טרקר - טיולים בארץ ובעולם

ציפורי - מדריך טרקר

תמונות מציפורי

ציפורי - בית דיוניסוס המונה ליזה הגלילית - ציפורי ציפורי - פסיפס בבית דיוניסוס ציפורי - בית דיוניסוס ציפורי - בית חג הנילוס ציפורי - בית חג הנילוס ציפורי - בית חג הנילוס ציפורי - בית חג הנילוס ציפורי - בית חג הנילוס המונה ליזה הגלילית - בית דיוניסוס - ציפורי מאגר המים - ציפורי מאגר המים - ציפורי

גבעת ציפורי נמצאת בגליל התחתון, ובה נחשפו שרידיה של עיר מפוארת הכוללת מערכת רחובות מסועפת, מבני ציבור, בתי מגורים, כנסייות ובתי כנסת. רוב הממצאים במקום הם מהתקופה הרומית והביזנטית.

בפי הרומאים נקראה ציפורי דיוקיסריה (העיר של האל זאוס והקיסר), ובתקופה הצלבנית נקרא המקום לה-ספורי, הנובע משמו של כפר ערבי שהוקם במקום - ספוריה.

העובדה שציפורי שוכנת בראש הר נתנה לה את שמה: "ולמה נקרא שמה ציפורי? שיושבת בראש ההר כציפור" (בבלי, מגילה ו', א'). עובדה זו גם הביאה אליה את רבי יהודה הנשיא, שהעביר עמו את הסנהדרין מהעיר בית שערים אל ציפורי.

ציפורי נזכרת לראשונה בימי אלכסנר ינאי, בשנת 103 לפני הספירה. בשנת 47 לפני הספירה מונה הורדוס למושל הגליל, וכבש את ציפורי בזמן סופת שלגים עזה.

בשנת 66 לספירה פרץ המרד הגדול ברומאים, ובני ציפורי החליטו לכרות ברית שלום עם הרומאים. בכך הצילו אנשי העיר את עירם מהשמדה. כך, כשנחרבה ירושלים, והמרכז היהודי עבר לגליל, הגיע למקום רבי יהודה הנשיא, ועמו הביא את הסנהדרין. בציפורי ערך וחתם רבי יהודה הנשיא את המשנה, ושם גם מת.

בתקופה הצלבנית חזרה לציפורי התהילה, ושם התרכז צבא הצלבנים לפני צאתו לקרב האחרון שלו בארץ ישראל - קרב קרני חיתים, בו נחל תבוסה.

ההגעה אל ציפורי

נוסעים בכביש שפרעם - נצרת (כביש 79) לכיוון נצרת. בקטע שבין צומת המוביל לנצרת פונים לכיוון מושב ציפורי, ומייד פונים ימינה בכביש חדש העוקף את המושב. בהמשך פונים שמאלה עד לכניסה החדשה לגן הלאומי.


הצג את ציפורי במפה גדולה יותר

גן לאומי ציפורי

הסיור בפארק הלאומי ציפורי יכול לקחת בין שעה לארבע שעות. המסלול עובר בחלקים השונים של העיר, וניתן לבחור באילו חלקים ברצונכם לבקר.


תחילת המסלול היא בכניסה אל הגן הלאומי. מיד לאחר שעוברים את עמדת התשלום, ניתן לפנות שמאלה ולעצור בחניון רכב. מכאן שביל המוביל אל מאגר המים של ציפורי. זהו מאגר מים תת קרקעי ענק, שלוש קומות גובהו ואורכו עולה על אורכו של מגרש כדורגל, בו ניתן היה לאגור כ-4,300 מ"ק מים, כמות שמספיקה לאוכלוסייה של 16,000 נפשות למשך שבועיים. מן המאגר יוצאת אמת מים שהובילה מים אל הישוב עצמו.

בחודש מרץ 2012 נפתח לביקור חלק מאמת המים שהובילה מים ממאגר המים התת קרקעי לתוך ציפורי בעת העתיקה, וקיבל את השם "מנהרת ששת הפירים". כאן ניתן לזחול בחושך ביחד עם הילדים, כיף גדול, אך שימו לב - המעבר די צר! מנהרת ששת הפירים פעלה מהמאה השנייה ועד המאה השביעית לספירה בתקופות הרומית והביזנטית. אורך המנהרה הינו 235 מטר, מתוכם ניתן לבקר בקטע שבין פיר 4 לפיר 6 - מנהרה באורך כ-90 מטרים.

מכאן ממשיכים אל העיר עצמה, שבבתיה נחשפו פסיפסים רבים. אחד מן הפסיפסים המרשימים ביותר באתר הוא פסיפס בית חג הנילוס היפה והגדול, המתאר את חגיגות הנילוס במצרים וכולל תמונות צמחים, חיות וציד. במרכז הרצפה נראה הנהר הנילוס נובע מתוך לוע של סוס היאור. כמו כן מוצג הנילומטר, המראה את מפלס מי הנהר, ועליו חקוקים ביוונית המספרים 15, 16, 17, המציינים את שפע המים.

בחלקים אחרים של הבניין התגלו רצפות פסיפס שבהן מתוארות שתי אמזונות הרוכבות על סוסים וצדות פנתר. במקום אחר נראות שלוש אמזונות רוקדות ודמות קנטאור הנושא מעל ראשו קערה ועליה כתובת ביוונית, "אל עוזר", וכן צייד בגודל טבעי המחזיק בידו חנית.

אחד המקומות המרשימים באתר הוא בית דיוניסוס, וילה גדולה ששמה בא מרצפת הפסיפס שנמצאה במקום בטרקלין המרכזי של המבנה, המתארת את פולחנו וחייו של אל היין דיוניסוס. בית זה נבנה בראשית המאה ה-3, השערת החוקרים היא שהמבנה נחרב כנראה רעש האדמה של שנת 363. באחד מחלקי הפסיפס מופיע דמותה של אישה שקיבלה את השם "המונה ליזה הגלילית".

מקום מרשים נוסף הוא בית הכנסת העתיק של ציפורי, ובו רצפת פסיפס של גלגל המזלות מן המאה ה-5 ועוד פסיפסים מרשימים נוספים.


  • אם ברצונכם לבקר במנהרת ששת הפירים, אל תשכחו לקחת עמכם פנסים! המנהרה חשוכה, וללא פנס לא ניתן לבקר בה.

מבוגר: 27 ש"ח (22 ש"ח בקבוצה)
ילד: 14 ש"ח (13 ש"ח בקבוצה)


אפריל-ספטמבר: 08:00-17:00
אוקטובר-מרץ: 08:00-16:00
הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני שעת הסגירה הרשומה


04-6454768

(עדכון אחרון: אפריל 2012)

אהבת את הדף על ציפורי?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.