טרקר - טיולים בארץ ובעולם

קורדובה - מדריך טרקר

( Córdoba)

העיר קורדובה (Córdoba) בדרום ספרד נמצאת בליבו של חבל אנדלוסיה המרתק, על גדול הנהר גוואדאלקיוויר (Guadalquivir). יסודותיה של קורדובה מגיעים אל תקופת האימפריה הרומית, וניתן למצוא בה שרידים מן התקופות השונות מאז הקמתה.

בשנת 711 לספירה נכבשה קורדובה על ידי המוסלמים, ועברה לשליטת המורים. בתקופת השלטון המוסלמי היתה קורדובה הגדולה בערי אירופה, והפכה למרכז אמנות ולימוד אסלאמי, וגם אחד המקומות המקודשים לאסלאם. במהלך המאה העשירית תוארה קורדובה כעיר שבה 1000 מסגדים ו-600 מרחצאות. יש הטוענים כי בין 935 ל-1013 הייתה קורדובה העיר הגדולה בעולם.

לעיר קורדובה עבר יהודי עשיר, והיא מוכרת בעיקר בשל היותה מקום הולדתו של הרמב"ם (רבי משה בן מיימון), ובה קיים רובע יהודי שהיה בעבר ביתה של קהילה מפוארת. עם גירוש יהודי ספרד, נקטעו באיבם החיים היהודיים במקום.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1984 על קורדובה כעל אתר מורשת עולמית.

ההגעה אל קורדובה


View ספרד in a larger map

מלונות בקורדובה

ככל שתבצעו הזמנת מלון בקורדובה מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות בקורדובה באישור מיידי

(אתר hotelscombined.com הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

הקתדרלה של קורדובה - המזקיטה - Mezquita – Catedral de Córdoba

המזקיטה (Mezquita), או בשמה הרשמי הקתדרלה של קורדובה, היא מבנה של מסגד הניצב במרכז קורדובה, מוקף ברחובות העתיקים של הרובע היהודי (Juderia) והרובע המורי.

המסגד נבנה על חורבות הבזיליקה של הקדוש וינסנט, שהוקמה במאה השישית על ידי הנוצרים הויזיגוטיים, כנראה על חורבותיו של מקדש רומאי‏. את חורבות הכנסיה הוויזיגותית (פסיפסים יפים) ניתן לראות עד היום דרך חלון בריצפת המבנה.

בנייתו של המסגד החלה בשנים 785-787 כמסגד הגדול של קורדובה, ובנייתו ארכה כ-200 שנה. כשהושלם המסגד, הוא היה השני בגודלו בעולם המוסלמי. לאורך השנים הוא הורחב, קושט ופותח ללא הרף.

לאחר שהעיר נכבשה על ידי הספרדים בשנת 1236, הוקמה כנסייה בתוך מבנה המסגד, הנושאת כיום את השם "הקתדרלה של גבירתנו של הקבלה" (Cathedral of Our Lady of the Assumption). מעשה זה הציל למעשה את מבנה המסגד מהריסה, במיוחד בתקופת האינקוויזציה.

מבנה המסגד-כנסייה כולל עירוב ייחודי של ארכיטקטורה מורית מוסלמית עם זו של הרנסאנס המערבי, והיא מהווה מעין נקודת מפגש (ואולי מאבק) בין הנצרות לאיסלאם בספרד.

מוסלמים מרחבי העולם פנו לראשי הכנסייה הקתולית בבקשה שיורשה להם להתפלל במרחב המבנה‏. הבישוף של קורדובה סירב לבקשה זו בטענה שהמהלך לא יתרום לדו-קיום בין אנשים מדתות שונות‏.


