טרקר - טיולים בארץ ובעולם

צילום בזמן טיול - מדריך טרקר

הדבר הראשון שחשוב לי לומר בנושא הוא - לטייל ללא מצלמה זו טעות! יש כל-כך הרבה מקומות יפים בהם תהיו, ומאד תרצו להיזכר בהם מאוחר יותר. אין כמו תמונות כדי להחזיר זכרונות נעימים.

האם בטוח לטייל עם מצלמה?

בנושא הזה הדעות חלוקות. לאחר טיול של מעל שנה בדרום אמריקה, שלושה חודשים בניו זילנד ושישה חודשים במזרח הרחוק, אני יכול לומר שמעולם לא נגנב ממני דבר לאורך כל הטיולים. לדעתי מטייל שנראה ערני, ודואג למספר כללי זהירות בסיסיים, לא צריך להיתקל בבעיות.

כיצד להימנע מגניבת המצלמה

כשמטיילים לא מסתובבים עם המצלמה בחוץ (תלויה על הצוואר או ביד). גם לשים את המצלמה בתיק שצורתו כצורת מצלמה לא בדיוק עוזר, כי לכולם ברור מיד מה יש בתוכו. לכן, שימרו את המצלמה בתוך תיק הגב שלכם. פתרון טוב יותר הוא לקנות תיק מיוחד שבו תא מיוחד למצלמה. תיקים מסוג זה ניתן למצוא בחנויות המטיילים השונות, והטובים שבהם מיוצרים על ידי חברת Lowepro. בטיול הראשון השתמשתי בתיק אוריון ובטיול השני בתיק רובר.

הוציאו את המצלמה מהתיק רק ממש לפני שאתם רוצים לצלם. לפעמים עדיף לאבד תמונה, ולא לאבד את המצלמה. בכל מקרה, עדיף לצלם כאשר יש אדם נוסף אתכם (כשמצלמים לא שמים לב מה קורה מסביב).

אל תשאירו את המצלמה בחדר או בתא המטען של אוטובוס. לא עוזר לנעול את המצלמה בחדר, או לקשור את התיק למיטה! המצב היחיד בו השארתי את המצלמה בחדר היה אם יצאתי בלילה לרחוב. אז הסכנה גדולה מזו שבחדר. אם אתה הולכים לישון באוטובוס, ודאו שהתיק עם המצלמה נעול, וכי התיק קשור לכיסא (או מלופף סביב הרגל שלכם). אני תמיד השתדלתי לשבת ליד החלון, כך גם רואים את הנוף, וגם קשה יותר להגיע אליכם מן המעבר.

אל תשאירו את התיק על הריצפה במסעדות או בחנויות - שימו אותו במקום שקשה יהיה להגיע אליו.

עשו ביטוח למצלמה אם הציוד יקר

אם יש לכם ביטוח תכולת דירה, ניתן במקרים רבים להוסיף את המצלמה לביטוח זה, ובעלות של 4% מערך המצלמה (לשנה), הכיסוי יכסה גם גניבה בחו"ל. שימו לב לתנאי הפוליסה! בפוליסה שלי, לדוגמא, מצאתי באותיות הקטנות כי הפוליסה איננה תקפה במקרה של גניבת המצלמה מתוך מכונית חונה!

אל תסמכו על ביטוח מטען רגיל. ביטוח זה מכסה אבדן של מצלמה עד סכום די נמוך. כמו-כן, ביטוח רגיל מתייחס למצלמה ולכל אביזריה כאל יחידה אחת, ולכן תקרת ההחזר היא על כולם יחד. לכן, אין לסמוך על ביטוח זה.

האם לקחת מצלמה דיגיטלית או רגילה?


כיום, עם ההתקדמות העצומה של המצלמות הדיגיטליות, נראה כי פשוט כבר אין עתיד למצלמות הרגילות, כך שהתשובה לכך היא חד-משמעית - מצלמה דיגיטלית. השאלה העיקרית מבחינתי היא האם לקחת מצלמה דיגיטלית עם עדשה קבועה או עם עדשה מתחלפת (מצלמת SLR).

