טרקר - טיולים בארץ ובעולם

מכתש רמון - מדריך טרקר

תמונות ממכתש רמון

מכתש רמון נשר נשר - מכתש רמון תצפית על מכתש רמון יעל נובי - Nubian ibex - מכתש רמון יעל נובי - מכתש רמון יעל נובי ממין נקבה - מכתש רמון

מכתש רמון הוא מכתש אירוזי, הגדול מסוגו בעולם, אחד מחמישה מכתשים בנגב. מרכז המכתש היה בעבר ראשו של הר, שפתי המכתש פונות עדיין אל ראש ההר שכבר לא קיים, ופנים ההר נשחק והפך למכתש.

אורכו של המכתש כ-40 ק"מ, רוחבו המרבי כ-9 ק"מ ועומקו היחסי כ-400 מטר. מקור השם רמון הוא "ראמאן" כינוי לרומאים שעברו באזור זה (בדרך הבשמים).

ההגעה אל מכתש רמון

עוקבים אחרי כביש 40 המוביל לכיוון באר שבע. שימו לב כי הכביש עוקף את באר שבע ממזרח, ויש לעקוב אחר השילוט. הירידה אל מכתש רמון מתחילה אחרי שעוברים ליד העיירה מצפה רמון.


הצג מפה גדולה יותר

המנסרה - הנגרייה

למי שמכיר את בריכת המשושים ברמת הגולן, תופעת הטבע הנקראת " המנסרה" תראה מוכרת. מדובר בגבעת אבן חול שבראשה ערימות של אבנים כהות המזכירות בצורתן לוחות עץ או עמודי עץ המפוזרים על ריצפתה של נגרייה. המנסרה היא תופעת טבע מרתקת ונדירה, ששווה לבקר בה.


המנסרה - מכתש רמון הנגרייה - מכתש רמון המינסרה הנגריה

ממגרש החניה במקום עולה שביל מוגבה מסודר המאפשר סיור באתר ללא פגיעה בטבע. המסלול הוא מסלול מעגלי קצר, המתאים לכל המשפחה.


הכניסה לאתר אינה כרוכה בתשלום.


כיצד מגיעים

נוסעים על כביש 40 ויורדים אל מכתש רמון. לאחר כ-6 ק"מ נסיעה פונים ימינה בעקבות שלט המפנה לאתר. נוסעים כמה מאות מטרים על דרך עפר טובה המסומנת בסימון שבילים ירוק עד לחניית האתר.


הצג מפה גדולה יותר

קיר האמוניטים

קיר האמוניטים הוא אחד מן האתרים המעניינים ביותר באזור מכתש רמון. הקיר הוא סלע גיר בו ניתן לראות כ-30 אמוניטים (שבלולי ענק) מאובנים, שגודלם מגיע לכ-40 ס"מ כל אחד. בעבר, היו בקיר זה עשרות רבות של אמוניטים אולם אלה נשדדו על-ידי מטיילים חובבי-מאובנים.

האמוניט היה יצור ימי, שחי בעידן המזוזואיקון (שהחלה לפני 230 מיליון שנה והסתיימה לפני כ-65 מיליון שנה). האמונטים נכחדו ביחד עם הדינוזאורים בסוף אותו עידן. האמוניטים אותן ניתן לראות מאובנים בתוך קיר האמוניטים הם מסוף עידן המזוזואיקון.

האמוניט חי בים פתוח וניחן ביכולת ציפה על-ידי מילוי מים או גז בתאים שבנו את קונכייתו. לאחר מות האמוניט, התמלאו התאים בגזים והוא צף ונסחף לעבר האזור הרדוד הקרוב לחוף, וכך נאספו במקום מסוים אמוניטים רבים, כמו בקיר זה, נקברו בבוץ והפכו למאובנים.


קיר האמוניטים קיר האמוניטים - מכתש רמון אמוניטים אמוניטים - מכתש רמון

הכניסה לאתר אינה כרוכה בתשלום.


