לה מזקיטה, קורדובה

לה מזקיטה, קורדובה

המזקיטה (Mezquita), או בשמה הרשמי הקתדרלה של קורדובה, היא מבנה של מסגד הניצב במרכז קורדובה, מוקף ברחובות העתיקים של הרובע היהודי (Juderia) והרובע המורי.

המסגד נבנה על חורבות הבזיליקה של הקדוש וינסנט, שהוקמה במאה השישית על ידי הנוצרים הויזיגוטיים, כנראה על חורבותיו של מקדש רומאי‏. את חורבות הכנסיה הוויזיגותית (פסיפסים יפים) ניתן לראות עד היום דרך חלון בריצפת המבנה.

בנייתו של המסגד החלה בשנים 785-787 כמסגד הגדול של קורדובה, ובנייתו ארכה כ-200 שנה. כשהושלם המסגד, הוא היה השני בגודלו בעולם המוסלמי. לאורך השנים הוא הורחב, קושט ופותח ללא הרף.

לאחר שהעיר נכבשה על ידי הספרדים בשנת 1236, הוקמה בכנסייה בתוך מבנה המסגד, הנושאת כיום את השם "הקתדרלה של גבירתנו של הקבלה" (Cathedral of Our Lady of the Assumption). מעשה זה הציל למעשה את מבנה המסגד מהריסה, במיוחד בתקופת האינקוויזציה.

מבנה המסגד-כנסייה כולל עירוב ייחודי של ארכיטקטורה מורית מוסלמית עם זו של הרנסאנס המערבי, והיא מהווה מעין נקודת מפגש (ואולי מאבק) בין הנצרות לאיסלאם בספרד.

מוסלמים מרחבי העולם פנו לראשי הכנסייה הקתולית בבקשה שיורשה להם להתפלל במרחב המבנה‏. הבישוף של קורדובה סירב לבקשה זו בטענה שהמהלך לא יתרום לדו-קיום בין אנשים מדתות שונות‏.

המסלול

יש המון מה לראות בתוך תחומי המזקיטה, ולכן כדאי לתכנן לפחות שעתיים לביקור במקום (יש האומרים אפילו חצי יום, אבל זה נראה לי מוגזם...).

המקום המפורסם ביותר בתוך המזקיטה הוא אולם העמודים, בו עומדים 856 עמודים (מספרם היה בעבר 1050, אך 200 עמודים נהרסו כדי לפנות מקום לקתדרלה). על העמודים קשתות פרסה כפולות העשויות מאבני גיר לבנות ואדומות לסירוגין. מספר העמודים העצום יוצר תחושת מרחב אין סופי נפלאה.

מיד לאחר הכניסה אל המבנה, הביטו למטה אל הריצפה, שם קבוע חלון דרכו ניתן לראות את שרידי הכנסייה הויזיגוטית שעל חורבותיה הוקם המסגד.

מקום נוסף אליו כדאי להפנות את תשומת הלב הוא קיר הקיבלה (הקיר הפונה אל מכה, אליו מתפללים המוסלמים) המפואר והעשיר. עיקר העיטור מתרכז סביב המחראב (גומחת התפילה המוסלמית), הממוקמת באמצע הקיר. קיר הקיבלה נחשב עד היום לאחד מהמפוארים ביותר בעולם המוסלמי.

הקפלה הנוצרית הראשונה שנבנתה באתר, קפייה דה ויאביסיוסה, נבנתה בסגנון המודחאר (סגנון המשתמש ברכיבים מוסלמיים) ולה קשתות יפות.

בחצר הפנימית של המסגד יש גן נטוע בעצי תפוז, שעל שמו קרויה החצר "חצר התפוזים". בחצר יכלו המתפללים המוסלמים האדוקים לרחוץ את רגליהם לפני התפילה במיזרקה שפועלת בו.


טיפים

כל השבוע (למעט יום א') ניתן להיכנס לכנסייה בצורה חופשית בין השעות 08:30 ל-09:30. בשעות אלו יש לשמור על השקט באופן מיוחד, מאחר ומדובר בשעות תפילה. למרבה הפלא, בשעות הללו הכנסייה איננה מלאה כל-כך במבקרים, אז שווה להגיע בזמן הזה גם למי שמתכנן להיכנס מאוחר יותר בתשלום.

קיימת אפשרות לבקר בכנסייה בלילה, אך הכניסה מוגבלת אז לקבוצות קטנות של 100 איש (18 אירו לאדם). הזמנים משתנים מחודש לחודש, אז יש צורך לבדוק באתר הכנסיה את הזמנים לחודש בו תבקרו.
אסור להיכנס עם גופיות או מכנסיים קצרים מדי. למי שלובש גופיה או חולצה ללא שרוולים, חשוב להביא משהו לכסות איתו את הכתפיים, כי השומרים במקום מקפידים על הנושא.

אסור לצלם בתוך הכנסיה עם חצובה (באסה!), אבל ברחבי הכנסייה יש מספיק שולחנות וכיסאות עליהם ניתן להניח את המצלמה לצורך צילום.

אסור להכניס תיקים גדולים אל הכנסיה.