טרקר - טיולים בארץ ובעולם

עכו העתיקה - מדריך טרקר

תמונות מעכו העתיקה

נמל עכו העתיק נמל עכו

עכו היא עיר היסטורית מוקפת חומה בה התקיים ישוב רצוף מאז התקופה הפיניקית. המבנים העיקריים ברחובות עכו העתיקה נבנו ברובם בתקופה העותומנית, במאה ה-18 וה-19, כולל מבנים אופייניים רבים כמו מצודות, מסגדים, חאנים ובתי מרחץ.

שרידי העיר הצלבנית שנבנתה בין השנים 1104 ל-1291 נמצאים גם הם בעיר, מעל ומתחת לרחובות עכו העתיקה. העיר שימשה כעיר הבירה של הממלכה הצלבנית בארץ ישראל.

אם אתם כבר מגיעים לעכו, אל תשכחו להזמין לעצמכם מקום במסעדה מראש, מאחר והמסעדות בעכו עלולות להיות מלאות, במיוחד בתקופות העומס. חפשו מסעדות בעכו באתר Rest.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 2001 על עכו העתיקה כעל אתר מורשת עולמית.

ההגעה אל עכו העתיקה


הצג מפה גדולה יותר

כלא עכו - מוזיאון אסירי המחתרות

כאשר נכבשה עכו על-ידי העותומנים, בנה בה מושל הגליל אחמד אל ג'זאר מבצר, שבתקופת השלטון הבריטי בארץ הוסב להיות בית הסוהר המרכזי בארץ ישראל, שנודע בשם כלא עכו. במהלך השנים ישבו בכלא עכו אסירי המחתרות, ובו עלו לגרדום שמונה מלוחמי האצ"ל. כלא עכו היה המבצר השמור ביותר בארץ, מוקף בחומות ובחפיר, בלב עיר ערבית.

בריחה מן הכלא נראתה אפשרות בלתי סבירה עד שאחד האסירים הערביים בכלא סיפר כי בהיותו במחסן הנפט, סמוך לחומה החיצונית של הכלא, שמע קולות של נשים. מכך הסיקו אנשי האצ"ל כי הקיר הדרומי גובל ברחוב. אל הכלא הוברחו חומרי נפץ שאיפשרו לאסירים להגיע אל הקיר הדרומי ביום ראשון, 4 במאי 1947, ובאותה עת פוצץ הקיר הדרומי מבחוץ על ידי אנשי האצ"ל. 41 אסירים יצאו באותו היום אל החופש, אך רבים נפגעו, נתפסו או נהרגו בפעולה.

בסיכום הפעולה יצאו אל החופש 27 לוחמים, 9 לוחמים נהרגו, 13 לוחמים נתפסו, ו-182 אסירים ערבים ניצלו את המהומה וברחו גם הם. שלושה מהלוחמים שהשתתפו בפריצה ונתפסו הוצאו בהמשך להורג בכלא.

מוזיאון אסירי המחתרות - עכו הוא מוזיאון הנצחה לזכרם ופועלם של חברי המחתרות העבריות בתקופת המנדט הבריטי, שנכלאו בכלא עכו.


כלא עכו - חדר הגרדום כלא עכו

מבוגר: 15 ש"ח
נוער: 10 ש"ח


ימים א' - ה' : 08:30-16:30
יום ו' : 08:30-13:30
הסיור בתיאום מראש בלבד.


04-9911375

מנהרת הטמפלרים

חלקה הדרום מערבי של עכו העתיקה שימש החל מן המחצית השניה של המאה ה-12 את אנשי המסדר הטמלפרי, שהקימו בו מצודה חזקה על קו הים. כיום מכוסים שרידי המצודה הטמפלרית על ידי הים, אך בשנת 1994 התגלתה מנהרה, שזכתה לשם מנהרת הטמפלרים, שהובילה מן המצודה הטמפלרית מזרחה אל נמל עכו - מרחק של 350 מטרים.

המנהרה חצובה בחלקה התחתון באבן, ובחלקה העליון היא בנויה מאבנים מסותתות. המנהרה נפתחה לציבור הרחב בשנת 1999 בתום פינוי העפר והתקנת משאבות לשמירה על מפלס מי התהום במנהרה.


מנהרת הטמפלרים - עכו העתיקה מנהרת הטמפלרים - עכו העתיקה מנהרת הטמפלרים - עכו העתיקה

מחיר כניסה: 10 ש"ח


א'-ה',שבת וחג: 09:30-18:30
ימי שישי וערבי חג: 09:30-15:30

ח'אן-אל-עומדאן

ח'אן-אל-עומדאן הוא חאן גדול ויפה זה נבנה בסוף המאה ה-18 על ידי אחמד אל-ג'זאר בכדי לשמש את הסוחרים שהגיעו אל נמל עכו העתיקה, שהיה נמל מסחר בין-לאומי. הקומה הראשונה של הח'אן שימשה לפריקת הסחורות, והקומה השניה לשיכון הסוחרים.


מגדל השעון - ח'אן-אל-עומדאן - עכו העתיקה ח'אן-אל-עומדאן - עכו העתיקה

חצר החאן פתוחה למבקרים בכל שעות היום.

אולמות האבירים

אולמות האבירים הינם סדרה של תשעה אולמות המסודרים סביב חצר פתוחה הנמצאים במתחם עכו העתיקה, ששימשו את אבירי מסדר יוחנן הקדוש של בית החולים בירושלים בחיי היום-יום. האולמות נמצאו במסגרת חפירות ארכיאולוגיות שבוצעו בשנת 1992 מתחת למצודת עכו, והם היו חלק מן המצודה.

"האולם הגדול", שחלקו עדיין לא נחשף, נתגלה רק לאחרונה. באולם 15 עמודים הסדורים בשלוש שורות, ולידו אולם קטן ששימש כבית מאסר.

מדרום לחצר התגלה חדר אוכל צלבני (רפקטוריום) שתקרתו עשויה מקמרון צולב הנתמך בשלושה עמודים שקוטרם גדול במיוחד. מתחת לחדר האוכל עוברת מנהרה המובילה אל חלקו הדרומי של המתחם, בו נמצא גם אולם קטן נוסף המכונה "האולם היפה", וקטע מהרחוב הדרומי.


אולמות האבירים - עכו אולמות האבירים - עכו העתיקה אולמות האבירים - עכו מנהרת מסתור - אולמות האבירים - עכו

(עדכון אחרון: מרץ 2012)

אהבת את הדף על עכו העתיקה?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.