טרקר - טיולים בארץ ובעולם

קוסקו - מדריך טרקר

(Cusco)

קוסקו, בירתה המיסטית של אימפריית האינקה, היא אחד המקומות המרתקים בדרום אמריקה. אימפריית האינקה שלטה בחלקים נרחבים של דרום אמריקה עד להגעתם של הספרדים. בנאי האינקה המוכשרים והכובשים הספרדים השאירו בעיר ובסביבותיה מבנים היסטוריים רבים שקשה להישאר אדישים אליהם.

העיר הקיסרית קוסקו שוכנת בגובה 3,360 מטרים מעל פני הים, בעמק בתוך שרשרת הרי האנדים. האגדה מספרת כי בן האינקה הראשון, מנקו קפאק (Manco Capac), הקים במקום את העיר על פי מצוות אל השמש במאה ה-11 לספירה.

ב-23 במרץ 1534 הגיע לעיר פרנסיסקו פיזרו, הכובש הספרדי של פרו, והפך את בירת האינקה לעיר קולוניאלית ספרדית.

כיום קוסקו משמשת מרכז למטיילים רבים השוהים בה בדרך כלל תקופה ארוכה יחסית, בזמן שהם יוצאים לסיורים בסביבה.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1983 על קוסקו כעל אתר מורשת עולמית.

ההגעה אל קוסקו

ניתן להגיע אל העיר בטיסה, הנוחתת בשדה התעופה של העיר, הנמצא בקצה העיר. למרות ששדה התעופה קטן, הוא מצוייד בצורה טובה, מאחר ואלפי מבקרים עוברים בו בכל יום.

יש טיסות יומיות רבות אל קוסקו מהערים לימה וארקיפה. יש גם טיסות ליעדים קטנים יותר בתוך פרו, ואל ערים מחוץ לפרו, כגון לה פאס (בוליביה) ובוגוטה (קולומביה). טיסה ללימה עולה בין 100 ל-300 דולר אמריקאי, אך שווה את הכסף, מאחר ונסיעת אוטובוס אל העיר יכולה להיות קשה. שימו לב כי הטיסות יכולות להתבטל בכל רגע בשל תנאי מזג אוויר, מה שקורה פעמים רבות.

אם אתם טסים ישירות אל קוסקו, קחו לכם זמן להתאקלם לגובה, בכדי לא לחלות במחלת גבהים. אל תתכננו שום פעילות משמעותית ביומיים שלאחר נחיתתכם.

משדה התעופה ניתן לקחת מונית אל העיר עצמה - עולה כ-10 סול, למרות שינסו לגבות ממכם יותר, אז סגרו את המחיר לפני שאתם נכנסים למונית. לא מומלץ להיכנס למוניות שאינן מסומנות. יש גם אוטובוס זול (0.7 סול) משדה התעופה אל העיר, אך לא כל-כך נוח לנסוע בו עם תיקים גדולים.

טרמינל האוטובוסים נמצא כ-3 ק"מ מן המרכז, לכן צריך לקחת מונית בכדי להגיע אליו (כ-8 סול). נסיעות האוטובוס ארוכות, איטיות וקשות לעיתים. נסיעה אל לימה תיקח לכם כ-24 שעות. נסיעה אל פונו 6-8 שעות ונסיעה אל ארקיפה כ-10 שעות. מחיר נסיעה לארקיפה כ-50 סול.

מלונות בקוסקו

ככל שתבצעו הזמנת מלון בקוסקו מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות בקוסקו באישור מיידי

(אתר hotelscombined.com הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

מאצ'ו פיצ'ו - Machu Picchu

העיר האבודה מאצ'ו פיצ'ו נמצאת 112 ק"מ מצפון מזרח לעיר קוסקו בגובה 2350 מטרים מעל פני הים, 300 מטרים מעל נהר האורובמבה שעובר מתחתיה. העיר נתגלתה בשנת 1911 על-ידי חירם בינגהם (Hiram Bingham) שהובא למקום על ידי מקומיים לאחר מעל 400 שנים בהם הסתתרה מעין אדם תחת מעטה הג'ונגל.