מגדל הפעמונים - לה מזקיטה, קורדובה שער הכניסה - לה מזקיטה, קורדובה שער הכניסה - לה מזקיטה, קורדובה לה מזקיטה, קורדובה אולם העמודים - לה מזקיטה, קורדובה אולם העמודים - לה מזקיטה, קורדובה אולם העמודים - לה מזקיטה, קורדובה אולם העמודים - לה מזקיטה, קורדובה אולם העמודים - לה מזקיטה, קורדובה אולם העמודים - לה מזקיטה, קורדובה אולם העמודים - לה מזקיטה, קורדובה הקפלה המלכותית (Capilla Real) - קתדרלת קורדובה הקפלה המלכותית (Capilla Real) - קתדרלת קורדובה לה מזקיטה, קורדובה קיר הקיבלה, לה מזקיטה, קורדובה קיר הקיבלה, לה מזקיטה, קורדובה ריצפת פסיפס מן הכנסיה הויזיגוטית - לה מזקיטה, קורדובה קתדרלת קורדובה קתדרלת קורדובה קתדרלת קורדובה קתדרלת קורדובה

יש המון מה לראות בתוך תחומי המזקיטה, ולכן כדאי לתכנן לפחות שעתיים לביקור במקום (יש האומרים אפילו חצי יום, אבל זה נראה לי מוגזם...).

המקום המפורסם ביותר בתוך המזקיטה הוא אולם העמודים, בו עומדים 856 עמודים (מספרם היה בעבר 1050, אך 200 עמודים נהרסו כדי לפנות מקום לקתדרלה). על העמודים קשתות פרסה כפולות העשויות מאבני גיר לבנות ואדומות לסירוגין. מספר העמודים העצום יוצר תחושת מרחב אין סופי נפלאה.

מיד לאחר הכניסה אל המבנה, הביטו למטה אל הריצפה, שם קבוע חלון דרכו ניתן לראות את שרידי הכנסייה הויזיגוטית שעל חורבותיה הוקם המסגד.

מקום נוסף אליו כדאי להפנות את תשומת הלב הוא קיר הקיבלה (הקיר הפונה אל מכה, אליו מתפללים המוסלמים) המפואר והעשיר. עיקר העיטור מתרכז סביב המחראב (גומחת התפילה המוסלמית), הממוקמת באמצע הקיר. קיר הקיבלה נחשב עד היום לאחד מהמפוארים ביותר בעולם המוסלמי.

הקפלה הנוצרית הראשונה שנבנתה באתר במאה ה-13, הקפלה המלכותית (Capilla Real), נבנתה בסגנון המודחאר (סגנון המשתמש ברכיבים מוסלמיים), ולה קשתות יפות ופיתוחים מורכבים על הקירות. הקפלה ממוקמת מול קיר הקיבלה, וכיום אין גישה אל לתוכה, ורק ניתן לצפות בתיקרתה ובקירות ממעבר לקיר. הקפלה נבנתה לאחר שהמלך פרננדו ה-4 נפטר, ולאחר דיונים הוחלט לא לקבור אותו בסביליה או טולדו, אלא דווקא בקורדובה שהייתה קרובה יותר, ובאותה תקופה מזג האוויר החם לא איפשר את הבאת גופתו של המלך אל הערים הצפוניות יותר. גם בנו של פרדריקו ביקש להיקבר לידו. עם זאת, בסופו של דבר הועברו שרידיהם של שני המלכים לכנסיה אחרת בקורדובה.

בחצר הפנימית של המסגד יש גן נטוע בעצי תפוז, שעל שמו קרויה החצר "חצר התפוזים". בחצר יכלו המתפללים המוסלמים האדוקים לרחוץ את רגליהם לפני התפילה במיזרקה שפועלת בו.


 • כל השבוע (למעט יום א') ניתן להיכנס לכנסייה בצורה חופשית בין השעות 08:30 ל-09:30. בשעות אלו יש לשמור על השקט באופן מיוחד, מאחר ומדובר בשעות תפילה. למרבה הפלא, בשעות הללו הכנסייה איננה מלאה כל-כך במבקרים, אז שווה להגיע בזמן הזה גם למי שמתכנן להיכנס מאוחר יותר בתשלום.
 • קיימת אפשרות לבקר בכנסייה בלילה, אך הכניסה מוגבלת אז לקבוצות קטנות של 100 איש (18 אירו לאדם). הזמנים משתנים מחודש לחודש, אז יש צורך לבדוק באתר הכנסיה את הזמנים לחודש בו תבקרו.
 • אסור להיכנס עם גופיות או מכנסיים קצרים מדי. למי שלובש גופיה או חולצה ללא שרוולים, חשוב להביא משהו לכסות איתו את הכתפיים, כי השומרים במקום מקפידים על הנושא.
 • אסור לצלם בתוך הכנסיה עם חצובה (באסה!), אבל ברחבי הכנסייה יש מספיק שולחנות וכיסאות עליהם ניתן להניח את המצלמה לצורך צילום.
 • אסור להכניס תיקים גדולים אל הכנסיה.

