טרקר - טיולים בארץ ובעולם

נחל תנינים - נחל התנינים - מדריך טרקר

תמונות מנחל תנינים

נחל תנינים - הסכר המשוחזר הליכה במערכת ההשקייה - נחל התנינים הליכה במערכת ההשקיה - נחל תנינים הסכר המשוחזר - נחל תנינים המחצבה - גן לאומי נחל תנינים מפעל המים המשוחזר - גן לאומי נחל התנינים הליכה במפעל המים המשוחזר - גן לאומי נחל תנינים פרפור עקוד - Pied Kingfisher שקנאי לבן - Great White Pelican לבנית קטנה - Little Egret גשר הקשתות הטורקי - שפך נחל תנינים ג'יסר א-זרקא

שמורת נחל תנינים משלבת טבע והיסטוריה. בשמורה זורם נחל התנינים, הקרוי כך על שם התנינים שחיו במימי ביצות כבארה עד ראשית המאה העשרים (לא לדאוג - כיום כבר לא נשאר מהם זכר).

נחל תנינים הוא היחיד מבין נחלי מישור החוף שלא זוהם במימי ביוב, ונשאר נקי עד היום. מאחר ומימיהם של עיינות תמסח, שהן מקורותיו העיקריים של נחל תנינים, הינם מליחים, לא נשאבו מי נחל תנינים לאספקת מי שתיה, מה שהציל את הנחל מייבוש. נקיון מימיו של הנחל מאפשרים את קיומם של חיים עשירים בנחל הכוללים ציפורי מים, דגים וצבים.

ההגעה אל נחל תנינים

נוסעים על כביש מספר 4 (ת"א-חיפה הישן), פונים מערבה לכיוון בית חנניה וממשיכים לפי השילוט.


הצג מפה גדולה יותר

גן לאומי נחל תנינים

בשמורת נחל תנינים ניתן לראות את שרידיו של סכר שנבנה בסוף התקופה הרומית ותחילת התקופה הביזנטית. הסכר יצר במקום אגם גדול (ביצת כבארה), ממנו הוזרמו מים אל קיסריה באמצעות אמת המים הנמוכה. האגם איפשר גם הפעלה של מספר טחנות קמח במקום, ששרידיהן נחשפו בחפירות האחרונות.

מפעל המים הגדול במקום נתגלה במקרה, לאחר שבחורף 91'-92' הוצף האזור בעקבות גשמי הזעף שירדו באזור, וגרמו לנזקים קשים לשטחי החקלאות. בעקבות כך נחלצה רשות ניקוז כרמל לפעולה, ובזמן העבודות שבוצעו בשטח נתגלה סכר ענק שהיה מכוסה בסחף. חפירות נוספות גילו את מימדיו של המפעל העצום שהיה במקום.

בימי שבת מתקיימות באתר הדרכות בשעות 10:00, 12:00, 14:00 ללא תוספת תשלום.


ניתן לסייר באזור הסכר ומתקני המים בלבד, סיור האורך כשעה וחצי, או להמשיך במסלול הליכה של כשלושה ק"מ לאורך גדת נחל תנינים, עד אל שפך הנחל לים סמוך לכפר ג'סר-א-זרקא.

בשפך נחל תנינים נמצאים שרידים של גשר קשתות טורקי שבנו העות'מאנים בשנת 1898 לקראת ביקורו בארץ ישראל של קיסר גרמניה וילהלם השני, שביקש לעבור במרכבתו מחיפה לירושלים לאורך חוף הים התיכון.


מבוגר: 21 ש"ח (18 ש"ח בקבוצה)
ילד: 9 ש"ח (8 ש"ח בקבוצה)


אפריל-ספטמבר:
08:00-17:00
אוקטובר-מרץ:
08:00-16:00
ימי שישי: 08:00-15:00

הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני שעות הסגירה הרשומות


04-6265151

(עדכון אחרון: מרץ 2012)

אהבת את הדף על נחל תנינים?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.