טרקר - טיולים בארץ ובעולם

מישור החוף - מדריך טרקר

מישור החוף משתרע לחופו של ים תיכון, מראש הנקרה בצפון ועד חוף עזה בדרום. מישור החוף מתחלק לשלושה חלקים עיקריים:

מישור החוף הצפוני
האזור שבין ראש הנקרה בצפון ועד נחל תנינים בדרום נקרא מישור החוף הצפוני, וזהו האזור הצר ביותר של מישור החוף.

השרון - מישור החוף המרכזי
האזור שבין נחל תנינים בצפון ובין נחל הירקון בדרום נקרא מישור החוף המרכזי או השרון.

מישור החוף הדרומי
האזור שבין נחל הירקון בצפון ובין רפיח בדרום נקרא מישור החוף הדרומי, וזהו חלקו הרחב ביותר של המישור (באזור זה מגיע רוחב המישור עד לכ-40 ק"מ).

אזור החוף של ארץ ישראל היה לאורך ההיסטוריה אזור של התיישבות ומלחמה. מיקומו הגאוגרפי הפך אותו לאזור מעבר חשוב לצבאות שנלחמו באזור, ומספר ערים מבוצרות ונמלי ים נבנו לאורך החוף על אדמות המישור הפוריות.

כיום ממוקמת במישור החוף מרבית אוכלוסיית מדינת ישראל.

חוף דור

חוף דור

המסלול בין חוף הבונים עד חוף דור מפגישה את המטייל עם קטע חוף באורך 4.5 ק"מ, שהוא המפורץ ביותר בין חופי ארץ ישראל, בין תל-דור בדרום, ועד חוף הבונים בצפון. בתחומי השמורה משתרעת על גבעות כוכר, מפרצונים טבעיים, ועיר מקראית אחת - העיר דור.

נחל אלכסנדר

נחל אלכסנדר

נחל אלכסנדר הוא אחד הנחלים היחידים במישור החוף בהם זורמים מים כל השנה. הנחל זורם לאורך כ-44 ק"מ מאזור מרכז השומרון ועד אזור מכמורת.

נחל פולג

נחל פולג

שמורת נחל פולג סובבת סביב פרצה ברוחב כ-20 מטרים שנחצבה כנראה במצוק הכורכר במאה ה-19 לפני הספירה (תקופת הברונזה), והורחבה בתקופה הרומית. פירצה זו קרויה שער פולג. הפרצה שימשה לניקוז מימי נחל פולג, שעד לכרייתה יצר ביצה מעברו המזרחי של המצוק.

פארק אוטופיה

פארק אוטופיה

פארק אוטופיה משתרע על כ-40 דונם (שחציים מקורים) בקיבוץ בחן שבשרון. הפארק מכיל אלפי סחלבים נדירים מכל העולם, צמחים טורפים ופינות חי.

נחל תנינים

נחל תנינים

שמורת נחל תנינים משלבת טבע והיסטוריה. בשמורה זורם נחל התנינים, הקרוי כך על שם התנינים שחיו במימי ביצות כבארה עד ראשית המאה העשרים.

אפולוניה

אפולוניה

לאורך השנים האחרונות נחפרו צפונית להרצליה שרידה של עיר צלבנית מוקפת חומה ושמה אפולוניה. במרכז העיר מבצר צלבני מרשים שנבנה בשנת 1241, ונחרב בשנת 1265 לספירה. המבצר שוכן בראש צוק הכורכר.

תל אפק

תל אפק

תל-אפק יושב על מעיינות ראש העין המהווים את מקורותיו של הירקון. העובדה שמעיינות אלו נובעים כל השנה גרמה לאזור להיות מיושב בתקופות רבות ושונות.

שביל התפוזים

שביל התפוזים

ליד העיר חדרה, בתוך פרדסים שניטעו בידי בני משפחת רוטמן, שוכן שביל התפוזים, פארק אתגרי ייחודי לילדים. הפארק הוקם בשנת 1997 על שטח של כעשרה דונם בהשראת הספר "שביל קליפות התפוזים" של נחום גוטמן.

נחל שורק

נחל שורק

נחל שורק הוא אחד מן הנחלים הארוכים והמפותלים ביותר בארץ. הנחל מתחיל את דרכו במעלה הרי ירושלים באזור רמאללה, ומשם הוא זורם לאורך כ-70 ק"מ עד שהוא נשפך אל הים התיכון.

חוף השרון

חוף השרון

גן לאומי חוף השרון הוא פינה ששרדה את הפיתוח המואץ שעבר בשנים האחרונות על איזור החוף. הגן כולל את חוף הים ואת מצוק הכורכר שמצפון לקיבוץ שפיים. הרכס מתנשא עד לגובה 40 מטרים מעל חוף הים שמתחתיו, ומאפשר תצפיות יפות אל הים.

קיסריה

קיסריה

קיסריה הוקמה לראשונה בתקופה ההלניסטית, במראה השלישית לפני הספירה, אז הוקם במקום ישוב פיניקי בשם סטרטנוס פירגוס (מגדל סטרטון), ואז הוקם בה גם בפעם הראשונה נמל.

ספארי רמת גן

ספארי רמת גן

ספארי רמת גן מתפרס על כ-1,000 דונמים בתוך העיר רמת גן המדמים סוואנה אפריקאית פראית, בהן חיים בעלי חיים שונים בצורה חופשית. ספארי רמת גן הוא ביתו של אוסף בעלי החיים הגדול ביותר במזרח התיכון - כ-1,600 בעלי חיים מכל העולם, חלקם בעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה.

אהבת את הדף על מישור החוף?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.