טרקר - טיולים בארץ ובעולם

פירנצה - מדריך טרקר

(Florence - Firenze)

העיר פירנצה הייתה בין המאות ה-13 וה-16 מרכז הפעילות האומנותית והאינטלקטואלית של איטליה שנודעה לימים בתור הרנסאנס, שהשפיעה רבות על דמותה של איטליה ושל אירופה כולה. התנועה דגלה בפתיחות ובהרחבת אופקים בתחומים מגוונים, וזאת תוך הערכה להישגי רומי בעת העתיקה. תנועה זו הביאה לתרבות המערב שמות כמו דנטה אליגיירי, מיכלאנג'לו, רפאל, ג'וטו, מקיאוולי המדינאי הידוע ועוד. יש אומרים כי מבין 1000 האמנים האירופאים החשובים באלף השנים האחרונות, 350 גרו ועבדו בפירנצה. התנועה נתמכה על ידי בני משפחת מדיצ'י הידועה, שהיו פטרוני האומנות והמדע בעיר. גם בתחום הכלכלי הייתה לעיר תרומה גדולה, והבנקים של פירנצה היו הראשונים שהדפיסו שטרות כסף בעולם, וכאן גם הוטבע הפלורין הידוע, עליו הוטבעו שלטי גיבורי העיר.

פירנצה היא בירתו של מחוז טוסקנה, ובין השנים 1865 עד 1870 היא הייתה בירת איטליה כולה.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1982 על פירנצה כעל אתר מורשת עולמית.

מלונות בפירנצה

ככל שתבצעו הזמנת מלון בפירנצה מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות בפירנצה באישור מיידי

(אתר hotelscombined.com הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

הדואומו של פירנצה - סנטה מריה דל פיורה - Santa Maria del Fiore - Il Duomo

אחד המאפיינים הבולטים ביותר של קו הרקיע של פירנצה הוא כיפתו הענקית של הדואומו פירנצה, שנבנתה על ידי פיליפו ברונלסקי (Filippo Brunelleschi), והייתה באותה תקופה הגדולה ביותר בעולם. הדואומו נבנה בשנת 1296, ובנייתו דרשה ממתכנניו להתגבר על קשיים טכניים עצומים בבניית הכיפה המתומנת העצומה, מה שהופך את בניית הדואומו להישג הנדסי אדיר, אם לא הגדול שבין הישגי אדריכלות הרנסאנס. הקתדלרה הוקדשה רק בשנת 1436. חזית השיש הנוכחית של הבניין נוספה רק במאה ה-19.

לצד הדואמו עומד מגדל פעמונים (Campanile) שתוכנן חלקית על-ידי ג'וטו (Giotto), אליו ניתן לטפס ב-414 מדרגות, ואגן טבילה (Baptistery) עם דלתות ארד מפורסמות שנוצרו בידי גיברטי הנקראות "הדלתות לגן העדן".


הדואומו של פירנצה - סנטה מריה דל פיורה - Santa Maria del Fiore - Il Duomo הדואומו של פירנצה הדואומו של פירנצה - Il Duomo גיברטי - הדלתות לגן העדן גיברטי - הדלתות לגן העדן

הכניסה לדואומו חופשית.
עליה אל כיפת הדואומו: 6 אירו.
עליה אל מגדל הפעמונים: 6 אירו.
כניסה אל אגן הטבילה: 3 אירו.


ימים ב' - ד' ויום ו': 10:00-17:00
יום ה': 10:00-15:30
יום שבת: 10:00-16:45
יום א': 13:30-16:45


055-2302885


כיצד מגיעים


הצג את פירנצה במפה גדולה יותר

גלריית אופיצי - Uffizi Gallery - Galleria degli Uffizi

אוסף האומנות החשוב ביותר באיטליה ואחד האוספים העשירים בעולם נמצא בגלריית אופיצי בפירנצה. הגלריה ממוקמת בארמון אופיצי המלכותי, והיא מכילה את אוספי האומנות של משפחת מדיצ'י, שנתרמו לעיר בשנת 1737 בתנאי שלא יעזבו את העיר לעולם.

האוסף העצום הוא למעשה גדול מכדי שניתן יהיה להתרשם ממנו בצורה מלאה בביקור אחד, אך רוב המבקרים מתרכזים בביקור בחדרים 7 עד 18, שם נמצאות יצירות אמנות של כמה מן האמנים הגדולים ביותר. בין הידועים שבהם ניתן למצוא את בוטיצ'לי (Botticelli), שיצירותיו "לידת וונוס" (Birth of Venus) ו-"האביב" (Primavera) מוצגות בגלריה, ואת לאונרדו דה וינצ'י שיצירתו (Annunciation) מוצגת אף היא בגלריה. עוד ניתן למצוא בגלריה יצירות מאת רפאל, ג'וטו, פיירו דלה פרנצ'סקה, מיכלאנג'לו, קרווג'יו ועוד רבים אחרים. אמנים גרמניים והולנדים מיוצגים אף הם בגלרייה, כמו דירר, רמברנדט ורובנס.


  • התור בכניסה לגלריית אופיצי יכול להיות ארוך ביותר! מומלץ בחום להזמין כרטיסים כמה ימים מראש בטלפון 39-055-294883. עלות הזמנה בטלפון: 4 אירו לאדם (בתקופות העומס עדיף לפחות שבוע מראש). שימו לב כי מרכז ההזמנות סגור ביום א', ונסגר ב-12:30 ביום שבת.
  • באותו מספר טלפון ניתן להזמין גם כרטיסים לגלריית האקדמיה לאומנויות.
  • ניתן להזמין כרטיסים עוד מהארץ דרך האינטרנט באתר www.waf.it
  • אם כבר הגעתם אל הגלריה, והתור ארוך מדי, ניתן להזמין במקום כרטיסים מוזמנים עם זמן כניסה מוגדר ליום מאוחר יותר.
  • המוצגים בגלרייה רבים ומגוונים, ובכדי להנות מהם בצורה מלאה כדאי להגיע מצויידים במדריך או לחילופין לשכור מדריך אודיו (אוזניות).

