טרקר - טיולים בארץ ובעולם

נאפולי - מדריך טרקר

(Napoli)

העיר נאפולי, השוכנת למרגלות הר הגעש וזוב ולחופו של מפרץ נאפולי, היא עיר של ניגודים. מצד אחד ניתן לפגוש בעיר נאפולי רחובות רחבים ומפוארים, בניינים מרשימים וסימטאות מקסימות ושקטות. מן הצד השני נמצא בנאפולי את שכונות העוני, הבתים המוזנחים ויותר מכל את הרחובות הסואנים והמלאים במכוניות ואופנועים המתערבבים אלו באלו באנרכיה מוחלטת. העיר נאפולי איננה פשוטה לעיכול, אך מצד שני היא מציעה הרבה למי שמגיע לבקר בה.

נאפולי היא אחת מן הערים הגדולות באיטליה, ובה גרים קרוב למליון תושבים.

העיר נאפולי נוסדה בין המאה השביעית למאה השישית לפני הספירה, על ידי היוונים, וניתן לה השם נואטפלוילהיס שמשמעותו העיר החדשה.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1995 על נאפולי כעל אתר מורשת עולמית.

ההגעה אל נאפולי


הצג מפה גדולה יותר

מלונות בנאפולי

ככל שתבצעו הזמנת מלון בנאפולי מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות בנאפולי באישור מיידי

(אתר hotelscombined.com הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

הטירה החדשה - Castel Nuovo

הטירה החדשה (קסטל נואבו) היא טירה מתקופת ימי הביניים העומדת על חוף מפרץ נאפולי. הטירה החדשה מהווה סמל לארכיטקטורה של העיר. הטירה נבנתה בפעם הראשונה בין השנים 1279-1282 בכדי להוות מרכז שלטוני עבור שארל הראשון, מלך נאפולי וסיציליה, ומאז שופצה והורחבה פעמים רבות.


הטירה החדשה - Castel Nuovo - נאפולי קסטל נואבו - נאפולי

בתוך הטירה החדשה של נאפולי ניתן לבקר במוזיאון בו מוצגים מתקופות שונות בהיסטוריה של העיר. עם זאת אינני יכול להמליץ על מוזיאון זה, ואני הייתי מסתפק בהתרשמות מן הטירה מבחוץ.

במבט מבחוץ כדאי להתמקד בשער הניצחון הלבן הממוקם בין שני מגדלי שמירה ובפסלים המשובצים בו. הקשת הושלמה בשנת 1468.


מבוגר: 5 אירו


כל השבוע: 09:00-19:00
הטירה סגורה בימי ראשון.


כיצד מגיעים


View נאפולי in a larger map

גלריה אומברטו ה-I - Galleria Umberto I

גלריה אומברטו ה-I היא מרכז קניות שנבנה בין 1887 ל-1890 במהלך ההתחדשות העירונית של נאפולי לאחר מגיפת הכולירה שתקפה אותה בשנת 1885. במהלך התחדשות זו נהרסו שכונות עוני רבות באזור. הבניין משלב בין חזיתות מבנים בסגנון רנסאנס לבין תקרה יפיפיה עשויה ברזל וזכוכית, שבמרכזה כיפה עצומה בגובה 56 מטרים. מתחת לכיפה הגדולה ניתן למצוא פסיפס נאה של גלגל המזלות.

הגלריה מזכירה מאד את הגלריה הדומה הנמצאת בעיר מילאנו, אך משום מה הגלריה הזו מצליחה הרבה פחות ביחס לאחותה, וגם בשעות האמורות להיות עמוסות עומד מרכז הקניות כשהוא ריק באופן יחסי. לדעתי דווקא ריקנות זו הופכת את הגלריה למקום עם אווירה מאד מיוחדת, ולמקום פוטוגני מאד.