בניית העיר החלה סביב שנת 1430 לספירה, אך היא ננטשה כ-100 שנים מאוחר יותר, בעת הכיבוש הספרדי. העיר שימשה כנראה כעיר נופש לעילית של האינקה, מאחר ובעיר לא גרו יותר מ-750 איש בכל רגע נתון. העיר הייתה מוסתרת ומוגנת היטב, ובכדי להגיע אליה היה צריך לעבור דרך ארוכה הרצופה במחסומים ומגדלי שמירה של האינקה.

מפתיע מאד כי העיר לא נהרסה על-ידי הכובשים הספרדים בנסיונם להעלים כל זכר לתרבות האינקה. מוזר יותר אפילו כי עיר גדולה כל-כך יכולה להישכח בצורה מוחלטת כל-כך. כנראה שהספרדים פשוט לא מצאו את העיר בשל מיקומה המבודד.

כיום העיר היא אחד מאתרי התיירות המרכזיים של דרום אמריקה, ואחד האתרים הארכיאולוגיים המוכרים בעולם. ביקור במאצ'ו פיצ'ו הוא חובה לכל מטייל, אך הוא יכול להיות יקר וצפוף.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1983 על מאצ'ו פיצ'ו כעל אתר מורשת עולמית.

מאצ'ו פיצ'ו (2002) Machu Pichu מאצ'ו פיצ'ו (2002) Machu Pichu מאצ'ו פיצ'ו (2002) Machu Pichu דרך האינקה (2002) Inca Trail מאצ'ו פיצ'ו - פרו

המבנים החשובים ביותר בעיר הוא מקדש השמש (Intihuatana) וחדש שלושת החלונות. מבנים אלו ממוקמים בחלק המקודש של העיר.

לאורך הדרך העולה מן הכפר אגוואס קליינטס (כ-1.4 ק"מ מן הכפר) נמצא מוזיאון הכולל מוצגים מן העיר האבודה. הכניסה למוזיאון בתשלום נוסף.

ניתן לטפס אל הוייאנה פיצ'ו (Huayna Picchu) בתשלום נוסף. ישנם שני חלונות זמנים ביום לביצוע טיפוס, עד 200 איש בכל חלון זמנים. חלון הזמנים הראשון הוא בין 07:00 ל-08:00, והשני בין 10:00 ל-11:00. בעת קניית כרטיס הכניסה, יש לבחור את חלון הזמנים. הטיפוס אמנם קצר יחסית, אך תלול.

אם לא מתאפשר לכם לטפס אל הוייאנה פיצ'ו, ניתן לטפס אל ההר ממול, שם נמצא שער השמש. שער השמש הוא הנקודה בה דרך האיקה (הטרק המוביל אל המקום) נכנסת אל מאצ'ו פיצ'ו. מדובר בטיפוס ארוך יותר, פחות תלול ופחות צפוף.


 • קיימת מגבלה למספר היומי של מבקרים באתר (2500, כולל אלה המגיעים מן הטרק), אז כדאי להזמין כניסה מראש עד כמה שניתן, במיוחד בעונת השיא.
 • קיימת מגבלה חריפה עוד יותר לטיפוס אל הוייאנה פיצ'ו, אז הזמינו אותם הרבה (לפחות חודש) מראש. אל תאחרו לחלון הזמן שלכם, כי אחרת לא יתנו לכם לעלות!
 • קשה להספיק להגיע מקוסקו אל מאצ'ו פיצ'ו ולטפס אל הוייאנה פיצ'ו באותו היום. שיקלו להישאר לישון באגוואס קליינטס, ולטפס אל הוייאנה פיצ'ו ביום השני

שימו לב כי לא ניתן לקנות כרטיסי טיסה בכניסה לאתר, אלא רק באגוואס קליינטס, קוסקו או באתר האינטרנט.