רגיל: 6.50 אירו.
עלות הזמנה טלפונית: 4 אירו לאדם.
טלפון להזמנות: 39-055-294883

מדריך אודיו (אוזניות):
בודד - 4.65 אירו
זוגי - 6.20 אירו


כל השבוע למעט יום ב': 08:15-18:50
הגלריה סגורה בימי שני.


מידע נוסף ניתן למצוא באתר גלריית אופיצי

כיצד מגיעים


הצג את פירנצה במפה גדולה יותר

גלריה דל'אקדמיה - Academy Gallery - Galleria dell'Accademia

הגלרייה של האקדמיה לאומנויות של פירנצה הוקמה בשנת 1784 בכדי לשמש אקדמיה לאמנים. עיקר פירסומה של הגלריה בא מן העובדה כי בתחומיה עומד מאז שנת 1873 פסלו המקורי של מיכלאנג'לו - "דוד".

פסל דוד נוצר על ידי מיכלאנג'לו משאריות שיש בשנים 1501-1504 כשהיה בן 29 בלבד, והוא עמד במשך מאות שנים במרכז פיאצה דלה סיניורה, שם עומד כיום רק העתק של הפסל.

בנוסף לפסל דוד נמצאים בגלריית האקדמיה מספר פסלים נוספים של מיכלאנג'לו: ה-"סן מתיאו" (Saint Matthew), ופסלם הלא גמור של "ארבעת האסירים" שנועד לעמוד בקברו של האפיפיור יוליוס ה-2.

מעבר לפסליו של מיכלאנג'לו, מכילה הגלריה אוסף ציורים מן המאה ה-15 וה-16, אך עיקר המבקרים מגיעים בכדי לראות את עבודותיו של מיכלאנג'לו.


  • התור בכניסה לגלריית האקדמיה לאומנויות יכול להיות ארוך ביותר! מומלץ בחום להזמין כרטיסים כמה ימים מראש בטלפון 39-055-294883. עלות הזמנה בטלפון: 4 אירו לאדם (בתקופות העומס עדיף לפחות שבוע מראש). שימו לב כי מרכז ההזמנות סגור ביום א', ונסגר ב-12:30 ביום שבת.
  • באותו מספר טלפון ניתן להזמין גם כרטיסים לגלריית אופיצי.
  • ניתן להזמין כרטיסים עוד מהארץ דרך האינטרנט באתר www.waf.it
  • אם כבר הגעתם אל הגלריה, והתור ארוך מדי, ניתן להזמין במקום כרטיסים מוזמנים עם זמן כניסה מוגדר ליום מאוחר יותר.

רגיל: 6.50 אירו.
עלות הזמנה טלפונית: 4 אירו לאדם.
טלפון להזמנות: 39-055-294883


כל השבוע למעט יום ב': 08:15-18:50
הגלריה סגורה בימי שני.


מידע נוסף ניתן למצוא באתר גלריה דל'אקדמיה

כיצד מגיעים


הצג את פירנצה במפה גדולה יותר

כיכר מיכלאנג'לו - Piazzale Michelangelo

כנראה שנקודת התצפית הפנורמית הטובה ביותר על העיר פירנציה היא כיכר מיכלאנג'לו (Piazzale Michelangelo). מכיכר זאת, שנבנתה במאה ה-19, ניתן להשקיף אל העיר הפרוסה לרגלי הצופה. הכיכר עצמה מעוטרת בהעתקי פסליו של האמן מיכלאנג'לו. האמת היא שקשה לקרוא למקום כיכר - למעשה מדובר במגרש חניה ענקי, אך הנוף שווה את הנסיעה.


כיכר מיכלאנג'לו - הדואומו של פירנצה פירנצה - כיכר מיכלאנג'לו

  • הזמן הטוב ביותר לבקר בכיכר הוא קרוב לזמן השקיעה

הכניסה אל כיכר מיכלאנג'לו הינה ללא תשלום.


כיצד מגיעים

הגשר העתיק - Ponte Vecchio

הגשר העתיק של פירנצה עובר מעל נהר הארנו. עיקר פרסומו של הגשר נובע מן המבנים הבנויים עליו, ובהם חנויות הממשיכות למעשה את העיר גם מעל הנהר. בעבר שימשו החנויות בעיקר קצבים, אך בשל הריח הרע פונו הקצבים מן המקום, ואת מקומם תפסו חנויות תכשיטים, אמנות ומזכרות.

ראשיתו של הגשר העתיק היא בגשר עץ שנבנה במקום על-ידי הרומאים, אך הוא נהרס. הגשר הנוכחי הוקם בשנת 1345. ב-4 באוגוסט 1944 נמנע הצבא הגרמני הנסוג מלהרוס את הגשר, אף שהרס את כל הגשרים האחרים באזור. נטען שההימנעות מהריסת הגשר נבעה מהוראה מפורשת של היטלר.


הגשר העתיק - Puente Viejo הגשר העתיק - פירנצה - Puente Viejo

כיצד מגיעים


הצג את פירנצה במפה גדולה יותר

(עדכון אחרון: יוני 2012)

אהבת את הדף על פירנצה?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.