טרקר - טיולים בארץ ובעולם

פאיסטוס - מדריך טרקר

(Phaistos - Faisos)

פאיסטוס הייתה אחד המרכזים החשובים ביותר של התרבות המינואית, והעיר העשירה והחזקה ביותר בדרום כרתים. מקום זה נחשב לאתר הארכיאולוגי השני בחשיבותו בין אתרי התקופה המינואית, אחרי אתר קנוסוס. העיר הייתה מיושבת החל מן התקופה הנאוליטית, דרך התקופה המינואית (המאה ה-15 לפני הספירה) ועד לתקופה הוונציאנית. בתקופה המינואית הייתה במקום עיר גדולה, שבמרכזה ארמון מלוכה. הארמון נבנה פעמיים: פעם ראשונה בסביבות שנת 2000 לפני הספירה, ואחרי שהארמון הראשון נשרף, הוקם במקום הארמון השני כ-300 מאוחר יותר. ארמון זה נחרב ברעש אדמה בשנת 1450 לפני הספירה. אזור פאיסטוס הפסיק להיות מיושב בסביבות שנת 200 לפני הספירה, לאחר שהעיר הוחרבה בידי העיר השכנה גורטין.

האתר ממוקם על גבעה נמוכה השולטת על עמק מסארה (Masara), האזור הפורה ביותר בכרתים.

הכניסה המערבית, הכוללת מדרגות רחבות היא החלק המרשים ביותר באתר.

המחקר הארכיאולוגי באתר פאיסטוס החל בשנת 1884.

ההגעה אל פאיסטוס

אתר פאיסטוס ממוקם כ-61 ק"מ מדרום לעיר הרקליון. למגיעים מן הכביש הראשי של כרתים (New National Road) יש לנסוע לכיוון הירקליון, ואז לרדת בירידה המסומנת לכיוון כביש 97, היורד דרומה לכיוון מירס (Mires). מכאן יש לעקוב אחרי כביש 97, לעבור דרך Mires, וכ-10 ק"מ מאוחר יותר לפנות שמאלה אל פאיסטוס.


View פאיסטוס in a larger map

מלונות בפאיסטוס

ככל שתבצעו הזמנת מלון בפאיסטוס מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות בפאיסטוס באישור מיידי

(אתר hotelscombined.com הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

סיור בעתיקות פאיסטוס


מדרגות הכניסה אל ארמון פאיסטוס מדרגות הארמון - פאיסטוס ארמון פאיסטוס - Phaistos הפורום - פאיסטוס

הסיור בעיר העתיקה של פאיסטוס נעשה במסלול מעגלי רגלי. המסלול אורך בין שעה לשעתיים.


רגיל: 4 אירו
סטודנט: 2 אירו
משולב עם איה טריאדה: 6 אירו


כל השבוע: 08:00-17:00
האתר סגור ביום ב'.

גורטין (גורטיס) - Gortyn - Gortys

בדרככם לביקור בעתיקות פאיסטוס שווה לעצור לסיור קצר בעיר גורטין. העיר העתיקה גורטין (או גורטיס) השתרעה בעבר כל שטח של כ-10 קמ"ר, אך כיום נותר במקום אתר ארכיאולוגי צנוע בהרבה בהיקפו. גורטין הייתה אחת הערים החשובות ביותר ברחבי כרתים.

עברה של העיר מגיע עד אל התקופה הנאוליטית (3000 לפני הספירה), אך העיר הפכה לחשובה רק מאוחר יותר בתקופה המינואית (1600-1100 לפני הספירה), ובתקופת הכיבוש הרומי הייתה גורטין העיר הגדולה בכרתים, עם 300,000 תושבים, ושימשה כבירת הפרובינציה של כרתים ולוב. העיר נהרסה לבסוף בידי התורכים בשנת 828 לספירה.

אחת העובדות החשובות ביותר לגבי גורטין היא כי היא הייתה העיר הראשונה בכריתים שקיבלה עליה את הנצרות. בשטח האתר נמצאים שרידים של הקתדרלה הגדולה והחשובה ביותר בכרתים - קתדרלת טיטוס הקדוש (St. Titus Cathedral), שהוקדשה לבישוף הראשון של כרתים במאה ה-6 לספירה.


קתדרלת טיטוס הקדוש - St. Titus Cathedral קתדרלת טיטוס הקדוש - גורטין גורטין - קתדרלת טיטוס הקדוש גורטין - קתדרלת טיטוס הקדוש אמפיתאטרון רומי - גורוטין - Odeion ספר החוקים של גורטין Code of Gortyn Code of Gortyn

המסלול באתר מתחיל ליד שרידי הקתדרלה העצומה של טיטוס הקדוש (Ayios Titos). שם ניתן להתרשם מן הגודל של הקתדרלה ומן הפאר שפעם איפיין אותה.

משם ממשיכים לכיוון אמפיתיאטרון רומי (Odeion) מן המאה ה-1 לספירה, ממנו נותרו כיום רק שלוש שורות מושבים. החלק המעניין בסיור נמצא בצידו האחורי, שם נבנה מבנה המגן על ספר החוקים המפורסם של גורטין (Code of Gortyn) שנחרט על קיר ברוחב 10 מטרים ובגובה 3 מטרים בסביבות שנת 450 לפני הספירה בניב דורי.

מכאן ניתן לחזור בחזרה אל הרכב.


רגיל: 4 אירו
סטודנט: 2 אירו


כל יום: 08:30-15:00
יתכן כי האתר סגור בימי ב'.


30-28920-31144


כיצד מגיעים

אתר גורטין ממוקם על הכביש הראשי בין הרקליון לבין פאיסטוס.


View פאיסטוס in a larger map

(עדכון אחרון: ספטמבר 2013)

אהבת את הדף על פאיסטוס?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.