טרקר - טיולים בארץ ובעולם

מערות לוזית - מדריך טרקר

תמונות ממערות לוזית

מערות לוזית - קולומבריום מערות לוזית - מערות פעמון מערות לוזית מערות פעמון - מערות לוזית מערת פעמון - מערות לוזית סנפליג - מערות לוזית מערכת מסתור - מערות לוזית מערת מסתור - מערות לוזית מחילת מסתור - מערות לוזית קולומבריום בתוך מערכת המסתור - מערות לוזית מערות מסתור - מערות לוזית

על גבעה קטנה ליד הישוב לוזית נמצאות מערות לוזית, סדרת מערות פעמון חצובות, שבקירות חלקן חצוב קולומבריום, תאים מרובעים ומשולשים בקירות המערה, אשר נועדו, ככל הנראה, לגידול יונים. מערות הפעמון מחוברות בינהן לכדי חלל גדול ומרשים. באזור גם מערכת מחילות מסתור ומעברים תת קרקעיים. ההערכה היא כי המערות היו בשימוש לאורך תקופה ארוכה, החל מן התקופה ההלניסטית ולפחות עד התקופה הערבית.

ההגעה אל מערות לוזית

נוסעים על כביש ירושלים תל אביב (כביש 1) בכיוון ירושלים. במחלף שער הגיא יורדים ימינה לכיוון בית שמש. עוברים את בית שמש ואת צומת האלה. כ-2 ק"מ אחרי צומת האלה פונים ימינה לכיוון עגור ולוזית. בכניסה לעגור פונים שמאלה עם הכביש לכיוון לוזית. לאחר כ-3 ק"מ מגיעים לפניה ימינה אל הישוב לוזית. מול הפניה אל לוזית יש כביש עפר (לא מסומן!) העולה אל הגבעה. פונים אל כביש העפר ונוסעים בו עד לחניון ליד מערות לוזית.


הצג מפה גדולה יותר

מערות לוזית


הסיור במערות לוזית הינו סיור קל המתאים למשפחות.

הסיור מתחיל בשביל הגישה המוביל אל חניון הרכב. מהחניון מוביל שביל קצר אל מערכת מערות פעמון יפה. במערה האחרונה בסידרת המערות ניתן לראות קולומבריום יפה. לחובבי סנפלינג, ניתן לגלוש אל תוך המערות מן החורים שבראשן.

מן החניון יוצא שביל (בהמשך לכיוון של שביל הגישה בו הגענו) המוביל במורד הגבעה ובמעלה הגבעה שממול. בראש הגבעה פנו ימינה, וחפשו כניסה אל מערה שאליה מובילה כניסה נוחה. בתוך המערכת מימין לכניסה תראו כניסה אל מחילת מסתור. מכאן ניתן לצאת לזחילה לאורך מערכת מסתור.

שימו לב כי מערכת המסתור צרה, ולכן לא כדאי להיכנס אליה עם תיקים. בנוסף, שימו לב כי באמצע הדרך יש לרדת מדרגה בגובה של כמטר וחצי, ולכן חשוב כי מבוגר יוביל את הזחילה במערכת.

לפני היציאה ממערכת המסתור מגיעים אל חדר תת קרקעי ובו קולומבריום קטן ויפה.


  • אם ברצונכם להיכנס אל מערכת המסתור, אל תשכחו להביא פנסים! הכניסה ללא פנס בלתי אפשרית.
  • לנכנסים עם ילדים למערכת המסתור, כדאי לוודא כי מבוגר נכנס ראשון, מאחר ובאמצע הזחילה מגיעים אל מדרגה בגובה של כמטר וחצי.
  • אל תיכנסו אל מערכת המסתור עם תיקים - הזחילה צפופה גם כך!
  • הזחילה במערכת המסתור מלכלכת - בואו עם בגדים שלא אכפת לכם ללכלך...

הכניסה אל אתר מערות לוזית הינה ללא תשלום.

(עדכון אחרון: יוני 2012)

אהבת את הדף על מערות לוזית?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.