טרקר - טיולים בארץ ובעולם

מוזיאון חיל האויר - חצרים - מדריך טרקר

מוזיאון חיל האויר הוקם על מנת להוות מרכז לאומי לשימור מורשת חיל-האוויר. המוזיאון נמצא בבסיס חיל האויר חצרים הנמצא מערבית לבאר שבע. אבן הפינה למוזיאון הונחה ב 16 ביולי 1985, בעיקר הודות לפועלו של תא"ל (מיל') יעקב טרנר. המוזיאון נפתח לקהל ב 20 ביוני 1991.

ההגעה אל מוזיאון חיל האויר

בכניסה הצפונית מב"ש ימינה, להמשיך ישר עד הכיכר האחרונה ואז ימינה. המוזיאון מצד שמאל אחרי קיבוץ חצרים. באוטובוס - קו 31 מבאר שבע.


הצג מפה גדולה יותר

סיור במוזיאון חיל האויר - חצרים

במוזיאון חיל האויר נמצאים מאות דגמים של כל סוגי המטוסים והמסוקים ששרתו בחיל האויר הישראלי מימי הקמתו ועד היום, פרט למטוסים חדישים במיוחד אשר נמצאים בשירות מבצעי. המוזיאון מאפשר הצצה אל ההסטוריה של חיל האויר הישראלי שהחלה עוד בימי ההגנה והפלמ"ח עם רכישת ערב רב של מטוסי סיור וקשר קלים לקראת מלחמת השחרור.

חלק מן המטוסים המוצגים במוזיאון חיל האויר, כמו מטוס הספיטפייר "הספיט השחור" של עזר ויצמן, ומטוס ההרווארד הצהוב נשמרים בכושר טיסה ואף טסים במפגנים שונים. ברחבת המטוסים המרכזית במוזיאון מוצגים כ-150 ממטוסי העבר וההווה של חיל האויר.

בשטח מוזיאון חיל האויר מוצגים גם מטוסי קרב שנפלו שלל בידי ישראל או נתרמו על-ידי חילות אויר זרים.

קיימת גם תצוגה של חלקי מטוסי קרב עם הסבר למה משמשים כל החלקים הללו, תצוגת כלי נ"מ, תערוכת צילומים ותערוכת "משיכה לחיים" על יחידת החילוץ והפינוי בהיטס (669).

אחד המטוסים המעניינים במוזיאון הוא מטוס מיג 23 שהוטס על ידי רב סרן בסאם עאדל, טייס של חיל האוויר הסורי, שערק לישראל ב-11 באוקטובר 1989 עם מטוסו מדגם מיג 23ML במהלך טיסת סיור ואימון שגרתית בגבול רמת הגולן. עאדל טס בטיסה בגובה נמוך מאוד (כ-50 מטר מעל פני הקרקע) מרמת הגולן ועד שנחת לאחר כ-4 דקות טיסה במנחת מגידו. כיום מוצב המטוס במוזיאון חיל האויר, כשהוא צבוע בצבעי חיל האוויר הסורי עם סמלי חיל האוויר הישראלי.

עוד מטוס אליו כדאי לשים לב הוא מטוס הלביא, מטוס קרב חד מנועי שתוכנן ונבנה בתעשייה האווירית, ואף הגיע לחמישה אבות טיפוס, מהם שניים שטסו בשמי הארץ. פרוייקט הלביא הופסק בסופו של דבר על ידי ממשלת ישראל. האבטיפוס B-2 של הלביא מוצג כיום במוזיאון חיל האויר.


מוזיאון חיל האוויר - חצרים מיג 23 - מוזיאון חיל האויר - חצרים מטוס הלביא - מוזיאון חיל האויר - חצרים טיל קרקע אוויר SA-2 - מוזיאון חיל האויר - חצרים טיל AGM-65 מאבריק - מוזיאון חיל האויר - חצרים סיקורסקי - Sikorsky - S-55 - מוזיאון חיל האויר - חצרים טיל כתף FIM-92 סטינגר - מוזיאון חיל האויר - חצרים

הדרכה במקום ניתנת ללא תשלום בעברית, אנגלית, צרפתית ושפות נוספות. ההדרכה מועברת ע"י חיילים וחיילות שהוכשרו לכך - מומלץ לתאם מראש.


  • אין אפשרות להיכנס למתחם המוזיאון עם בעלי חיים
  • לא ניתן להיכנס עם אוכל למתחם המוזיאון
  • חל איסור להיכנס עם נשק למתחם המוזיאון
  • מטעמי בטיחות לא ניתן להדליק אש בחורשת המוזיאון.
  • במתחם המוזיאון ישנם שירותים ונקודות מים.

מבוגר (מעל 13): 30 ש"ח
ילד (3 עד 13): 20 ש"ח


ימים א'-ה': 08:00-16:30
ימי ו' וערבי חג: 08:00-11:30
בשבתות ובימי חג המוזיאון סגור (למעט ימי חול המועד)
בימי שישי קופות המוזאון יסגרו בשעה 11:30

*בחגים שעות הפתיחה משתנות - יש להתעדכן באתר המוזיאון או בפייסבוק


08-9906853/5


מידע נוסף ניתן למצוא באתר סיור במוזיאון חיל האויר

(עדכון אחרון: יוני 2014)

אהבת את הדף על מוזיאון חיל האויר?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.