טרקר - טיולים בארץ ובעולם

נחל הבניאס - נחל חרמון - מדריך טרקר

למרגלות הר החרמון בוקע מעיין הבניאס, ומשם זורמים מימיו בערוץ נחל חרמון לעבר הכינרת, ובמהלך שלושה קילומטרים וחצי הנחל "מאבד" 190 מטרים גובה. בדרכו עובר נחל הבניאס בערוצים קניוניים ונופל במפל מרשים (מפל הבניאס) - אולי המרשים והגדול בין מפלי ארץ ישראל. לאחר כ-9 ק"מ מתמזג נחל הבניאס עם נחל דן, ושניהם מתמזגים לנהר הירדן. מימיו של נחל חרמון מספקים כרבע מכלל מי נהר הירדן.

בדרכו יוצר הנהר את מפל הבניאס, מפל גועש ושוצף, המפל העז והמרשים ביותר בישראל. לאחר זרימה של תשעה קילומטרים מגיע נחל חרמון אל מפגשו עם נחל דן והשניים מתמזגים לנהר הירדן.

מעיין הבניאס

על פי האגדה היה אזור מעיין הבניאס ביתו של האל הרועים היווני פאן, יצור בעל חצי גוף תחתון של תיש וחצי עליון של אדם עם קרניים וזקן תיש. פאן התאהב בנימפה סירינקס אך זו לא רצתה אותו ופנתה לאלים לעזרה. האלים, על מנת להרחיק את פאן מאותה נימפה, הפכו אותה לקנה. פאן, באבלו, חתך את הקנים לחלקים באורכים שונים ויצר מהם חליל הידוע בשם "חליל פאן". המילה פאניקה נובעת משמו של האל פאן - אולי בשל הפחד בתקף את מי ששמע את קול נגינתו המוזרה ומעוררת האימה שנשמע בלילות בהם פאן היה מנגן. על שמו של האל פאן נקראה העיר שהוקמה ליד המעיינות - פניאס, ובה הוקם מקדש על שמו של האל.

בשלהי המאה הראשונה לפני הספירה צירפו הרומאים את אזור בניאס אל ממלכת הורדוס, ולאחר מותו ירש בנו פיליפוס את צפון הארץ. פיליפוס בנה במקום את בירת ממלכתו - "קיסריה - פיליפי" (קיסריה של פיליפוס), אם כי השם פניאס המשיך להיות שגור בפי כל.

כאשר נכבשה העיר על ידי הערבים במאה השביעית, שובש שמה בפיהם, והיא החלה להיקרא בניאס. גם הורדוס תרם את חלקו, ובנה במקום מקדש, כך שבמקום ישנם כיום שרידים מתקופות שונות.

גם בעיני הנוצרים קיימת חשיבות לנחל הבניאס, ועל פי האמונה ישו הגיע למקום ושאל את תלמידיו מה אומרות הבריות עליו. שמעון (או בשמו האחר פטרוס) ענה לו: "אתה הוא המשיח בן אלוהים חיים". ישו ענה לו: "אשריך שמעון בר יונה כי בשר ודם לא גילה לך את זאת, כי אם אבי שבשמים" (מתי ט?ז 20-13). בעקבות זאת מסר ישו לשליחו פטרוס את מפתחות השמיים (ולכן סמלו של הוותיקן, אותו ייסד פטרוס, הוא מפתחות).


מעיין הבניאס מקדש פאן - מעיין בניאס מקדש פאן - נחל הבניאס מקדש הורדוס - מעיין בניאס כתובת על עמוד - נחל בניאס גשר רומי - נחל חרמון שער העיר הצלבנית - הבניאס נחל חרמון הבניאס העיר הצלבנית - בניאס מעבר תת-קרקעי - הבניאס העיר הצלבנית בניאס בית הכנסת העתיק - בניאס שער העיר בניאס סברס

המסלול בשמורה מתחיל באזור מעיין הבניאס הפורץ מתוך צוק סלע מרשים אל מספר בריכות העוצרות את מימיו. מן הבריכות עולות מדרגות רחבות אל מערה גדולה שעל המצוק שלידה מספר גומחות חצובות - אלו שרידיו של מקדש פאן. בחזית המערה ניתן לראות את שרידי המקדש אותו בנה במקום המלך הורדוס. לצד המערה מדרגות העולות אל קברו של הקדוש הדרוזי נבי חאדר.

משם יוצא מסלול מעגלי הנמשך כ-45 דקות העובר לאורך נחל הבניאס דרך צמחיה עבותה, תחנת קמח קדומה, וגשר רומי מקושת. לאחר מכן המסלול מתפצל לשלושה כיוונים, אחד לאורך החומה של העיר הצלבנית, אחד עובר דרך העיר עצמה ואחד ממשיך לאורך הנחל אל בריכת הקצינים ואל מפל הבניאס (ההליכה אל מפל הבניאס אינה מעגלית!).