גלריה אומברטו ה-I - נאפולי גלריה אומברטו ה-Galleria Umberto I

הכניסה לגלריה הינה ללא תשלום


כיצד מגיעים


View נאפולי in a larger map

הדואומו של נאפולי - Duomo di Napoli

הקתדרלה של נאפולי (הדואומו) היא הקתדרלה הראשית של נאפולי, ובה יושב הארכיבישוף של העיר. הקתדרלה נבנתה בסוף המאה ה-13 בסגנון גותי צרפתי שהיה אופייני לאותה תקופה. הדואמו נבנה על חורבות כנסיה שהייתה לפניו באותו האתר. הכנסיה שופצה פעמים רבות לאורך השנים, במיוחד לאחר רעידת האדמה של 1349.

הקתדרלה הוקדשה לזכרו של ג'נארו הקדוש (San Gennaro), הפטרון של העיר. בקתדרלה שמורה מבחנה אטומה ובה שרידים מדמו של הקדוש. פעמיים בשנה (בשבת הראשונה בחודש מאי וב-19 בספטמבר) מוצאים שרידים אלו, ובמהלך הטקס הפכים שרידי הדם היבשים באורח פלא לנוזל. האמונה אומרת כי במידה והשרידים אינם הופכים לנוזל, זה מסמן כי משהו רע צפוי לקרות לעיר. קיברו של הקדוש ממוקם מתחת למזבח בקתדרלה.


הקתדרלה של נאפולי הדואומו של נאפולי

הכניסה אל הדואומו הינה ללא תשלום.


כל השבוע: 08:00-12:30, 16:30-19:00
ימי א': 08:00-13:30, 17:00-19:30


מידע נוסף ניתן למצוא באתר הדואומו של נאפולי

כיצד מגיעים


View נאפולי in a larger map

כנסיית ישו החדש - Gesù Nuovo Church

כנסיית ישו החדש (ג'סו נואבו), הנותנת את שמה לכיכר הנמצא לפניה (כיכר ג'סו נואבו), החלה את דרכה כארמון ששימש את נסיכי נאפולי, ולכן החזית החיצונית שלה והעיצוב הפנימי מאד שונים.

החזית החיצונית של כנסיית ישו החדש עשוייה אבנים וולקניות שחורות שגולפו לצורת יהלום, מה שיוצר לכנסיה חזית מאד ייחודית, וזהו החלק המקורי במבנה. את האבנים גילפו מומחים (Maestri pipernieri) החברים בגילדה סודית שהעבירה מאב לבן את סודות גילוף האבנים הוולקניות מאז ימי רומא. על כל אחד מהאבנים נחרט על ידי האמן שגילף אותה סימן מוזר שמשמעותו לא ברורה, אותו ניתן לראות עד היום.

האגדה מספרת כי כל אדם שניסה לגור במבנה הכנסיה מאז ימי נסיכי נאפולי שגרו בה בהתחלה אולץ לעזוב אותה, עד שהמבנה הוסב לכנסיה.

פנים הכנסיה מעוצב בסגנון בארוק


כנסיית ישו החדש - Gesù Nuovo Church - נאפולי כנסיית ג'סו נואבו - נאפולי

הכניסה לכנסיה איננה כרוכה בתשלום.


כל הימים: 06:45-13:00, 16:00-19:30


כיצד מגיעים


View נאפולי in a larger map

סיור רגלי ברובע ההיסטורי של נאפולי - Centro Storico

מרכז העיר ההיסטורי של נאפולי (סנטרו סטוריקו) הוא הגדול מבין ערי אירופה, ושטחו כ-17,000 דונם. לאורך ההיסטוריה הייתה נאפולי בירתן של נסיכויות, ממלכות, ואף אימפריה (ממלכת אראגון), ולאורך השנים היה המרכז ההיסטורי הבסיס של העיר.

סיור רגלי ברחבי רובע היסטורי זה הוא חוויה מהנה, כל עוד אתם שומרים על חפצי הערך שלכם, מאחר והמוניטין של בני נאפולי בנושא גניבות קטנות בהחלט מוצדק.


