טרקר - טיולים בארץ ובעולם

מון סן מישל - מדריך טרקר

תמונות ממון סן מישל

מון סן מישל - צרפת מונט סאן מישל - צרפת מנזר מון-סן-מישל - נורמנדי - צרפת מנזר מונט סאן מישל - צרפת העליה אל המנזר - מון סן מישל העליה אל מנזר מון סן מישל - צרפת קתדרלת מון סן מישל החצר הפנימית - מון סן מישל דלת החצר הפנימית - מון סן מישל אולם האוכל - מון סן מישל קריפטת העמודים הגדולים - מנזר מונט סן מישל

(Mont Saint Michel)

מון סן מישל (Mont Saint Michel) הוא אי סלעי קטן (כק"מ רבוע אחד) הסמוך לחופה הצפוני של נורמנדי. האי נמצא כקילומטר אחד מהחוף, ופעמיים ביום הוא הופך לחלק מהיבשה בשל העובדה שמי האוקיינוס הקרובים ליבשה רדודים במיוחד, כך ששינוי של מטרים בודדים במפלסם, בשל גאות או שפל, הופך את המקום לאי ולסירוגין מאחד אותו חזרה עם היבשה. בשעות השפל נסוג הים למרחק 12 ק"מ מן האי!

על האי מון סן מישל מצויה עיירה היסטורית קטנה בעלת אותו השם, ומנזר המזדקר בראש ההר במרכזו של האי.

האופי המבודד של מון סן מישל נהרס במהלך השנים, שכן המישורים החופיים מסביב לאי יובשו כדי ליצור שטחי מרעה. בנוסף, בשנת 1879 חוזק גשר האדמה והפך לדרך של ממש, ובשנות ה-80 נסלל כביש על גבי סוללה מוגבהת, היוצר חיבור קבוע בין האי ליבשה. בשנים האחרונות נתגלה כי הכביש פוגע בסחף הטבעי הקיים במפרץ, וקיימות תוכניות להריסתו ולבניית גשר במקומו.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1979 על מון סן מישל כעל אתר מורשת עולמית.

ההגעה אל מון סן מישל

נוסעים על הכביש המהיר A84 (בין Caen לבין Rennes) עד היציאה 34, שם יורדים לכיוון כביש N175. נוסעים עליו כ-2 ק"מ עד לפניה ימינה על כביש D43. נוסעים על כביש D43 כ-6 ק"מ ואז פונים שמאלה אל כביש D75. בהתפצלות מזלג פונים לכיוון כביש D275. מכאן ממשיכים בעקבות השלטים אל החניון הענקי של המנזר (אפשר כבר מיציאה 34 לעקוב אחר השילוט).

על מנת לשמר את הצביון המיוחד של המנזר, אין כיום יותר כניסה עם רכב עד המנזר עצמו. במקום זאת, הוקמו חניונים ענקיים כ-2.5 ק"מ מהמנזר, עם מערכת הסעות בשאטלים חינמיים. החניונים מאד גדולים, וכמעט שאין סיכוי שהם יהיו מלאים, ניתן לבחור ללכת ברגל אל המנזר במקום להשתמש בשירות ההסעות, או לקחת עגלה רתומה לסוס (בתשלום נוסף כמובן).


הצג מפה גדולה יותר

מלונות במון סן מישל

ככל שתבצעו הזמנת מלון במון סן מישל מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות במון סן מישל באישור מיידי

(אתר hotelscombined.com הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

סיור במנזר מון סן מישל

בנייתו של מנזר מון סן מישל (Mont-Saint-Michel) החלה בשנת 1017, והוא הוקדש לכבוד המלאך מיכאל (סן מישל) שפסל מוזהב שלו מתנוסס בראש הצריח הגבוה באי. לפי האגדה, מיכאל הופיע לפני אובר הקדוש בשנת 708 וציווה עליו לבנות כנסייה על האי הסלעי. אובר התעלם מהוראתו של המלאך עד שמיכאל צרב חור בתוך גולגלתו בעזרת אצבעו. המבנה הנוכחי נבנה ברובו מאוחר יותר, ובניית חלקו העיקרי הסתיימה ב-1520.