כיצד מגיעים

נוסעים על כביש 40 מכיוון מצפה רמון דרומה בתוך מכתש רמון. קרוב לסימון של ק"מ 84 עוצרים לצד הכביש ליד השלט המפנה אל קיר האמוניטים. כאן מתחיל שביל עליו יש ללכת. כעבור כ-400 מטרים מתפצל השביל ויש להמשיך בו ישר. כ-100 מטרים לאחר ההתפצלות ניתן לראות את הקיר מצד ימין. הקיר אינו מסומן בצורה מיוחדת, ולכן כדאי לשים לב לא לעבור אותו.

חניון בארות - חאן בארות

למי שמעוניין לשלב את הסיור במכתש רמון עם לינה בתוך המכתש, חניון בארות (או חאן בארות) הוא פתרון מצויין. מדובר באזור מוסדר בו מאהל בדואי, אזורים מוצלים ומוסדרים לפיקניק וללינה. החניון בנוי בצורה המשתלבת היטב עם הנוף המדברי, ועצם השהות בו הינה חוויה בפני עצמה. מן החניון ניתן לצאת למספר מסלולי טיול באזור.

ניתן ללון במקום או באוהלים הבדואים הגדולים הבנויים במקום המציעים מזרונים ומחצלות, או באחד מן המחסות המשמשים לבניית אוהלים. האוהלים הבדואים ניתנים לחלוקה באמצעות בדים כך שכל קבוצה מקבלת את האזור שלה.

במקום שירותים, שולחנות, ספסלים, חיבור חשמל (יש להביא כבל מאריך), ברזיות, מתקני מנגל, שירותים ומקלחות (עם מים חמים).

החניון ממוקם בסמוך לאתר ארכיאולוגי בשם מצד מישחור שהיה כפי הנראה חלק מדרך הבשמים שחצתה את המכתש. שרידי אתר זה נקראו בפי הבדואים תושבי המקום "אל ביאר", על שם שתי בארות שהיו חפורות במקום - ומכאן השם בארות.


חניון בארות - מכתש רמון מאהל בדואי - חניון בארות (חאן בארות)

  • למי שמעוניין לישון במקום, כדאי להצטייד בכל מקרה בשק שינה או מצעים.
  • הפיתות הנאפות במקום מצויינות עם לבנה, זעטר ושמן זית!

הלינה באתר כרוכה בתשלום של 30 ש"ח ללינה באתר הקמפינג ו-50 ש"ח ללינה באוהל הבדואי.


החאן פתוח 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה.


08-6586713


כיצד מגיעים

נוסעים על כביש 40 מכיוון מצפה רמון בתוך מכתש רמון. לאחר כ-10 ק"מ פונים שמאלה לפי השילוט אל דרך עפר נוחה. לאחר כ-5 ק"מ מגיעים אל החניון.


הצג מפה גדולה יותר

עין סהרונים - חאן סהרונים (מצד סהרונים)

עין סהרונים הוא מעיין שכבה קטן הנובע באפיק נחל רמון. הזרימה במעיין אינה סדירה, ובקיץ המעיין יבש בדרך כלל, למרות שחפירה לעומק של כ-30 עד 40 ס"מ יכולה ליצור בור שיתמלא במים.

בסמוך למעיין הוקם בתקופה הנבטית חאן (חאן סהרונים) ששימש כתחנת מעבר עבור שיירות הגמלים שעברו במקום בדרכן לאורך דרך הבשמים מבירת הממלכה הנבטית פטרה לכיוון עזה. מצד סהרונים הוא מבנה ריבועי שאורך צלעותיו כ-42 מטרים.

מקור השם סהרונים הוא בצמח בשם סהרון משולשל, צמח נדיר יחסית ממשפחת הסהרוניים.


מצד סהרונים - חאן סהרונים - עין סהרונים עין סהרונים - מכתש רמון

הכניסה אל עין סהרונים אינה כרוכה בתשלום.


כיצד מגיעים

נוסעים על כביש 40 מבאר שבע עד מצפה רמון. יורדים עם כביש 40 אל מכתש רמון. פונים שמאלה בעקבות השילוט המפנה אל חניון בארות לאורך דרך עפר מתפתלת. לאחר חמישה קילומטרים מגיעים אל חניון בארות. ממשיכים בנסיעה עד צומת ברורה, בה פונים ימינה (סימון שבילים אדום). לאחר קילומטר מגיעים אל מזלג דרכים - ימינה לעין סהרונים ושמאלה להר ארדון. פונים ימינה ונוסעים עד לרחבת עפר המשמשת כחניון.