כיכר סן דומיניקו מג'יורה - נאפולי כיכר סן דומיניקו מג'יורה - Piazza San Domenico Maggiore - נאפולי סדנת בובות - ויה סן גרגוריו ארמנו - נאפולי בובות - נאפולי רחוב ויה סן גרגוריו ארמנו - נאפולי רחוב ויה סן גרגוריו ארמנו - Via San Gregorio Armeno - נאפולי הרובע העתיק - נאפולי בית חולים לבובות - Ospedale delle Bambole - נאפולי סנטרו סטוריקו - נאפולי כנסיית סן גרגוריו ארמאנו - נאפולי

את הסיור ברובע ההיסטורי ניתן להתחיל בביקור בכנסיית ישו החדש הנמצאת בכיכר הנושאת את אותו השם (ראה למעלה). מן הכיכר יוצאים אל ויה בנדטו קרוצ'ה (Via Benedetto Croce) החוצה למעשה את הרובע ההיסטורי. לאורך הרחוב כמה תחנות בהן כדאי לעצור.

כיכר סן דומיניקו מג'יורה (Piazza San Domenico Maggiore) היא כיכר חביבה שבמרכזה אובליסק נאה בסגנון הבארוק שנבנה בשנת 1737. בראשו של האובליסק פסל של סן דומיניקו די גוזמן, מייסד המסדר הדומיניקני. אובליסק זה הוקם בעקבות המגיפה של 1656, בדומה לעוד שני אובליסקים דומים שהוקמו בעיר בעקבות המגיפה, שאת אחד מהם כבר ראינו בכיכר ישו החדש.

מן הכיכר נעזוב לסיבוב קצר את רחוב ויה בנדטו קרוצ'ה, ונפנה שמאלה לרחוב הנמצא בצידו הרחוק של הכיכר, ומיד נפנה ימינה אל רחוב קטן בו נמצאת קפלת סן סברו (Cappella Sansevero) בה נבקר בכדי לראות את הפסלים המדהימים המוצגים בה (אודות הקפלה ראה בהמשך הדף).

בסיום הביקור בקפלה נחזור אל רחוב ויה בנדטו קרוצ'ה ונמשיך ללכת לאורכו (הוא בינתיים יחליף את שמו לויה סן ביאג'יו דיי ליברי.

כעבור כ-200 מטרים נגיע לפניה אל רחוב ויה סן גרגוריו ארמנו (Via San Gregorio Armeno), ונפנה בו שמאלה. זהו רחוב קטן וקסום בו מרוכזות סדנאות בובות רבות, ואמני בובות רבים המציגים את מרכולתם. חלק מן האמנים אף יוצרים בובות במקום. בנוסף לבובות מיוצרים כאן שיחזורים מורכבים של סצנת הלידה של ישו בבית לחם.

כאשר אתם הולכים ברחוב כדאי להיכנס לכנסיה בצד שמאל בשם כנסיית סן גרגוריו ארמאנו (כמו שם הרחוב). זוהי כנסיה עתיקה שיסודותיה במאה ה-8. פנים הכנסיה שופץ ב-1580 בגילופי עלי זהב מרשימים ויצירות אמנות של האמנים המובילים של התקופה. כדאי לשים לב במיוחד לתיקרת העץ המגולפת היפיפיה.

שווה ללכת לאורך הרחוב, ואז לחזור בחזרה אל ויה סן ביאג'יו דיי ליברי.

בהמשך רחוב ויה סן ביאג'יו דיי ליברי, בבית מספר 81, נמצא בית החולים לבובות (Ospedale delle Bambole), חנות קטנה עם מעבדה לתיקון בובות. בחנות אפשר למצוא בובות עתיקות וחדשות, וגם בובות שלא ברור מי יקנה אותן לילד...

