מדבר יהודה - הר עזאזל (ג'בל מונטאר)

מדבר יהודה - הר עזאזל (ג'בל מונטאר)

בין הישוב קידר לבין מנזר מרסבא עומד רכס המונטאר (ג'בל מונטאר), שאותו נהוג לזהות עם הר עזאזל המקראי. גובהו של ג'בל מונטאר הוא 524 מטר מעל פני הים. פרוש שמו בערבית הוא 'הצופה', ואכן מפסגתו תצפית מרהיבה לכל הכיוונים.

הר עזאזל מופיע לראשונה בספר ויקרא (פרק טז פסוק ז') בהקשר למצוות שילוח שעיר לעזאזל ביום הכיפורים בתקופת בית המקדש. אהרון הכהן מצווה בספר ויקרא לבחור שני שעירים (תיישים), ולהטיל גורל בינהם. אחד מן השעירים יועלה כקרבן לה'. השעיר השני יישלח על ידי שליח מיוחד הנקרא "איש עיתי" אל צוק עזאזל במדבר בכדי לכפר על חטאי כל ישראל, וזאת לאחר שהכהן הגדול סומך את ידיו על ראשו ומתוודה על כל חטאי ופשעי עם ישראל. על פי פרשנות חז"ל, השעיר לעזאזל היה מושלך מצוק גבוה וגופו היה מתרסק במורד ההר עד שנעשה איברים איברים.‏ מכאן הביטוי "שעיר לעזאזל" המתייחס להטלת אשם באחר.

על ג'בל מונטאר שרידי מנזר שבנה הנזיר אותימיוס במאה ה-5, ובהם מרתף ומאגר מים תת-קרקעי. במורדות המזרחיים של ההר נראים שרידי אמה עתיקה, שהובילה מי גשם ממורדות ההר ומנחל סככה (ואדי אבו שעלה) אל מאגרי המים של מבצר הורקניה. במקום גם שרידי חפירות ממלחמת העולם הראשונה עת נכבש על ידי גייסות הצבא האוסטרליים והניו-זילנדיים מידי הטורקים בפברואר 1918.