מבוגר: 8 אירו
ילד (10-14): 4 אירו
ילדים מתחת גיל 10: כניסה חופשית
שימו לב כי את הכרטיסים יש לקנות בקופה הנמצאת ליד הכניסה הצפונית, ורק לאחר מכן להגיע אל הכניסה למבנה.


ימים ב' עד שבת - 10:00-19:00
ימי א' וימי חג - 08:30-11:30, 15:00-19:00

בחודשים בין נובמבר לפברואר נסגרת הכנסיה שעה אחת מוקדם יותר.
הכניסה מותרת עד 30 דקות לפני הסגירה.


957470512


C/ Cardenal Herrero, 1 C.P. 14003


מידע נוסף ניתן למצוא באתר הקתדרלה של קורדובה - המזקיטה

כיצד מגיעים


View קורדובה in a larger map

מגדל קאלאהורה והגשר הרומי - Puente Romano y Torre de la Calahorra

הגשר הרומי של קורדובה עובר לאורך 247 מטרים מעל נהר הגוואדאלקיוויר, ומחבר את אזור המזקיטה מצד אחד עם מגדל קאלאהורה מן הצד השני. הגשר נבנה במאה ה-1 לפני הספירה, בתקופה הרומית, אך הגשר נהרס מאז ונבנה מחדש בתקופה השלטון המוסלמי, הורחב ושופר. כיום רק שתיים מן הקשתות (ה-14 וה-15 אם סופרים מן הצד של המזקיטה) הן מקוריות.

מגדל קאלאהורה (Torre de la Calahorra) נמצא באחד מקצותיו של הגשר הרומי (הצד המנוגד לזה בו נמצאת המזקיטה). המגדל נבנה בשנת 1369 בתקופת שלטונו של אנריקה ה-II. המילה קאלאהורה היא מילה מורית שמשמעותה "הטירה החופשית". במגדל נמצא מוזיאון העוסק בתרבות המורית (Museo Vivo de Al-Andalus) וההיסטוריה של קורדובה בין המאות ה-9 וה-13 מן הפן של שלוש הדתות שהתקיימו כאן ביחד זו לצד זו. הסיור במגדל מתנהל עם אוזניות אלחוטיות (כלולות במחיר הכניסה) מהן ניתן לקבל הסברים אודות המוצגים השונים במגדל, העוסקים בחיים האנדלוסיים: במדע, הארכיטקטורה והמוסיקה. משך הסיור במגדל הוא בערך שעה.

במגדל יש דגם מוקטן של המזקיטה כפי שהייתה בימי תפארתה (לפני בניית הכנסייה בתוכה) עם תשומת לב רבה לפרטים, ודגם של האלהמברה שבעיר גרנדה.

מראש המגדל יש נופים יפים על העיר ועל הנהר, אבל לטעמי הנוף היפה ביותר הוא דווקא מתחתית המגדל, שם ניתן לראות את הגשר הרומי מגובה המים בנהר, במיוחד בשעות אחר הצהריים המאוחרות.

מצידו השני של הגשר (הצד של המזקיטה) נמצא "שער הגשר" (Puerta del Puente). זהו שער מתקופת הרנסאנס, ובנייתו החלה בשנת 1572 לאחר שהשער המורי שעמד שם עד אז נהרס. השער ממוקם על המקום בו עמד עוד לפני כן גם שער רומי. בעבר הייתה זו נקודת כניסה חשובה אל העיר. כיום השער נראה יותר כמו שער ניצחון, מאחר וכבר אין בתים משני צדדיו החוסמים את המעבר.

נקודת עניין נוספת באזור הוא גלגל אלבולעפיה (Molino de la Albolafia) אותו ניתן לראות על גדת הנהר, כ-100 מטרים מהגשר הרומי (בצד של המזקיטה). גלגל זה שימש לשאיבת מים מן הנהר אל הגנים של האלקזר. הגלגל הופיע על סמל העיר כבר במאה ה-13, אך בפועל כנראה שנבנה בתקופה הרומית. הסיפור אומר שפעילותו של הגלגל הופסקה בפקודת המלכה איזבלה, שלא אהבה את רעשי החריקה שהוא יצר. מה שרואים כיום במקום הוא שיחזור של הגלגל המקורי.


