מגדל הפעמונים - לה מזקיטה, קורדובה

מגדל הפעמונים - לה מזקיטה, קורדובה

המזקיטה (Mezquita), או בשמה הרשמי הקתדרלה של קורדובה, היא מבנה של מסגד הניצב במרכז קורדובה, מוקף ברחובות העתיקים של הרובע היהודי (Juderia) והרובע המורי.

המסגד נבנה על חורבות הבזיליקה של הקדוש וינסנט, שהוקמה במאה השישית על ידי הנוצרים הויזיגוטיים, כנראה על חורבותיו של מקדש רומאי‏. את חורבות הכנסיה הוויזיגותית (פסיפסים יפים) ניתן לראות עד היום דרך חלון בריצפת המבנה.

בנייתו של המסגד החלה בשנים 785-787 כמסגד הגדול של קורדובה, ובנייתו ארכה כ-200 שנה. כשהושלם המסגד, הוא היה השני בגודלו בעולם המוסלמי. לאורך השנים הוא הורחב, קושט ופותח ללא הרף.

לאחר שהעיר נכבשה על ידי הספרדים בשנת 1236, הוקמה בכנסייה בתוך מבנה המסגד, הנושאת כיום את השם "הקתדרלה של גבירתנו של הקבלה" (Cathedral of Our Lady of the Assumption). מעשה זה הציל למעשה את מבנה המסגד מהריסה, במיוחד בתקופת האינקוויזציה.

מבנה המסגד-כנסייה כולל עירוב ייחודי של ארכיטקטורה מורית מוסלמית עם זו של הרנסאנס המערבי, והיא מהווה מעין נקודת מפגש (ואולי מאבק) בין הנצרות לאיסלאם בספרד.

מוסלמים מרחבי העולם פנו לראשי הכנסייה הקתולית בבקשה שיורשה להם להתפלל במרחב המבנה‏. הבישוף של קורדובה סירב לבקשה זו בטענה שהמהלך לא יתרום לדו-קיום בין אנשים מדתות שונות‏.