ניתן לבצע מסלול משולב: בנקודת הפיצול ללכת תחילה אל בריכת הקצינים ולחזור, לאחר מכן ללכת לאורך החומה עד נקודת הסיום, ומשם לחזור אל העיר הצלבנית. למי שעוד נשאר כוח, ניתן לצאת את הרכב וליסוע אל חניון מפל הבניאס, ומשם לצאת למסלול קצר אל המפל.


מבוגר: 27 ש"ח (22 ש"ח בקבוצה)
ילד: 14 ש"ח (13 ש"ח בקבוצה)
כרטיס הכניסה מקנה כניסה גם לאזור המעיינות וגם לאזור מפל הבניאס והשביל התלוי.


אפריל-ספטמבר: 08:00-17:00
אוקטובר-מרץ: 08:00-16:00
הכניסה לאתר נסגרת שעה קודם. בימי שישי האתר נסגר שעה קודם.


04-6902577 - מעיינות


כיצד מגיעים

אל מעיין הבניאס נגיע מכביש ראש פינה קריית שמונה (כביש 90) נפנה מזרחה בצומת המצודות (הצומת הצפונית של קרית שמונה) אל כביש קריית שמונה מסעדה (כביש 99).

נמשיך לאורך כביש קריית שמונה - מסעדה (כביש 99) עד לפניה שמאלה מזרחית לקיבוץ שניר אל השמורה.


הצג מפה גדולה יותר

מפל הבניאס

מפל הבניאס הוא אחד המפלים המרשימים ביותר בארץ, וכמות המים הזורמת בו גדולה ומרשימה.


מפל הבניאס רקפות נחל חרמון נחל הבניאס הבניאס

ניתן להגיע אל מפל הבניאס בשתי דרכים.

הדרך הראשונה היא הליכה של כ-45 דקות מאזור מעיין הבניאס ועד אל מפל הבניאס לאורך הנחל בשביל מסודר. הבעיה עם הליכה זו היא שהיא אינה מעגלית, ולכן נדרשים שני רכבים (אחד באזור המעיין ואחד באזור המפל).

הדרך השניה היא ירידה מחניון מפל הבניאס בשביל אל המפל, ומשם חזרה לאורך אותו השביל.


מבוגר: 27 ש"ח (22 ש"ח בקבוצה)
ילד: 14 ש"ח (13 ש"ח בקבוצה)
כרטיס הכניסה מקנה כניסה גם לאזור המעיינות וגם לאזור המפל והשביל התלוי.


אפריל-ספטמבר: 08:00-17:00
אוקטובר-מרץ: 08:00-16:00
הכניסה לאתר נסגרת שעה קודם. בימי שישי האתר נסגר שעה קודם.


04-6950272 - מפל והשביל התלוי


כיצד מגיעים

אל מפל הבניאס נגיע מכביש ראש פינה קריית שמונה (כביש 90) נפנה מזרחה בצומת המצודות (הצומת הצפונית של קרית שמונה) אל כביש קריית שמונה מסעדה (כביש 99).

נמשיך לאורך כביש קריית שמונה - מסעדה (כביש 99) עד לפניה ימינה (דרומה) על פי השילוט כקילומטר אחרי צומת שיאון (הצומת של כביש 99 עם כביש 999).


הצג מפה גדולה יותר

השביל התלוי

בשנת 2010 נחנך באזור מפל הבניאס שביל חדש המאפשר למטיילים לעבור בתוך קטע בזלת קניוני של נחל הבניאס, שעד עתה לא היה אפשרי למעבר. השביל עובר בתוך הקניון כשהוא במקומות מסויימים ממש "תלוי" על קירות הבזלת, ומכאן גם שמו (השביל התלוי). בעת ההליכה בשביל ניתן לצפות במים השוצפים מתחת, מראה מרגש במיוחד בתקופת האביב בה הזרימה חזקה.

הסיור בשביל התלוי הינו אחד הסיורים היפים ביותר כיום בצפון הארץ, וחבל מאד להחמיץ אותו.


השביל התלוי - שמורת הבניאס השביל התלוי - הבניאס השביל התלוי - נחל חרמון

הכניסה אל השביל התלוי היא מחניון מפל הבניאס. שילוט ברור מפנה את המטיילים אל השביל התלוי, ומשם ניתן להמשיך אל המפל עצמו.


הכניסה אל השביל התלוי כלולה במחיר הכניסה לשמורת הבניאס.

(עדכון אחרון: מרץ 2012)

אהבת את הדף על נחל הבניאס?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.