טרקר - טיולים בארץ ובעולם

מנזרים בהרי ירושלים - מדריך טרקר

מנזר בית ג'ימאל (ג'מאל)

מנזר בית ג'ימאל הוא מנזר קתולי שנבנה על שרידי כנסיה ביזאנטית בשנת 1881. המנזר הוקם על ידי כומר איטלקי קתולי מהפטריארכיה הלטינית. המנזר שייך כיום למסדר הסלסיאנים.

המסורת המקומית רואה במקום את מקום קבורתו של הקדוש סטפאנוס, הנחשב לנוצרי הראשון שמת על קידוש דתו. סטפאנוס היה אחד משבעת השמשים בקהילת הנוצרים הראשונה. כשעמד לפני מותו, נגלה לסטפאנוס, על-פי האמונה הנוצרית, ישו כשהוא עומד לצדו של אלוהים. כשנרגם באבנים, זעק סטפאנוס "אדוני ישוע, קבל את רוחי!", ובנוסף לכך ביקש סטפאנוס כי אלוהים יסלח לרוצחיו - סמל לאצילות נפשו.

כמו-כן מזהה המסורת המקומית במקום את מקום קבורו של רבן גמליאל הראשון, נכדו של הלל הזקן, שהיה נשיא הסנהדרין. רבן גמליאל חשוב לנוצרים מאחר והיה גם מורו ורבו של פאולוס הקדוש, לפני שזה הפך לנוצרי, וכמו-כן מאמינים הנוצרים כי הוא עמד לימינו של סטפאנוס הקדוש בזמן משפטו של זה. קיימת סברה כי השם בית ג'ימאל (שמשמעותו בערבית "בית היופי") נובע מהשם גמליאל.

במנזר ניתן לבקר בשרידי הכניסיה הביזנטית ובחדר המעוצב כבית כנסת, ובו תנ"ך בעברית, ומנורה עם שבעה קנים, כמסר של ידידות לעם היהודי.

בשנת 1988 נבנה לצד מנזר בית ג'ימאל מנזר חדש לקהילת "האחיות מבית לחם". במקום חיות כשלושים נזירות בנות לאומים שונים, החיות חיי התבודדות ושתיקה. ניתן לבקר במקום כדי ולהתרשם מאולם התפילה, בו לכל נזירה יש תא נפרד משלה.


מנזר בית ג'ימאל מנזר בית ג'ימאל מנזר בית ג'ימאל מנזר האחיות מבית לחם מנזר בית ג'ימאל

שעות הפתיחה של מינזר בית ג'ימאל הן:
ימים ב'-שבת: 8:30-17:00
יום א': סגור.

שעות הפתיחה של מינזר האחיות מבית לחם הן:
יום שבת: 16:30-10:30.
שאר הימים: סגור.


לבירור פרטים - מנזר בית ג'ימאל: 02-9997384 או 02-9918931
לבירור פרטים - מנזר האחיות מבית לחם: 02-9997872


כיצד מגיעים

ההגעה למנזר היא דרך כביש תל-אביב - ירושלים (כביש מספר 1) לכיוון ירושלים, יורדים במחלף בית-שמש לכיוון בית-שמש (על כביש מספר 38). עוברים את העיר בית-שמש, וממשיכים עוד כשני קילומטרים עד לשילוט המפנה לבית ג'ימאל (המנזר נמצא מצד שמאל של הכביש).


הצג מפה גדולה יותר

מנזר דיר א-ראפאת - דיר רפאת

באמצע המאה ה-19 עברה תקופה קשה על אזור הכפר הערבי א-ראפאת. תושבי הכפר לא הצליחו לעמוד בתשלומי המיסים לשלטון התורכי, ולכן ביקשו למכור את אדמותיהם. הפטריארכיה הלאטינית ביקשה לקנות את הקרקעות, והתורכים הסכימו, בתנאי שיתחייבו לעסוק בחינוך בלבד, ולא במסיונריות. ואכן, במקום הוקם בית ספר ומחסה לילדים יתומים. גם היום משמש המקום כבית ספר יסודי לילדים המגיעים מרמלה ולוד.

הכנסיה במקום מוקדשת לרג'ינה פלסטינה (Regina Palestina), מלכת הארץ, היא מריה אמו של ישו. על קירות הכנסיה מצויירים מלאכים המחזיקים סרטים עליהם כתוב המשפט "שלום לך מרים" ב-343 שפות. הסיפור הוא כי כשנבנה המנזר, שלח הפטריארך מירושלים בקשה לבישופים מרחבי העולם לשלוח את הברכה בשפתם. בקשה זו הניבה 400 ברכות, אך הצייר שצייר את הברכות על קירות הכנסיה נפטר כשהגיע לברכה ה-343.

על גג הכנסיה מוצב פסל ברונזה של מרים, שנוצק באיטליה.

בסמוך למנזר דיר א-ראפאת נמצא יקב בשם יקב מוני השייך למשפחת ערטול. אגב, משמעות המילה דיר בערבית היא מנזר.


