טרקר - טיולים בארץ ובעולם

עין סטף - הסטף - עין ביכורה - מדריך טרקר

תמונות מעין סטף

מערת נביעה - עין סטף עין סטף בריכה - עין סטף עין ביכורה ניקבה - עין ביכורה הניקבה בעין ביכורה מערת נביעה - עין ביכורה

הסיור אל עין סטף מוביל אותנו אל כפר עתיק שבו נבעו שני מעיינות - עין סטף ועין ביכורה. שני המעיינות נובעים מתוך ניקבות שנחצבו במעבה ההר בכדי להקל על המים את היציאה מבטן האדמה. מי המעיינות זורמים אל תוך בריכות אגירה ששימשו להשקיית חקלאות ענפה שפותחה על גבי מדרגות חקלאיות (טראסות) באזור.

כפר הסטף שוכן על צדו המזרחי של הר איתן (788 מטרים מעל פני הים), שעליו מספר כפרים עתיקים נוספים. למרגלות המדרון עליו שוכן הכפר עובר נחל שורק.

היישוב בכפר החל לפני כ-6000 שנה בתקופה הכלקוליתית, ובניית הטראסות החלה לפני כ-4500 שנה. שיא פריחת הכפר היה בתקופת בית שני ובתקופה הביזנטית.

בתקופת מלחמת העצמאות היה במקום כפר ערבי בשם סטף שניטש על-ידי יושביו. בשנות החמישים שימש המקום כאתר אימונים ליחידה 101 וליחידת צנחנים.

בתחילת שנות השמונים שוחזרה מערכת המדרגות החקלאיות שבאיזור על ידי קק"ל, וכמו-כן שוקמו בריכות האגירה של עין סטף ושל עין ביכורה, ונחפרו תעלות השקייה חדשות. כיום מדגים האתר כיצד התקיימה במקום חקלאות בעת הקדומה.

ההגעה אל עין סטף

למגיעים מכיוון תל-אביב, יש לנסוע על כביש ירושלים - תל-אביב (כביש מס' 1) עד מחלף הראל, שם יש לרדת ולסוע לכיוון הקסטל על כביש מס' 3965 דרך מעוז ציון עד שמגיעים לכיכר, שם ממשיכים ישר. לאחר כמאה מטרים יש פניה שמאלה אל החניון העליון של עין סטף.

ניתן להשאיר כאן את הרכב ולרדת במורד מספר שבילים אל עין סטף, או לרדת עם הרכב בכביש היוצא מן החניון העליון (בצד ימין של בית הקפה שפועל במקום) אל החניון התחתון.


הצג מפה גדולה יותר

סיור בעין סטף ועין ביכורה

הסיור אל עין סטף ועין ביכורה הינו סיור קצר יחסית, וניתן להפוך אותו לקל ביותר על ידי התחלת המסלול מן החניון התחתון. למי שמעוניין בהליכה מעט יותר מאומצת ניתן להחנות רכב אחד בחניון העליון ורכב אחד בחניון התחתון, ולרדת אל המעיין ברגל לאורך אחד מן השבילים שהוכשרו אל המקום.


  • שווה להיכנס אל הניקבה בעין ביכורה.
  • לצורך הכניסה לניקבה כדאי להביא פנסים, סנדלים להליכה במים ומכנסיים קצרים.
  • בסוף הניקבה בעין ביכורה יש מעין מדרגה גבוהה אותה צריכים לטפס בכדי להיכנס למערת הנביעה, כך שאם אתם מגיעים עם ילדים, כדאי שאחד המבוגרים יכנס ראשון בכדי לסייע לאלו שאחריו.

הכניסה אל אתר עין סטף חופשית.

(עדכון אחרון: יוני 2012)

אהבת את הדף על עין סטף?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.