עוד כמה מטרים הליכה, והרחוב מתחבר אל רחוב ויה דואמו (Vio Duomo) - כאן נפנה שמאלה, ונלך עד שנגיע אל הקתדרלה של נאפולי (ראה קודם), שם נסיים את סיור ההליכה.


כיצד מגיעים

מוזיאון קפלת סן סברו - Museo Cappella Sansevero

אחד המקומות המעניינים ביותר בעיר נאפולי הוא מוזיאון קפלת סן סברו, בו מצוי אוסף פסלים וציורים מרתק מן המאות ה-17 וה-18. הקפלה עצמה נבנתה בשנת 1590 על ידי הנסיך ג'ובאן פרנצ'סקו די סנגרו (Giovan Francesco di Sangro) בכדי לקיים את הנדר שנדר למריה הקדושה לאחר שהבריא ממחלה קשה.

באמצע המאה ה-18 בוצעו עבודות נרחבות בכנסיה, ובמסגרתם התבקש האמן הונציאני אנטוניו קוראדיני (Antonio Corradini) ליצור עבור הקפלה מספר עבודות.

היצירה המרכזית אותה פיסל אנטוניו קוראדיני היא ישו המצועף (Veiled Christ), בה נראה ישו כשהוא שכוב, וכל גופו מכוסה בד דק ושקוף עשוי שיש, כאשר פניו וגופו נראים דרך הבד. האמת היא שחייבים לראות את היצירה בכדי להבין כמה היא מדהימה!

פסל נוסף אותו פיסל קוראדיני הם צניעות (Modesty) בו נראית אישה עליה מונח בד דק וחצי שקוף באלגנטיות וטבעיות. שוב, יצירה פשוט מדהימה.

היצירה השלישית שאותה פשוט אסור להחמיץ היא היצירה התפכחות של פרנצ'סקו קירולו (Francesco Queirolo) בה נראה אדם המשתחרר מכבלי החטא, המיוצגים באמצעות רשת חבלים המפוסלת בשיש בפירוט רב מאד. גם כאן - יציאה שפשוט אסור להחמיץ.

לבעלי הבטן החזקה ניתן לרדת אל הקריפטה של הקאפלה, בה מוצגים שני ניסויים האנטומיים של הנסיך. הניסויים כוללים שלד של גבר ושלד של אישה בתנוחת עמידה, כאשר מערכת הדם שלהם מוצגת בצורה כמעט מלאה. עד היום לא ידוע באיזה תהליך או באילו חומרים נעשה שימוש בכדי ליצור את שני הניסויים הללו.


מבוגר: 7 אירו
צעיר (10 עד 25): 5 אירו
ילד: ללא תשלום


ימים ב'-שבת': 10:00-17:40
ימי א' וחגים: 10:00-13:10
המוזיאון סגור בימי שלישי!


39-081-5518470+


מידע נוסף ניתן למצוא באתר מוזיאון קפלת סן סברו

כיצד מגיעים


View נאפולי in a larger map

כיכר פלבישיטו - Piazza Plebiscito

כיכר פלבישיטו (Piazza Plebiscito) שימשה לאורך שנים כמגרש חניה עד שבשנת 1994 חזרה לתפקידה הקודם - הכיכר המרכזית של העיר. מצידו האחד של הכיכר נמצאת כנסיית סן פרנצ'יסקו די פאולה (Church of San Francesco di Paola) שמעליה כיפה בגובה 53 מטרים, ומשני צדדיה שורות ארוכות של עמודים. מצידו השני של הכיכר נמצא הארמון המלכותי (Palazzo Reale).


כיכר פלבישיטו - Piazza Plebiscito - נאפולי כנסיית סן פרנצ'יסקו די פאולה - Church of San Francesco di Paola - נאפולי

הכניסה אל הכיכר ואל הכנסיה הינם ללא תשלום.


כיצד מגיעים

(עדכון אחרון: אפריל 2012)

אהבת את הדף על נאפולי?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.