הגשר הרומי - קורדובה הגשר הרומי של קורדובה הגשר הרומי - קורדובה שער הגשר - Puerta del Puente - קורדובה גלגל אלבולעפיה - Molino de la Albolafia - קורדובה גלגל אלבולעפיה - Molino de la Albolafia - קורדובה מגדל קאלאהורה - Torre de la Calahorra - קורדובה דגם המזקיטה - מגדל קאלאהורה - קורדובה דגם האלהמברה - מגדל קאלאהורה - קורדובה

כניסה אל מגדל קאלאהורה:
מבוגר: 4.5 אירו
ילדים מתחת גיל 8: ללא תשלום


שעות הפתיחה של מגדל קאלאהורה
אוקטובר-אפריל:
כל ימי השבוע - 10:00-18:00

מאי-ספטמבר:
כל ימי השבוע - 10:00-14:00, 16:30-20:30


34-957-293929+


מידע נוסף ניתן למצוא באתר מגדל קאלאהורה והגשר הרומי

כיצד מגיעים


View קורדובה in a larger map

אלקזאר המלכים הקתולים - Alcazar de los Reyes Cristianos

מבנה האלקזאר, הידוע גם בשם האלקזאר של קורדובה, שימש כמבצר וארמון עבור המלכים הקתוליים של קורדובה. אלקזאר הוא שם הלקוח מן השפה הערבית, מן המילה אל-קאסר שמשמעותה "הארמון". אלקזאר הוא סוג של טירה אותה בנו מלכי ספרד ופורטוגל בכדי להתגורר בה.

בניית הארמון החלה בשנת 1328 בידי המלך אלפונסו ה-11 לאחר כיבוש קורדובה בידי הספרדים מידי המורים. המבנה נבנה במקום מבנה מורי גדול שהיה שם לפני-כן. בבנייה נעשה שימוש ברכיבים מן המבנה המורי, אך הצורה המורית של המבנה כיום נוצרה בצורה מכוונת.

המבצר שימש כאחד מארמונות המגורים העיקריים של איזבלה הראשונה, מלכת קסטיליה ושל פרננדו (פרדיננד) השני, מלך אראגון. ב-1482 החלה האינקוויזיציה לעשות שימוש במבנה, והפכה את רובו לאולמות חקירה ועינוי. לאורך 300 שנים פעלה האינקוויזיציה במקום.

בשנת 1492 פגשו איזבלה ופרדיננד את כריסטופר קולומבוס באלקזאר של קורדובה בעוד הוא מתכונן לצאת למסעו הראשון אל אמריקה. קולומבוס הגיע לכאן בכדי לבקש מהם את תמיכתם הכלכלית למימון מסעו לגילו הדרך הימית אל אסיה, שהביאה לגילוי יבשת אמריקה.


אלקזאר המלכים הקתולים - קורדובה אלקזאר המלכים הקתולים - קורדובה אלקזאר המלכים הקתולים - קורדובה אלקזאר המלכים הקתולים - קורדובה בית המרחץ - אלקזאר המלכים הקתולים פסל הפגישה של פרדיננד, איזבל וכריסטופר קולומבוס באלקזאר אלקזאר המלכים הקתולים - קורדובה אלקזאר המלכים הקתולים - קורדובה פסיפס פוליפמוס וגלתיאה - אלקזאר המלכים הקתולים

המבנה מלא בגנים, מזרקות ובריכות היוצרים אזור נעים מאד לטיול.

כדאי לעלות אל המגדל, הידוע בשם "מגדל האינקוויזיציה", בכדי לצפות על הנוף של הגנים באלקזאר ועל קורדובה.

לאחר הירידה מן המגדל אל החצר, פנו ימינה לכיוון המרחצאות הערביים.

