טרקר - טיולים בארץ ובעולם

מדבר יהודה - מדריך טרקר

תמונות ממדבר יהודה

מישור אדומים - מנזר אבתימיוס מישור אדומים - מנזר אבתימיוס מישור אדומים - מנזר אבתימיוס נבי מוסא - אימאם המסגד נבי מוסא נבי מוסא נבי מוסא נבי מוסא נבי מוסא

נבי מוסא

המסורת היהודית מספרת כי משה רבנו מת בלי שנכנס לארץ כנען, וכי מקום קבורתו לא נודע. לעומת זאת, המסורת המוסלמית טוענת כי לאחר מותו הועברה גופתו של משה אל תוך ארץ כנען, וכי הוא נקבר במקום הקרוי נבי מוסא.

במקום הקבורה (על-פי המסורת המוסלמית) נבנה חאן מבוצר, אליו מגיעים עולי רגל מוסלמים להתפלל. עד למלחמת העצמאות הייתה מגיעה לכאן פעם בשנה שיירה של עולי רגל וחוגגים, אולם כיום פסק מנהג זה.

במתחם הקבר חדרים השמורים למשפחות הערביות החשובות של ירושלים.

מנזר אבתימיוס - מישור אדומים

אחד הביטויים המובהקים ביותר של חיי נזירות ניתן למצוא במדבר יהודה, "מדברה של העיר הקדושה", שבו נמצא המרחב ההולם להתבודדות והתבוננות רוחנית, באזור שבו הילכו האישים הגדולים מן התנ"ך ומראשית הנצרות. במאה ה-6 הגיע מספר המנזרים במדבר יהודה ובאזור יריחו לעשרות.

מנזר אבתומיוס, הידוע גם בשם "חאן אל אחמר", הוא אחד משרשרת המנזרים שהוקמו במדבר יהודה בתקופה הביזנטית. המנזר הוקם בשנת 428 לספירה על ידי הנזיר אבתימיוס "הגדול" כמנזר מתבודדים ("לאורה").

"לאורה" היא צורת חיים נזירית בה חיו הנזירים במבודד אחד מהשני, ורק בשבת ובימי ראשון היו נאספים לתפילה ולסעודה במרכז המשותף.

מנזר אבטימיוס ננטש במאה ה-12 אחרי שניסו להפכו למנזר מרוכז/משותף ("קוינוביון").

במאה ה-14 הגיעו הטורקים למקום ובנו אכסניה גדולה שהמנזר השתבץ בתוכה, וליד החאן כמקובל נבנתה גם מיצדית שנקראה "קסר אל חאן".

המנזר נמצא בתוך הישוב מישור אדומים, והוא נמצא בתהליכי הכנה אחרונים לפתיחה למבקרים.

אהבת את הדף על מדבר יהודה?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.