החל משנת 2016, הכניסה לאתר מחולקת למספר חלקים, וכל מבקר יכול לבחור באילו חלקים הוא מעוניין לבקר.

כניסה לפארק בלבד: 128 סול.
כניסה לפארק ולמוזיאון: 148 סול.
כניסה לפארק כולל עליה אל הוייאנה פיצ'ו: 150 סול
כניסה לפארק כולל עליה אל ההר ממול: 140 סול

יש אתרי אינטרנט המציעים קניה של כרטיסי כניסה במחיר כמעט כפול מן המחיר הרשמי, אז הזמינו רק באתר הרשמי:
האתר הרשמי


מידע נוסף ניתן למצוא באתר מאצ'ו פיצ'ו

כיצד מגיעים

אין דרך ישירה להגיע אל מאצ'ו פיצ'ו, ונדרש שילוב של אמצעי תחבורה בכדי לעשות את המסע.

ההגעה הפשוטה ביותר אל מאצ'ו פיצ'ו היא בסיור מאורגן הכולל הסעה אל הכפר אוליאנטאמבו (Ollantaytambo) ממנו יוצאת רכבת, כרטיס רכבת אל הכפר אגוואס קליינטס (Aguas Calientes) הממוקם בעמק לרגלי העיר האבודה, אוטובוס במעלה ההר אל הכניסה לפארק, כרטיס כניסה לפארק והדרכה בפארק עצמו. ניתן לחסוך עלויות, ולבצע דרך זו בצורה עצמאית. אין כביש המגיע למקום ישירות מקוסקו.

מאצ'ו פיצ'ו היא נקודת הסיום של אחד הטרקים המפורסמים בעולם, טרק האינקה טרייל (Inca Trail), שאם הליכה היא לא מילה גסה עבורכם, אז הוא הדרך המועדפת להגיע אל העיר (ראה למטה)

שביל האינקה - Inca Trail

הדרך המעניינית (והקשה) יותר להגיע אל העיר האבודה מאצ'ו פיצ'ו היא טרק העובר בדרך בה עברו בני האינקה כשהיו בדרכם לעיר, לאורך מסלול בן ארבעה ימי הליכה לאורך מסלול של כ-46 ק"מ הנקרא שביל האינקה.הטרק עובר בין הריסות של כפרים ובין הרי האנדים. סיום הטרק, בשער השמש שמעל העיר האבודה, כאשר העיר פרוסה לרגלי המטייל בזריחה הוא נקודת השיא של הטרק.

המרשימים. זהו אחד הטרקים היפים בדרום אמריקה ובעולם כולו.

היתרון הגדול של הטרק על פני הגעה ברכבת הוא בכך שההולכים בטרק מגיעים למאצ'ו פיצ'ו בשעה מוקדמת מאד, לפני שמגיעים מאות התיירים שנסעו לשם ברכבת. כך אפשר להתרשם מן המקום לאור הזריחה וללא התיירים היפנים עם המצלמות.

כדי למנוע נזק גדול לשביל, החליטה הממשלה הפרואנית להגביל מאד את הטרק (200 מטיילים ו-300 סבלים בכל יום), ואסרה את ההליכה על הטרק ללא מדריך. יש להרשם לטרק מראש כדי להוציא אישור כניסה. הוצאת האישור לוקחת יומיים או שלושה.

בעונת העומס עלול להיווצר מצב בו כל המקומות יהיו תפוסים למשך ימים ואף שבועות. לכן, צריך לשקול טוב כמה זמן פנוי יש לכם. אם אתם לחוצים בזמן, כדאי להזמין מראש. אם לא, אז כדאי להמתין, ולקבל מחיר נמוך בהרבה ברגע האחרון ולצאת כשיש מקום פנוי.

כיום מזמינים רוב המטיילים חבילה הכוללת ארבעה ימי הליכה עם מדריך, סבלים, ציוד מחנאות ואוכל. בכל קבוצה יש בין 8 ל-16 איש.