בחצר האלקזאר ניתן לראות פסל המורכב משלוש דמויות: מלך, מלכה ואדם עמו הם נפגשים. פסל זה מתאר את הפגישה של פרדיננד, איזבל וכריסטופר קולומבוס באלקזאר. לא היה קל לקולומבוס לשכנע את המלכים הספרדים, והוא נאלץ להגיע אל קורדובה מספר פעמים עד שהם שוכנעו.

במוזיאון הקטן במקום ניתן לראות פסיפסים שהתגלו באזור בשנות ה-50. המעניין מבינהם הוא פסיפס בו מתוארים פוליפמוס, קיקלופ בעל עין אחת שהוא גם בנו של אל הים פוסידון, ושל גלתיאה, נימפת ים מיתולוגית אשר הייתה ידועה ביופיה הרב. במיתולוגיה מסופר שפוליפמוס התאהב בגלתיאה, והרג בזריקת סלע את אהובה. פסיפס זה נחשב לפסיפס הרומי הגדול ביותר שהתגלה באירופה בשלמותו.


 • הגנים אינם מוצלים היטב, ולכן בימים חמים כדאי להגיע אליהם בבוקר או אחר הצהריים.
 • בימי שני מחיר הכניסה מעט גבוה יותר, אך כולל אפשרות לחזור באותו יום בשעות הערב בכדי לחזות במופע אור-קולי בגנים. אורך המופע הוא כשעה.

מבוגר: 4.50 אירו
ילדים מתחת גיל 17: ללא תשלום
כניסה לגן בלבד: 2 אירו
בימי שני המחיר מעט גבוה יותר, אך הוא כולל גם כניסה למופע האור-קולי בערב.


ימים ג' עד שבת: 10:00-14:00, 17:30-19:30
ימי א' וימי חג: 09:30-14:30
בימי ב' מתקיים בערב מופע אור-קולי, וניתן לרכוש כרטיס אליו הכולל כניסה גם במהלך היום.


95-742-01-51


Pl. Campo Santo de los Martires
San Basilio, Cordoba


כיצד מגיעים


View קורדובה in a larger map

סיור ברובע היהודי של קורדובה - Juderia

הבתים הלבנים של הרובע היהודי (Juderia) בנויים בצפיפות בסגנון אנדלוסי, ורחובות האבן הצרים שעוברים בינהם יוצרים מבוך של סימטאות, חצרות ומבואות מקסימים, בהם כיף לטייל בנחת ברגל. כנראה שחלק גדול של הקסם של הרובע בא מכך שאין אליו כניסה לכלי רכב, מה שהופך את הרובע למקום מפלט מרעש המכוניות.

אין ברובע היהודי כיום הרבה סממנים יהודיים, מאחר והקהילה היהודית כבר איננה קיימת בו עוד. עם זאת, ישנן מספר נקודות ברובע המשמרות את המסורת, ובהן כדאי לעבור במהלך הסיור בו.


רחוב היהודים - Calle de los Judios - קורדובה שער אלמדובר ופסל סנקה - רחוב היהודים, קורדובה פסל הרמבם

נכנסים אל הרובע היהודי דרך שער אלמדובר (Puerta de Almodovar). זהו אחד מ-9 שערים שהוקמו על-ידי המורים, אך זהו השער היחידי שנשאר עד ימינו. השער נבנה במאה ה-14 על-ידי עבד אל-רחמן, וזהו השער המרכזי אל הרובע היהודי. לפני השער ניתן לראות פסל של הפילוסוף הרומאי סנקה (Seneca) שהיה תושב העיר. משני צדי השער בריכות מים נאות.

נכנסים אל הרובע, ומייד פונים ימינה אל רחוב היהודים (Calle Judios) שסביבו כמה מן האתרים המרכזיים של הרובע היהודי.

האתר הראשון בו ניתקל הוא הבית האנדלוסי (Casa Andalusi) הנמצא בבית מספר 12 ברחוב. ראה בדף זה רישום נפרד אודות הבית האנדלוסי.

האתר השני בו ניתקל מצד שמאל הוא בית ספרד (Casa de Sefarad) הנמצא בבית מספר 17 ברחוב. ראה בדף זה רישום נפרד אודות בית ספרד.

בהמשך הרחוב (הרחוב הופך לסימטה), בבית מספר 20 ברחוב, נמצאים שרידיו של בית הכנסת של הקהילה מן המאה ה-14. ראה רישום נפרד בדף זה אודות בית הכנסת העתיק.

