מעיין הבניאס

מעיין הבניאס

על פי האגדה היה אזור מעיין הבניאס ביתו של האל הרועים היווני פאן, יצור בעל חצי גוף תחתון של תיש וחצי עליון של אדם עם קרניים וזקן תיש. פאן התאהב בנימפה סירינקס אך זו לא רצתה אותו ופנתה לאלים לעזרה. האלים, על מנת להרחיק את פאן מאותה נימפה, הפכו אותה לקנה. פאן, באבלו, חתך את הקנים לחלקים באורכים שונים ויצר מהם חליל הידוע בשם "חליל פאן". המילה פאניקה נובעת משמו של האל פאן - אולי בשל הפחד בתקף את מי ששמע את קול נגינתו המוזרה ומעוררת האימה שנשמע בלילות בהם פאן היה מנגן. על שמו של האל פאן נקראה העיר שהוקמה ליד המעיינות - פניאס, ובה הוקם מקדש על שמו של האל.

בשלהי המאה הראשונה לפני הספירה צירפו הרומאים את אזור בניאס אל ממלכת הורדוס, ולאחר מותו ירש בנו פיליפוס את צפון הארץ. פיליפוס בנה במקום את בירת ממלכתו - "קיסריה - פיליפי" (קיסריה של פיליפוס), אם כי השם פניאס המשיך להיות שגור בפי כל.

כאשר נכבשה העיר על ידי הערבים במאה השביעית, שובש שמה בפיהם, והיא החלה להיקרא בניאס. גם הורדוס תרם את חלקו, ובנה במקום מקדש, כך שבמקום ישנם כיום שרידים מתקופות שונות.

גם בעיני הנוצרים קיימת חשיבות לנחל הבניאס, ועל פי האמונה ישו הגיע למקום ושאל את תלמידיו מה אומרות הבריות עליו. שמעון (או בשמו האחר פטרוס) ענה לו: "אתה הוא המשיח בן אלוהים חיים". ישו ענה לו: "אשריך שמעון בר יונה כי בשר ודם לא גילה לך את זאת, כי אם אבי שבשמים" (מתי ט?ז 20-13). בעקבות זאת מסר ישו לשליחו פטרוס את מפתחות השמיים (ולכן סמלו של הוותיקן, אותו ייסד פטרוס, הוא מפתחות).

המסלול

המסלול בשמורה מתחיל באזור מעיין בניאס הפורץ מתוך צוק סלע מרשים אל מספר בריכות העוצרות את מימיו. מן הבריכות עולות מדרגות רחבות אל מערה גדולה שעל המצוק שלידה מספר גומחות חצובות - אלו שרידיו של מקדש פאן. בחזית המערה ניתן לראות את שרידי המקדש אותו בנה במקום המלך הורדוס. לצד המערה מדרגות העולות אל קברו של הקדוש הדרוזי נבי חאדר.

משם יוצא מסלול מעגלי הנמשך כ-45 דקות העובר לאורך הנחל דרך צמחיה עבותה, תחנת קמח קדומה, וגשר רומי מקושת. לאחר מכן המסלול מתפצל לשלושה כיוונים, אחד לאורך החומה של העיר הצלבנית, אחד עובר דרך העיר עצמה ואחד ממשיך לאורך הנחל אל בריכת הקצינים ואל מפל הבניאס (ההליכה אל מפל הבניאס אינה מעגלית!).

ניתן לבצע מסלול משולב: בנקודת הפיצול ללכת תחילה אל בריכת הקצינים ולחזור, לאחר מכן ללכת לאורך החומה עד נקודת הסיום, ומשם לחזור אל העיר הצלבנית. למי שעוד נשאר כוח, ניתן לצאת את הרכב וליסוע אל חניון מפל הבניאס, ומשם לצאת למסלול קצר אל המפל.