טרקר - טיולים בארץ ובעולם

קמבודיה - מדריך טרקר

קמבודיה היא מדינה בעלת בעלת היסטוריה מרתקת. מצד אחד היתה קמבודיה בית לאחת התרבויות המרשימות של העולם העתיק, תרבות אנגקור. מצד שני קמבודיה היא המקום בו ארע אחד ממקרי רצח-העם המזעזעים בהיסטוריה. כיום קמבודיה היא אחת המדינות העניות, אך המעניינות, באסיה.

הגאוגרפיה של קמבודיה

קמבודיה נמצאת בדרום מזרח אסיה, בין תאילנד ממערב, לאוס מצפון, ובין וייטנאם ממזרח. אוכלוסיית קמבודיה מונה 12 מליון תושבים, ושטחה 181,000 קמ"ר (להשוואה - שטחה של מדינת ישראל הוא כ-21,000 קמ"ר).

השפה המדוברת בקמבודיה היא שפת הקמר.

מלונות בקמבודיה

ככל שתבצעו הזמנת מלון בקמבודיה מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות בקמבודיה באישור מיידי

(אתר hotelscombined הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

מתי לטייל בקמבודיה

התקופה הטובה ביותר לטיול בקמבודיה היא נובמבר עד ינואר. החל מפברואר ועד אפריל הטמפרטורות והלחות עולים, והטיול הופך לקשה יותר ויותר. בעונת המונסון (מאי-אוקטובר) הגשמים יכולים להיות חזקים מאד, וחלק גדול מן הדרכים הופך לבלתי עביר.

מעברי גבול ובירוקרטיה

ניתן לקבל ויזת כניסה לקמבודיה בגבול, עם הכניסה למדינה, ועלותה כ-25 דולר (1000 באט). יש להצטייד בתמונת פספורט לצורך הוצאת הויזה. כדאי לשים לב שליד החלון בו מקבלים את הויזה עומדים לעיתים אנשים המתחזים לעובדי הגירה (ודורשים תשלום מעט גבוה יותר - 1100 באט), ולכן כדאי לבצע את התשלום רק לאדם שבחלון.

ניתן גם להוציא את הויזה בשגרירות בבנגקוק באמצעות כל סוכני הנסיעות בקאווסאן.

מעבר הגבול בו עוברים רוב התרמילאים הוא פוי-פט (Poi Pet). כל סוכנות בקאווסאן תמכור כרטיס משולב הכולל אוטובוס לפוי-פט ואוטובוס לסיאמ-ריפ (יחסית נוח). המעוניינים לחסוך יכולים לצמצם הוצאות על-ידי נסיעה עצמאית, אך לדעתי החסכון לא מצדיק את אבדן הנוחות. החסרון העיקרי בנסיעה מסודרת הוא כי מגיעים בערב לסיאמ-ריפ, והאוטובוס מביא את כל הנוסעים לאותו גסטהואס. עם זאת, רוב המלונות דומים, וכך גם המחירים. לא ראיתי שהמחיר אותו שילמתי במלון אליו לקח אותנו האוטובוס היה שונה ממלונות אחרים.

עלויות טיול בקמבודיה

קמבודיה היא מדינה זולה יחסית לטיול. תקציב של 300$-400$ למטייל לחודש אמור להספיק לרוב התרמילאים. התקציב שהוזכר כאן מתבסס על לינה באכסניות ואכילת אוכל זול יחסית.

תחבורה והגעה ממקום למקום

התחבורה בקמבודיה נמצאת כיום בהתפתחות מהירה. אם בעבר הייתה קמבודיה כולה מדינה של שבילי עפר ההופכים לבלתי עבירים, אז כיום נסללים יותר ויותר כבישים מהירים. כבישים שחשוב לי להזכיר:

  • כביש סיאמ-ריפ - פוי-פט: כביש עפר קשה, שבעונת המונסונים הופך לבוצי וקשה לתנועה. בעונה היבשה הוא עדיין קשה ומלא אבק, אך יותר סביר.
  • כביש בטאמבנג - פנום-פן: כביש סלול מצויין, ההופך אותו לדרך המועדפת עלי להגיע לפנום-פן (והזולה יותר). מסיאמ-ריפ אפשר לקחת סירה על אגם טונלה-סאפ לבטאמבנג (חוויה בפני עצמה).

מעבר הגבול בין קמבודיה ללאוס

לאור שאלות רבות שראיתי בנושא, להלן הדרך הנוחה (והמעניינת) לחצות את הגבול בין קמבודיה לבין לאוס (המידע נכון לאמצע העונה היבשה!):

  • מגיעים לתחנה הראשית של חברת הו-וא גנטיג (Ho Wah Genting), וקונים כרטיס לעיר קומפונג-צ'ם. כדאי לתפוס את האוטובוס של שעה 08:45 בבוקר. מחיר - 6500 ריאל. האוטובוס ממוזג והדרך נוחה.
  • כאשר האוטובוס עוצר להפסקת אוכל בעיירה סקוון (Skuon), כדאי לרדת כדי לראות את המעדן המקומי - עכבישים בטיגון עמוק.
  • כשמגיעים לעיר קומפונג-צ'ם כדאי לשכור אופנוע כדי לראות מספר אתרים באזור.
  • מקומפונג-צ'ם ממשיכים צפונה בסירה מהירה היוצאת מהמעגן סמוך לגשר הגדול החוצה את המקונג (כדאי לשבת על הגג - אבל אל תשכחו מים, כובע וקרם הגנה נגד השמש!).
  • כדאי לחלק את הנסיעה צפונה, ולעצור בדרך ללילה בעיירה קראצ'י, כדי לראות את דולפיני הנהר הנדירים החיים שם. המחיר של כרטיס עד קראצ'י - $7. המחיר מקראצ'י לסטונג-טרנג (Stung Treng) הוא $8.
  • מסטונג-טרנג לוקחים סירת מנוע קטנה שטסה במעלה המקונג עד למעבר הגבול עם לאוס. מחיר - $6.
  • העת מעבר הגבול ניסו לגבות מאיתנו תשלום (שוחד) של 3$ גם בצד הקמבודי וגם בצד של לאוס. לאחר משא ומתן קצר התפשרנו על תשלום של דולר לאדם (בשני הצדדים).
  • ממעבר הגבול יש כביש מאד נוח שממשיך צפונה. ניתן לקחת אופנוע או מונית (הן ממתינים ליד היציאה ממעבר הגבול). אם לוקחים אופנוע, כדאי לבקש לעצור ליד המפלים. עלות אופנוע עד למקום ממנו יוצאים לאי דון דט - $2.

(עדכון אחרון: מאי 2004)

אהבת את הדף על קמבודיה?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.