ממשיכים ברחוב, ובצד ימין רואים כניסה לכיכר קטנה בו ניתן לראות פסל של רבי משה בן מיימון, הרמב"ם, אותו מכנים הספרדים מיימונידס (Maimonides). הרובע היהודי הוא מקום הולדו של הרמב"ם, שנולד כאן בשנת 1135. ביחד עם משפחתו הוא גורש מכאן על ידי המורים, ונדד באירופה תוך שהוא לומד רפואה, פילוסופיה ודת. בשנת 1965, מעל 800 שנה מאוחר יותר, הוקם כאן על ידי הספרדים בכיכר טיבריוס (Tiberias square) פסל לזכרו.

המשך הסיור ברובע הוא הליכה בין הסימטאות הצרות - אל תפחדו ללכת לאיבוד בינהן. נקודה אחת שכדאי לשקול הגעה אליה היא סימטת הפרחים הנמצאת גם היא ברובע (ראה רישום נפרד בדף זה).


כיצד מגיעים


View קורדובה in a larger map

הבית האנדלוסי - Casa Andalusi

הבית האנדלוסי (Casa Andalusi) הוא מוזיאון קטן המאפשר הצצה אל חיי המורים בתקופת ימי הביניים (המאה ה-12). במוזיאון מטבעות וחפצים שונים מן התקופה. במרכז המוזיאון חצר יפה עם באר במרכזה. במרתף הבית ממצאים מן התקופה הרומית הכוללים פסיפס מרשים. החלק המעניין ביותר בבית הוא מצגת המראה כיצד הכינו הערבים נייר באותה תקופה באמצעות דגם של אחת המכונות העתיקות ביותר לייצור נייר. בבית מציגים מפעם לפעם מופעים של ריקוד ופולקלור.

הסיור בבית לא אמור לקחת זמן רב - בין חצי שעה לשעה. אם אין לכם זמן, אז אפשר לוותר, אך בבית אפשר למצוא מספר הזדמנויות צילום טובות.


הבית האנדלוסי - רחוב היהודים, קורדובה הבית האנדלוסי - Casa Andalusi - קורדובה הבית האנדלוסי - Casa Andalusi - קורדובה מרתף הבית האנדלוסי - קורדובה פסיפס במרתף הבית האנדלוסי - קורדובה הבית האנדלוסי - Casa Andalusi - קורדובה פסל הרמב

כניסה: 2.5 אירו


ימים ג' עד א': 10:30-20:30
המוזיאון סגור בימי שני.


34-957-290-642


Calle Judios 12, Cordoba


מידע נוסף ניתן למצוא באתר הבית האנדלוסי

כיצד מגיעים

ראה תחת הנושא "סיור ברובע היהודי"

בית ספרד - Casa de Sefarad

בית ספרד (Casa de Sefarad) הוא מוזיאון קטן ברובע היהודי של קורדובה, המוקדש לתרבות של יהדות ספרד. הבית שוכן במבנה מן המאה ה-14, ובו ארבעה חדרים, שכל אחד מהם סובב סביב נושא אחד. חדר אחד עוסק בחיים ברובע היהודי, השני במוסיקה יהודית, השלישי בחגים, והרביעי בנשים יהודיות.

בתקופה בה הרובע היה מיושב, הייתה מנהרה תת קרקעית שקישרה בין בית ספרד לבין בית הכנסת העתיק.


בית ספרד - Casa de Sefarad - קורדובה בית ספרד - Casa de Sefarad - קורדובה בית ספרד - Casa de Sefarad - קורדובה בית ספרד - Casa de Sefarad - קורדובה

כניסה: 4 אירו


ימים ב' עד שבת: 11:00-18:00
יום א': 11:00-14:00


957-203-605


Calle de los Judios, 17, Cordoba


מידע נוסף ניתן למצוא באתר בית ספרד

כיצד מגיעים

ראה תחת "סיור ברובע היהודי"

בית הכנסת העתיק - Sinagoga de Córdoba

בית הכנסת העתיק של קורדובה נבנה בשנת 1315 ברובע היהודי. זהו בית הכנסת היחידי ששרד בכל חבל אנדלוסיה, ואחד משלושה בתי כנסת ששרדו בכל ספרד, מתוך מעל 200 בתי כנסת שהיו בעבר.