חוות האלפקות

חוות האלפקות ממוקמת בסמוך לעיירה מצפה רמון, ובה עדר של לאמות ואלפקות שהובאו למקום מדרום אמריקה. לילדים תינתן האפשרות ללטף את האלפקות והלאמות, להאכיל אותן, ואפילו לצאת לסיבוב רכיבה קצר על לאמה (עד 25 ק"ג) או פוני (עד 35 ק"ג).


חוות האלפקות - מצפה רמון האכלת אלפקות - חוות האלפקות רכיבה על לאמה - חוות האלפקות - מצפה רמון הדרכה על האלפקות - חוות האלפקות

בחוות האלפקות מספר צימרים המאפשרים לינה נוחה במקום.


מבוגר (מעל גיל 3): 25 ש"ח (20 ש"ח בקבוצה)

מחיר הכניסה לחווה כולל השתתפות בהדרכה, האכלת האלפקות והלאמות מכף היד וסיור חופשי בחווה. כמו כן המחיר כולל חלק מפעילויות היצירה לילדים.


חורף: כל ימות השבוע - 08:30-16:30
קיץ: כל ימות השבוע - 08:30-18:30

הדרכות לקהל הרחב מתקיימות בשבתות ובחגים כל שעה עגולה. בימי חול ההדרכות לבודדים ולקבוצות לפי ביקוש.

רכיבה על לאמה/פוני בשטח החווה: עד שעה לפני מועד הסגירה.


08-6588047


מידע נוסף ניתן למצוא באתר חוות האלפקות

כיצד מגיעים

מרכז מבקרים מצפה רמון

מרכז המבקרים המחודש של מכתש רמון נפתח מחדש לאחר תקופה ארוכה של שיפוצים. המרכז ממוקם בנקודה בה נכנס כביש 40 אל תוך מכתש רמון ומתחיל בדרכו במורד הדופן הצפונית של המכתש, והוא מוקדש לאסטרונאוט הישראלי אילן רמון. המרכז נועד לאפשר למטיילים להחשף אל מגוון התופעות הקיימות במכתש רמון ובסביבותיו. צוות המרכז מספק מידע שימושי, מפות והמלצות למסלולי טיולים במכתש.

במרכז המבקרים ניתן לצפות בתכנית אור קולית הממחישה את היווצרות המכתש בצורה חוויתית. בנוסף ניתן למצוא במרכז חלון תצפית המשקיף אל מרחבי מכתש רמון ודגם תלת מימדי של המכתש.

במרכז המבקרים מספר מוצגים העוסקים באילן רמון, בין השאר חליפת האסטרונאוט של אילן, שרידים מהמעבורת, יומניו האישיים וסרטים שלו מהחלל.


מרכז מבקרים מצפה רמון - מכתש רמון

הביקור במרכז המבקרים אורך לפחות שעה.

ליד מרכז המבקרים חניה בשפע, וניתן לצאת ממנו למסלול הליכה קצר לאורך שפת המכתש, כולל מעבר בגשר שמעל הכביש והליכה לכיוון מלון בראשית שהוקם במקום.

לאחר מכן ניתן לרדת אל הכביש וללכת מעט עד אל רחבת תצפית המשקיפה אל המכתש. עם קצת מזל תוכלו לפגוש ברחבה זו גם כמה יעלים נוביות סקרניות (ורעבות...).


מבוגר: 29 ש"ח (23 בקבוצה)
ילד: 15 ש"ח (14 בקבוצה)


שעון קיץ:
בימים א'-ה' ושבת 08:00-17:00
בימי שישי וערבי חג 08:00-16:00

שעון חורף:
בימים א'-ה' ושבת 08:00-16:00
בימי שישי וערבי חג 08:00-15:00


08-6588691

(עדכון אחרון: ספטמבר 2013)

אהבת את הדף על מכתש רמון?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.