דרך האינקה (2002) Inca Trail דרך האינקה - קוסקו - פרו מעבר האישה המתה (2002) Dead Woman Pass

היום הראשון:

יוצאים ברכב מקוסקו אל תחילת המסלול. בחלק מהמקרים ההסעה כוללת גם נסיעה קצרה ברכבת, אך אין הבדל משמעותי בין שתי האפשרויות.

כאן מתחילים בעליה תלולה אך קצרה מתוך עמק אורובמבה, שם עובר הנהר. כאן פוגשים את הריסות מבצר הויקה רוקאי (Huillca Raccay). מן המבצר יורדים אל נהר, והולכים כ-7 ק"מ אל המחנה הראשון (Wayllabamba).

היום השני:

במהלך היום הזה מצבצע רוב הטיפוס לגובה. הטיפוס מתחיל באזור מיוער, ולאחר מכן טיפוס בשביל באזור חשוף עד אל מעבר האישה המתה (Dead Woman's Pass) בגובה 4200 מטרים מעל פני הים. מכאן יורדים אל המחנה השני (Pacamayo) בגובה 3600 מטרים.

היום השלישי:

היום השלישי מתחיל בעליה של כשעה לראות הריסות כפר (Runkuracay) המשקיף על העמק שמתחת. מכאן ממשיכים על המעבר השני בגובהו בטרק (Runkuracay Pass) בגובה 4000 מטרים.

מכאן עוברים פאס קצר נוסף עד להריסות יפות נוספות (Sayacmarca) הידיעות במדרגות האבן שבהן. מכאן ממשיכים ועוברים הריסות קטנות נוספות, ומתחילים בירידה אל יער גשם. שם עוברים בתוך מנהרה שנחצבה בידי בני האינקה בהר. מכאן ממשיכים אל הפאס השלישי של הטרק, בגובה 3700 מטרים. אחרי הפאס מגיעים להריסות המרשימות ביותר לאורך הטרק (Phuyupatamarca) שמשמעותו העיר שבעננים. מן ההריסות יורדים בכאלף מדרגות החצובות באבן. עוד שלוש שעות הליכה מביאות אותנו אל המחנה של היום השלישי (Winay Wayna). לעיתים המחנה מלא לגמרי, וקבוצות יאלצו לישון במחנה אחר. כאן יש מלון קטן שמאפשר מקלות (2$) וחנות קטנה. מן המחנה ניתן לצאת לטיול קצר אל הריסות יפות נוספות (Winay Wayna).

היום הרביעי:

יום זה מתחיל מוקדם (04:30) כדי להספיק לראות את הזריחה סביב 06:30 בשער השמש, מעל העיר האבודה. משער השמש יש עוד כשעה וחצי הליכה אל העיר עצמה.


 • הטרק מטפס ביומו השני עד גובה כ-4200 מטרים מעל פני הים (מעבר "האישה המתה"), אז כדאי להתרגל לגבהים לפני היציאה אליו.
 • קחו קרם טוב להגנה מן השמש, כי בגבהים השמש חזקה ויכולה לגרום אפילו לכוויות, ובאזורים הגבוהים ביותר אין מחסה.
 • ישנם ימים מסויימים בשנה בהם כל המקומות לטרק מוזמנים שבעה חודשים מראש! אם יש חשיבות לזמן בו תצאו לטרק, הזמינו מקום כמה חודשים מראש.
 • לעיתים קרובות יורד גשם בטרק. קחו שכמיית גשם איתכם בתיק.

עלות הטרק יקרה יחסית (625 עד 750 דולר אמריקאי לחבילה של ארבעה ימים), המחירים משתנים בהתאם לעונה ובהתאם לחברה המוציאה את הסיור. המחיר כולל את כל הנסיעות הלוך וחזור, את הרישיון לטרק, את הכניסה לאתר, סבלים (פורטרים) לציוד, אוכל מבושל, אוהלים ומיסים.