במהלך מלחמת מאה השנים ניסו האנגלים לכבוש את האי מספר פעמים אך ללא הצלחה, כולל ניסיון כושל לבצע מצור, והתותחים האנגלים שלקחו בו חלק מוצגים עד היום בכניסה אל העיר. בשל המלחמה נבנו סביב האי חומות וביצורים מרשימים.

הפופולריות של האי כיעד עלייה לרגל דעכה עם השנים עד שבתקופת המהפכה הצרפתית המנזר נסגר והפך לכלא שנועד במקור להחזיק מתנגדים מהכמורה למשטר הרפובליקאי. בעקבות לחצים פוליטיים אותם יזם הסופר ויקטור הוגו, נסגר בית הכלא, וב-1874 הוכרז האתר כמקום לשימור.

כיום מנזר מון סן מישל הינו האטרקציה השלישית המתוירת ביותר בצרפת אחרי מגדל אייפל וארמון ורסאי.

מבקרים רבים נוהגים להגיע אל האי בהליכה בחול במהלך שעות השפל, אך אם ברצונך לעשות זאת, כדאי להצטרף לקבוצה מאורגנת על מנת להימנע מהיקלעות לזרמי הגאות המהירים.


הכניסה אל הכפר היא דרך שער קטן אחד (Porte de' l'Avancee), המוביל אל הרחוב היחידי בכפר (Grande Rue). עולים עם הרחוב במעלה הגבעה (טיפוס שיכול להיות די מעייף כולל די הרבה מדרגות), עד שמגיעים אל הכניסה למנזר הגותי שהוא גם האטרקציה הראשית באי.

מבין 3.5 מיליון המבקרים המגיעים לבקר במקום בכל שנה, רק מיליון מטפסים ומבקרים גם בתוך המנזר.

הסיור במנזר מתחיל בביקור בכנסייה המרשימה היושבת בראש ההר. המשך הסיור עובר במספר אולמות וחדרים הנמצאים מתחת לכנסייה, ובחצר הפנימית היפה.


  • בשעות הגאות המים עולים, ולכן אין להגיע אל המנזר בצורה עצמאית (במיוחד לא דרך החול)
  • אם ברצונך להגיע אל האי ברגל, כדאי להצטרף אל קבוצה מאורגנת בכדי להימנע מסכנת טביעה בעת חזרתם המהירה של מי הגאות, המגיעים באביב למהירות של 18 קמ"ש!
  • לחובבי הצילום - ההר מואר בתאורה מרשימה בכל יום החל משעת השקיעה ועד חצות, אז כדאי להביא חצובה!

מבוגר: 8.5 אירו
ילדים (מתחת לגיל 18): ללא תשלום בעת ביקור משפחתי.
מדריך קולי (אוזניות): 4 אירו.

החניה בחניונים הענקיים של המנזר עולה 6 אירו עד שעתיים, או 12 אירו ליום שלם לרכב פרטי. רכבים גדולים יותר ידרשו לתשלום גבוה יותר.

השאטל מהחניון אל המנזר הוא ללא תשלום. ניתן לבחור להגיע בעגלה רתומה לסוס (5 אירו לאדם, ילדים מתחת לגיל 4 חינם).


מאי-אוג': 09:00-19:00
אוק'-אפר': 09:30-18:00
כניסה אחרונה שעה לפני הסגירה.
האתר סגור ב-1 בינואר, 1 במאי ו-25 בדצמבר.


02-33-89-80-00


מידע נוסף ניתן למצוא באתר סיור במנזר מון סן מישל

(עדכון אחרון: אוגוסט 2013)

אהבת את הדף על מון סן מישל?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.