מנזר דיר א-ראפאת

02-9917981 או 02-9919603


כיצד מגיעים

כדי להגיע אל המנזר נוסעים על כביש תל-אביב - ירושלים (כביש מספר 1) לכיוון ירושלים, יורדים במחלף בית-שמש לכיוון בית-שמש (על כביש מספר 38). לפני העיר בית-שמש, פונים לכיוון קיבוץ צרעה לכביש 3835. בפניה לקיבוץ נמשיך ישר עד המנזר.


הצג מפה גדולה יותר

מנזר יוחנן במדבר

מנזר יוחנן במדבר הוא מנזר ציורי הממוקם על מדרונות נחל שורק אל מול עין סטף. המנזר נקרא על שמו של יוחנן המטביל, שהיה קרוב משפחתו של ישו ודמות מרכזית בברית החדשה (אמו אלישבע הייתה בת דודתה של מרים, אם ישו). על פי המסורת הנוצרית נולד יוחנן המטביל בכפר הסמוך עין כרם. הנוצרים רואים ביוחנן המטביל כמבשר בואו של ישו וכמטבילו, ומכאן כינויו.

סיפור נוסף המסופר על יוחנן המטביל הוא שהמלך הורדוס שמע מחוזי הכוכבים שלו כי בקרוב ייוולד ביהודה מושיע ליהודים. הורדוס ציווה להמית את כל הבנים הרכים, דבר שהביא את אלישבע ההרה לנוס אל ההרים ולהסתתר. לאחר לידת יוחנן גילו אותה חיילים שביקשו להמית את בנה. היא ברחה מפניהם, וכשהגיעה למבוי סתום צעקה אל הסלע: "הו הר! קבל את האם והילד!" ואז פתח ההר את פיו והסתיר אותה ואת יוחנן בתוכו. נוצרים רבים רואים את המערה הנמצאת במקום את המערה בה הסתתרו אלישבע ויוחנן מפני אנשי הורדוס.

למרות שיוחנן היה בן למשפחת כוהנים הוא בחר להסתובב בהרים ומזונו כלל חגבים ודבש בר. כחלק מתהליך ההיטהרות הטביל יוחנן את מאמיניו (כולל את ישו) בנהר הירדן, ומכאן כנויו "המטביל".

הכנסייה הנמצאת במקום מוקדשת לזכר פעילות ההטבלה של יוחנן במדבר יהודה. מיקומה של הכנסייה דווקא פה ולא במדבר מקורו בקושי ביטחוני של הנוצרים עוד בתקופה הצלבנית להקים כנסייה מבודדת במדבר. במאה השישית נבנה במקום מנזר, ובמאה ה-12 הגיעו לשם הצלבנים. לפני כ-80 שנה יושב המקום מחדש.

עד שנת 2003 נחכר המנזר על ידי הנוצרים היוונים אורתודוקסים אך הם אולצו לעזוב, ואת מקומם תפסו בעלי המקום - המסדר הפרנציסקני, והיום נמצאים בו שמונה נזירים מתנדבים.

כבר לפני 20 שנה החלו נזירי המקום לייצר יין לצריכה עצמית. בכל ליטר יין שמים 400 גרם דבש ו-12 אחוז אלכוהול ומשאירים אותו לתסוס בחבית עץ במשך שנה. את הדבש מייצרים במנזר ואת המים שואבים מהמעיין הנובע מתחת למערה שלידו.


מנזר יוחנן במדבר המעיין - מנזר יוחנן במדבר המערה - מנזר יוחנן במדבר המערה - מנזר יוחנן במדבר בריכת היטהרות - מנזר יוחנן במדבר מינזר יוחנן במדבר חדר תפילה - מנזר יוחנן במדבר

  • יש ללבוש בגדים צנועים בעת הכניסה למנזר.

הכניסה למנזר הינה ללא תשלום


בקיץ:
א-שישי 12:00-08:00,17:00-14:00
שבת 17:00-08:00
בחורף: 08:00-16:00


02-6431937


כיצד מגיעים

למגיעים מכיוון תל-אביב יש לנסוע על כביש ירושלים תל-אביב (כביש מס' 1) עד מחלף הראל, שם יש לרשת לכיוון מעוז ציון על כביש 3965. כאשר אתם מגיעים אל כיכר, יש לפנות בה שמאלה אל כביש 395 היורד אל כיוון עין כרם ונחל שורק.

בסוף הירידה מגיעים לכיכר בה יש לפנות ימינה אל כביש 386, ולסוע בו כקילומטר עד לפניה שמאלה אל כביש 396 לכיוון הדסה עין כרם. נוסעים בכביש זה, ולאחר שעוברים ליד הכניסה אל בית החולים פונים ימינה אל הכביש המוביל אל הישוב אבן ספיר.

הכנסו ליישוב ופנו בפניה הראשונה ימינה אל רחוב היהלום עד שהוא מתעקל בחדות ימינה, והופך לרחוב. ממשיכים ברחוב זה עד שמגיעים לפניה חדה שמאלה אל רחוב ברקת אליו פונים. משם ניתן להמשיך כבר לפי השילוט.


הצג מפה גדולה יותר

אהבת את הדף על מנזרים בהרי ירושלים?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.