טרקר - טיולים בארץ ובעולם

פוטוסי - מדריך טרקר

תמונות מפוטוסי

ההר העשיר - Cerro Rico - פוטוסי, בוליביה פוטוסי - בוליביה פוטוסי - Potosi פוטוסי - בוליביה

(Potosí)

העיר פוטוסי שוכנת בגובה של 3,967 מטרים מעל פני הים, מה שהופך אותה לאחת הערים הגבוהות בעולם. בעיר חיים כ-120,000 תושבים.

פוטוסי נוסדה ב-1 באפריל 1546 לרגלי "ההר העשיר" (Cerro Rico) לאחר הגילוי הראשון של מרבצי כסף עצומים בתוכו, שהינם הגדולים ביותר שהתגלו מעולם. מרבצי כסף אלה הפכו את פוטוסי לעיר הגדולה והעשירה ביותר ביבשת אמריקה ובאימפריה הספרדית כולה. לפי התיעוד הרשמי, נכרו בפוטוסי כ-45,000 טונות של כסף טהור בין השנים 1556 ל-1783, וכנראה שלאורך ההיסטוריה נכרו בה מעל 60,000 טונות כסף. מסופר כי בזמן מסויים שמו לפרדות באזור פרסות מכסף, מאחר והכסף היה זול וזמין יותר מן הברזל.

כריית הכסף נעשתה תוך ניצול האוכלוסייה האינדיאנית המקומית והעסקתה בתנאי עבודה קשים ביותר. הכורים נאלצו לבלות במכרות שבועות שלמים מבלי לראות אור שמש. מיליוני כורים מקומיים ועבדים שהובאו מאפריקה מתו במכרות במהלך 300 השנים של השלטון הקולוניאלי, וההערכות נעות בין 2 ל-8 מיליון מתים.

סביב שנת 1800 הידלדלו מאגרי הכסף מאד, אך תושבי האזור עדיין כורים בסרו ריקו, אם כי בהיקפים מצומצמים בהרבה, והמתכת אותה כורים כיום היא בעיקר הבדיל. דילדול זה הביא לשקיעה כלכלית מתמשכת של העיר.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1987 על פוטוסי כעל אתר מורשת עולמית.

ההגעה אל פוטוסי

אל פוטוסי ניתן להגיע באמצעות אוטובוסי לילה היוצאים מלה-פאס כמעט כל שעה במהלך הערב, העוברים בדרך גם באויוני לאסוף נוסעים. המחיר של אוטובוס כזה הוא בין 47 בוליביאנוס באוטובוס רגיל ועד 146 בוליביאנוס באוטובוס מיטה מרווח ומחומם (Cama Bus). הכביש בין הערים סלול היטב. אל פוטוסי מגיעים גם אוטובוסים מאורורו (6 שעות), טופיזה (4-5 שעות, 40-50 בוליביאנוס) ואויוני (3 שעות, 40 בוליביאנוס).

מלונות בפוטוסי

ככל שתבצעו הזמנת מלון בפוטוסי מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות בפוטוסי באישור מיידי

(אתר hotelscombined.com הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

מכרות הכסף של פוטוסי - ביקור במכרות

אחד הדברים המעניינים ביותר לעשות בעיר פוטוסי הוא ביקור במכרות הכסף העתיקים החודרים עמוק לתוך "ההר העשיר" (Cerro Rico). הביקור במכרות הכסף הוא בהחלט חוויה בלתי נשכחת.

כיום פעילים במקום עדיין כ-400 מכרות כסף, בהם עובדים מעל 15,000 עובדים בתנאים קשים ביותר, אך כיום לפחות העובדים הינם עצמאיים, ועובדים עבור עצמם במסגרת קואופרטיב. עם זאת, רבים מן הכורים הם ילדים, ותוכלת החיים של כורה ממוצע עומדת על 38 שנים בלבד.

במקומות שונים בתוך המכרות ניתן למצוא פסלים קטנים אותם בונים הכורים מבוץ. הפסלים הם של טיו (Tio) - אל המכרות, והכורים נוהגים לתת לו מנחות קטנות של עלי קוקה, סיגריות ואלכוהול בכדי לקבל ממנו מעט מזל טוב. הכורים טוענים כי אלוהים אולי שולט מעל פני הקרקע, אך בתוך המכרות טיו בשליטה.

אין ספק שביקור במכרות נותן פרספקטיבה שונה לאור השמש אליו אנו רגילים בחיי היום יום.


טיו (Tio) - אלוהי המכרות - פוטוסי מכרות פוטוסי - בוליביה

תחילת הסיור היא בדרך כלל בשוק הכורים בו רוכשים המסיירים דינאמיט, אמונה חנקתית ופיוז תמורת כ-17 בוליביאנו (כ-2 דולר). את חומרי הנפץ הללו לוקחים אל המכרות ללא רשיון וללא שאלות. בדרך כלל קונים כאן גם סיגריות, טבק לעיסה, אלכוהול (95% - זה מה שהם שותים במכרות...) ועלי קוקה בשביל לתת לכורים אותם נפגוש במכרות. לעיסת עלי הקוקה מאפשרת לכורים להישאר ערניים במהלך המשמרות הארוכות שלהם מבלי להיזדקק למנוחה או אוכל, וכמעט כל כורה שפוגשים יהיה עם לחי נפוחה המחזיקה בתוכה עלי קוקה לעוסים.

המשך הסיור הוא כבר בתוך האדמה, כאשר כל מבקר מקבל קסדה עם מנורה, מגפיים וחליפה. במשך כשעתיים עוברים בין מחילות חשוכות ונמוכות (לא תמיד אפשר לעמוד בהן זקוף) בהם עובדים בשקט כורים. האוויר במכרות קשה מאד לנשימה, במיוחד כאשר יורדים אל הקומות הנמוכות יותר במכרות (למרות שברוב המכרות הפעילים יש כיום תעלות איוורור).

אחד החלקים המעניינים בסיור הוא פיצוף הדינמיט אותו הבאנו באחת ממחילות המכרה. הרעש מחריש אוזניים, וכל הפנסים (המופעלים על-ידי בעירת גופרית) כבים בבת אחת.


  • הסיור כולל הרבה חושך, צפיפות ומחנק, ולמי שמפחד ממקומות סגורים הוא בהחלט איננו מתאים.

מחירי הסיור משתנים בין חברה לחברה, אך באופן כללי הסיור עולה בין 50 ל-100 בוליביאנוס (כ-7 עד 14 דולר) לאדם, ואף 150 בוליביאנוס, תלוי בסוכנות.


קיימים סיורים היוצאים בבוקר (סביבות 08:30 בדרך כלל) וסיורי צהריים (סביבות 14:30). האורך הכולל של הסיור הוא בין 4 ל-5 שעות, תלוי בחברה ובמכרה בו מבקרים.

(עדכון אחרון: ספטמבר 2016)

אהבת את הדף על פוטוסי?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.