הסבלים סוחבים את הציוד הכללי (אוהלים, אוכל וכו') ולא את הציוד של המטייל עצמו. ניתן להזמין פורטר אישי בתשלום נוסף של כ-80 דולר.

בשל עלותו הגבוהה של הטרק, ישראלים רבים אינם עושים אותו יותר. ניתן לצאת לטרק קצר יותר של יומיים העושה קטע מתוך הטרק ברכבת ומצטרף לקראת סוף הטרק בעלות של 350 עד 400 דולר אמריקאי.

בעלי תעודת סטודנט יכולים לקבל הנחה של כ-40 דולר על המחירים שצויינו קודם. הנחה נוספת ניתנת לקבוצות מאורגנות.

המחירים שצויינו לא כוללים טיפ לסבלים והמדריך אותו מקובל לשלם במזומן בסוף הטיול.

המגבלות הרבות שהוטלו על סוכנויות הנסיעות גרם לסוכניות הזולות להפסיק להוציא קבוצות לטרק, ומכאן לייקור משמעותי של חבילות הטיול. אמנם ניתן להזמין את הטרק בכל סוכנות נסיעות בקוסקו, אך רק מעטות מוציאות אותו בפועל בעצמן.

פיסאק - Pisac - Pisaq

העיירה פיסאק הנמצאת בעמק הקדוש (Sacred Valley) בין הרים גבוהים. סביב לעיירה יש הריסות שונות מתקופת האינקה, אליהן ניתן להגיע בהליכה, כולל מדרגות (טראסות) מרשימות לחקלאות.

שוק יום א' המתקיים בעיירה פיסאק הוא שוק צבעוני ויפה. ניתן לקחת אוטובוס לעיירה, לבלות בה יום רגוע בין הדוכנים השונים של השוק, ולחזור לקוסקו.


פיסאק (2002) Pisac פיסאק (2002) Pisac פיסאק (2002) Pisac

כיצד מגיעים

ניתן לקחת אוטובוס מקוסקו אל פיסאק בעלות של כ-3 סול. ניתן גם לקחת מונית זולה (50 עד 80 סול) שתלווה אתכם לכל היום אם מדובר בקבוצה המתחלקת בעלויות. מונית תאפשר לכם לבקר באתרים נוספים באזור העיירה.

הכיכר המרכזית - פלזה דה ארמס - Plaza de Armas

הכיכר המרכזית של העיר קוסקו כוללת מבנים ארכיטקטוניים מתקופות שונות סביב כיכר גדולה ויפה. הכיכר עצמה נבנתה על המקום בו עמד ארמון המלוכה של האינקה, ארמון הנחשים (Palace of the Serpents).

הכיכר היא נקודה טובה להתחיל ממנה סיורים רגליים ברחבי העיר.


לה קומפניה דה חסוס (2002)La Compania de Jesus לה קומפניה דה חסוס (2002)La Compania de Jesus

בצד הדרום-מזרחי של הכיכר נמצאת כנסיית לה קומפניה דה חסוס (La Compania de Jesus). הכנסיה נבנתה בסוף המאה ה-17 בסגנון בארוקי.

דברים נוספים לעשות באזור קוסקו

 • ראפטינג
  ראפטינג ברמה 5+ על נהר אפורימק. נחשב מסוכן, ולא מעטים (כולל ישראלים) איבדו בו את חייהם.
 • טרק אזנגטה
  טרק עם סוסים סביב הר אזנגטה.
 • פארק מאנו
  פארק הנחשב למקום המוצלח ביותר לראות ג'ונגל אמיתי. הבעייה היחידה היא המחיר הגבוה
  (מאד!).
 • העמק הקדוש
  האזור סביב קוסקו מלא באתרים ארכיאולוגים מימי אימפריית האינקה.

(עדכון אחרון: אוגוסט 2016)

אהבת את הדף על קוסקו?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.