בית הכנסת נבנה תוך שימוש באלמנטים מוסלמיים בולטים, ובו חצר קטנה אליה נכנסים מן הרחוב, וממנה נכנסים אל חדר התפילה הקטן גם הוא. מדרגות מובילות אל עזרת הנשים של בית הכנסת, המשקיפה אל חדר התפילה, הסגורה בדרך כלל. חדר התפילה עצמו מקושט בגילופי אבן מרשימים ובכתובות בעברית.

לאחר גירוש ספרד ב-1492, שרד המקום מאחר והפך לאורך השנים לבית חולים, כנסיה של קהילת הסנדלרים של קורדובה, ואף בית ספר. בשנת 1885 הוא הוכרז אתר לאומי, ומאז עבר מספר סבבים של שיפוצים ושיחזורים. כיום בית הכנסת איננו פעיל עוד כבית כנסת, אלא רק כאתר תיירותי.

בשנת 2013 בית הכנסת עבר שיפוץ והיה סגור למבקרים, אך הוא נפתח בקיץ 2013 מחדש למבקרים.

בית הכנסת עצמו די קטן, ואין הרבה מה לעשות או לראות בו. אין במקום הסברים, אז כדאי להגיע מוכנים מראש. נדרש דמיון רב בכדי לראות כיצד נראה המקום בתקופת הזוהר שלו. כנראה שמי שאינו יהודי לא ימצא בו עניין רב.


בית הכנסת העתיק - קורדובה בית הכנסת העתיק - קורדובה בית הכנסת העתיק - קורדובה

הכניסה אל בית הכנסת העתיק ללא תשלום.


957-20-29-28


Calle de los Judios 20, Cordoba


כיצד מגיעים

ראה תחת "סיור ברובע היהודי"

סימטת הפרחים - Calleja de los Flores

סימטת הפרחים (Calleja de los Flores) בקורדובה הוא סימטה קטנה (ללא מוצא) שקירות הבתים שלצידיה לבנים, ועל קירות הבתים קבועות עדניות רבות השופעות פרחי גראניום אדומים, שכאשר הם פורחים, הם יוצרים ניגוד יפה עם צבע הקירות. בתחילת הסימטה יש כיכר קטנה, ובסופה נשקף בדיוק מגדל הפעמונים של המזקיטה מבין הפרחים, מה שיוצר את הייחוד של הסימטה. אם תעמדו בכיכר בדיוק בזווית הנכונה, תוכלו לצלם את הסימטה ביחד עם המגדל של הכנסיה לתמונה מושלמת, אולם בשל הבדלי האור, קשה מאד ליצור תמונה טובה במקום...

כדאי לציין כי הפרחים הם פרי של יוזמה מקומית של תושבי הרחוב, שהחליטו לייפות אותו, והם ממשיכים לעשות זאת באדיקות כל השנים.

האמת תאמר שלמרות שמדובר באתר תיירותי ומאד פופולארי, אין מדובר במשהו שאסור להחמיץ, אך מאחר ומדובר במקום הנמצא קרוב אל המזקיטה ואל הרובע היהודי, אז הוא שווה עצירה.


סימטת הפרחים - Calleja de los Flores

 • הרחוב מלא בדרך כלל אנשים, אז כדאי להגיע אליו מוקדם בכדי לתפוס את "הצילום המושלם".

כיצד מגיעים


View קורדובה in a larger map

מופע פלמנקו - Tablao El Cardenal

אם הגעתם כבר לספרד, אז איך אפשר בלי לצפות במופע ריקודי פלאמנקו, שהוא ריקוד שמקורו בצוענים של ספרד? אז במבנה ששימש בעבר כארמון הארכיבישוף של קורדובה, כמה מטרים מן המזקיטה, מתקיים כיום מופע פלאמנקו אותנטי - טבלאו אל קארדנל (Tablao El Cardenal).

במהלך חודשי האביב והקיץ מתקיים המופע בפאטיו של המבנה, ובמהלך החורף מתקיים המופע באודיטוריום היסטורי, עם תיקרת עץ מקורית.