נקודות להשוואה בין שני סוגי המצלמות:

 • אפשרות להחלפת עדשות בהתאם לצרכים.
  לדעתי העדשות הן גורם מאד מרכזי באיכות התמונה. רוב המצלמות הדיגיטליות הפשוטות לא מאפשרות החלפת עדשות ופילטרים. מצד שני, עדשות ופילטרים טובים עולים לעיתים כסף רב. למרבה הצער העדשות הקבועות אינן איכותיות או רבגוניות כמו העדשות המתחלפות (טווחים, פילטרים וכו').
 • מגבלות בטריה וזיכרון
  מצלמות דיגיטליות דורשות טעינה של המצלמה, וריקון של הזיכרון (ל-CD, DVD או לאינטרנט). לא בכל מקום יש צורב או אינטרנט, ולא בכל מקום אפשר לטעון את הבטריות (למשל בטרקים). כיום בעיית ריקון הזיכרון הופכת לקלה יותר עם ירידת מחירי הזיכרון והתפשטות המחשוב בעולם השלישי. מצד שני, גם גודל הקבצים הולך ועולה עם השיפור במצלמות. הדרך הנוחה ביותר לעבוד היא פשוט לקנות כמה כרטיסי זיכרון גדולים, ולקוות שהם לא יגמרו.
 • איכות תמונה
  תמונות דיגיטליות מכווצות בדרך כלל (בפורמט JPG), ולכן מאבדות מאיכותן כדי לפנות זיכרון. תמונות ללא כיווץ יתפסו מקום רב בזיכרון. שווה לוודא באיזו איכות אתם שומרים את התמונות, ובאיזו הפרדה (רזולוציה).

לסיכום, לשימוש בעדשות מקצועיות יותר ולאיכות תמונה גבוהה, עדיין נדרשת מצלמה רגילה או מצלמה דיגיטלית יקרה (יחסית).

טיפים עבור צילום דיגיטלי


 1. קחו איתכם את הכבל שמחבר בין המצלמה למחשב. לא בכל מקום תמצאו אותו.

 2. כיום כמעט בכל מקום ניתן למצוא מקום בו אפשר לצרוב CD או DVD (בכל קפה אינטרנט כמעט...), אז אל תדאגו לזה.
 3. קחו איתכם תקליטורים לצריבה מהארץ, ורצוי מהאיכות הטובה ביותר (אני אישית משתמש ב-Verbatim). לאחר הצריבה, עיברו למחשב אחר, ובידקו כי התמונות נצרבו היטב! אתם לא רוצים להיתקע עם CD שלא נקרא בארץ... כדאי לקחת את הדיסקים בתוך הקופסא שלהם, או בקופסא (קשיחה!) מיוחדת, כדי שלא ייסרטו בדרך.
 4. עשו תמיד שני עותקים של ה-CD, ושילחו עותק לארץ אם אפשר (אפילו עם חבר שחוזר).
 5. עשו חשבון באחד מאתר האלבומים המקוונים, והעלו אליו את התמונות הטובות ביותר - שלפחות הן יגיעו בוודאות לארץ. אתר טוב לנושא זה או אתר DropBox המציע איחסון של תמונות בנפח 2 גיגבייט בחינם ו-50 גיגבייט במחיר כ-40 ש"ח בחודש. (שווה לפחות להרשם לנסיון ללא תשלום כדי לראות אם זה מתאים לכם).
 6. בידקו אם חיבור המצלמה שלכם למחשב דורשת התקנת מנהל התקנים (Driver). אם כן, כדאי לקחת דיסק עם הדרייבר (ליתר ביטחון).
 7. כיום קיימים פתרונות איחסון זולים יחסית המתחברים למצלמה (לריקון זמני), וגם למחשב (לצורך צריבת התמונות) ללא צורך במנהלי התקנים דרך חיבור USB רגיל.

אהבת את הדף על צילום בזמן טיול?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.