעו אליו מאזור החוף. אחת מאותן שיירות שבראשה נסע פורץ מחסומים משוריין, נתקלה במארב ליד הכפר הערבי כברי, ורק פורץ המחסומים הצליח להגיע אל הקיבוץ. שאר כלי הרכב נלכדו והשיבו אש, אך 47 מאנשי השיירה, כולל מפקד השיירה בן עמי פכטר, נהרגו. לוחמים מעטים הצליחו בחסות החשיכה לסגת ברגל אל נהריה.

ההגעה אל מבצר יחיעם

נוסעים על כביש 4 או על כביש 70 בכיוון צפון. במפגש עם כביש 89 פונים ימינה לכיוון מעלות-תרשיחא (המפגש הוא בצומת נהריה אם הגעתם בכביש 4 או בצומת כברי אם הגעתם בכביש 70). בצומת געתון פונים לכיוון געתון ויחיעם (כביש 8833). ממשיכים עם השילוט אל קיבוץ יחיעם שבתוכו נמצא מבצר יחיעם.


הצג מפה גדולה יותר

גן לאומי מבצר יחיעם

רוב המבנים הנראים כיום ברחבי גן לאומי מבצר יחיעם הם מתקופתו של ד?אהר אל-עמר, שייח' בדווי שהשתלט על הגליל בשנות ה-60 של המאה ה-18. ד'אהר אל-עמר בנה חומות חדשות, הקים מגדלים וחפר חפיר סביב המבצר.

בנוסף ניתן לסייר בעמדות המגינים של קיבוץ יחיעם מתקופת מלחמת העצמאות ששוחזרו וניתן לסייר בתוכם.


מבוגר: 14 ש"ח (13 ש"ח בקבוצה)
ילד: 7 ש"ח (6 ש"ח בקבוצה)

דמי לינה
מבוגר: 40 ש"ח
ילד: 30 ש"ח


אפריל-ספטמבר: 08:00-17:00
אוקטובר-מרץ: 08:00-16:00
ימי שישי וערבי חג: 08:00-15:00

ניתן להיכנס לאתר עד שעה לפני שעות הסגירה הרשומות.


04-9856004

(עדכון אחרון: אפריל 2012)

אהבת את הדף על מבצר יחיעם?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.