כרטיס הכניס למופע כולל שתיה, והמופע אורך בין שעה וחצי לשעתיים. במהלך המופע יעלו עד חמישה רקדנים המלווים בגיטריסטים וזמרים. חלק מהאמנים זכו בפרסי פלמנקו ארציים. לפני המופע ניתן לשתות קפה בבית קפה הצמוד לאזור המופע. כמות האנשים במופע מוגבלת ל-200.

עבורי היה המופע הזה אחד מנקודות השיא של הטיול!


מופע פלמנקו - Tablao El Cardenal מופע פלמנקו - Tablao El Cardenal מופע פלמנקו - קורדובה מופע פלמנקו - קורדובה מופע פלמנקו - Tablao El Cardenal מופע פלמנקו - קורדובה מופע פלמנקו - קורדובה מופע פלמנקו - קורדובה

 • כדאי להזמין כרטיסים למופע מראש, במיוחד בעונת הקיץ העמוסה תיירים. ניתן להזמין כרטיסים באינטרנט בקישור למטה.
 • כאשר אתם מזמינים את הכרטיסים, השתדלו גם להזמין מקום ישיבה בכדי לשבת כמה שיותר קרוב אל הבמה. כאשר אנחנו הזמנו מוקדם, נשמרו לנו מקומות מצויינים מבלי שביקשנו.
 • המושבים בסוף האולם ובצדדיו הם מושבי בר גבוהים. היתרון שלהם הוא שאפשר מהם לראות את הרגליים של הרקדנים גם כאשר האולם מלא.

כרטיס: 23 אירו (כולל שתיה אחת)
ילדים (4-12): 11.5 אירו (כולל שתיה אחת)
ילדים מתחת גיל 3: ללא תשלום


המופע מתקיים פעם בערב בשעה 22:30.
המופע מתקיים בכל ימות השבוע למעט יום ראשון


Calle de Torrijos 10, Córdoba


מידע נוסף ניתן למצוא באתר מופע פלמנקו

כיצד מגיעים


View קורדובה in a larger map

מופע סוסים - Pasión y Duende del Caballo Andaluz

האורוות המלכותיות (Caballerizas Reales) של קורדובה הוקמו בשנת 1570 בצו מלכותי של המלך פיליפ ה-II שהיה חובב סוסים מושבע. מטרתו הייתה ליצור סוס אנדלוסי גזעי, שיהיה אחד מן הגזעים הגדולים בעולם. הסוס הספרדי הגזעי הפך לסוס רכיבה פופולארי, ובמהרה הפך לאחד מסמליה של האימפריה הספרדית.

כיום חוזרים הסוסים אל המקום בו נולד הגזע הספרדי, העיר קורדובה, למופע מרשים בין כותלי האורוות המלכותיות. המופע מדגים את יכולות הרכיבה והשליטה של הפרשים, בשילוב עם ריקודי פלאמנקו מורכבים.

משך המופע הוא כשעה וחצי.

המופע עוסק יותר בנושא השליטה של הרוכבים בסוסים, ופחות ביכולות של הרוכבים עצמם. לא תראו כאן את פעלולי הרכיבה אותם רואים במקומות אחרים.


 • מאחר והמקומות לא מסומנים, כדאי להגיע כ-30 דקות לפני תחילת המופע בכדי לתפוס מקומות ממש טובים. זאת למרות שבאופן כללי המקום קטן, ורוב המושבים סבירים.
 • ניתן להזמין מקומות למופע באינטרנט, אך זה לא מקנה לכם מקום שמור.
 • אם יש לכם רק לילה אחד בקורדובה, עדיף לדעתי לוותר על מופע הסוסים, ולא להחמיץ את מופע הפלמנקו.

מבוגר: 15 אירו
ילד (עד גיל 13): 10 אירו
ילדים מתחת גיל 3: ללא תשלום


ימים רביעי, שישי ושבת: 20:00
יום א': 12:00


957497843


Caballerizas Reales, 1, Cordoba


מידע נוסף ניתן למצוא באתר מופע סוסים

כיצד מגיעים


View קורדובה in a larger map

(עדכון אחרון: ספטמבר 2013)

אהבת את הדף על קורדובה?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.