טרקר - טיולים בארץ ובעולם

קריית הוותיקן - מדריך טרקר

תמונות מקריית הוותיקן

דרשה של האפיפיור

(The Holy See - Vatican City)

קריית הוותיקן ממוקמת על גבעת הוותיקן ממערב לנהר הטיבר בתוך העיר רומא. הוותיקן הוא מקום מושבו של האפיפיור והכס הקדוש, מרכז הנצרות הקתולית. "הכס הקדוש" הוא מכלול הסמכות והריבונות לניהול הכנסייה הרומית-קתולית ברחבי העולם.

הסמכויות החוקיות בעיר נתונות כולן בידי האפיפיור ובידי מועצת קרדינלים הממונה על-ידו, המשמשת כמעין ממשלה וכגוף מייעץ. עם מותו של האפיפיור, מתכנסת מועצת הקרדינלים בוועידה מיוחדת הנקראת בלטינית "קונקלווה" (Conclave), ובוחרת את מחליפו, שישאר אפיפיור עד יום מותו.

הוותיקן היא המדינה העצמאית הקטנה בעולם מבחינת השטח, והיא כוללת אזור בשטח של 0.44 קמ"ר בלבד. שטחו המצומצם של הוותיקן מוכר בינלאומית כטריטוריה ריבונית, מאז 1929.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1984 על קריית הוותיקן כעל אתר מורשת עולמית.

מזיאון הוותיקן - Vatican Museum - Musei Vaticani

מוזיאון הוותיקן הוא המקום בו מוצגים לציבור חלק קטן מאוצרות האומנות העצומים של הוותיקן ושל הכנסייה הרומית קתולית. המוזיאון נוסד במאה ה-16, וכיום מבקרים בו מעל 3 מיליון מבקרים בכל שנה.

הדרך בתוך מוזיאון הוותיקן מביאה את המבקר אל מקומות שמעטים יכולים לעבור בהם מבלי להתרגש, שהידוע בינהם הוא הקפלה הסיסטינית אותה עיטר מיכלאנג'לו (Michelangelo) במעל 600 ציורים מדהימים באחד מן ההישגים המפוארים והשאפתניים ביותר בתולדות האומנות.

הבעיה העיקרית עם הביקור במוזיאון הוא כיצד להנות מן הביקור למרות כמויות האנשים העצומות הנדחקות לחדרי המוזיאון השונים, המקשות על ההנאה מן הביקור. בעיה נוספת בביקור היא שלמרות שהמוזיאון גובה סכומי עתק על כניסה, כמעט כלום לא מושקע בשילוט מסודר והסברים ליד המוצגים. לפיכך, ספר טוב על המוזיאון או לחילופין מדריך קולי (אוזניות) הם בהחלט חיוניים למי שרוצה להנות מן החוויה בצורה מלאה.


חלק קטן מן התור בכניסה למוזיאון הוותיקן מוזיאון הוותיקן ציורי תקרה במוזיאון הוותיקן תבליטי תקרה במוזיאון הוותיקן גלריית המפות - מוזיאון הוותיקן ציור תקרה - מוזיאון הוותיקן גלריית המפות - מוזיאון וותיקן תבליטי תקרה - מוזיאון וותיקן ציורי תיקרה חדרי רפאל - נצחון הנצרות על עבודת האלילים חדרי רפאל - The Dispute of the Blessed Sacrament תיקרת ארבעת המדליונים הקפלה הסיסטינית - בריאת האדם - מיכלאנג'לו הקפלה הסיסטינית The Sistine Chapel הקאפלה הסיסטינית - The Sistine Chapel מוזיאון הוותיקן - רומא רומא - מוזיאון הוותיקן

מסלול הטיול במוזיאונים של הוותיקן מתחיל בעמידה בתור (ארוך) שיכולה לארוך זמן רב עד להגעה אל הכניסה למוזיאון, שם יש לקנות כרטיסים ולעבור בדיקה בטחונית.

לאחר סיום שלב הכניסה, עולים במעלה המדרגות שתי קומות עד להגעה אל קומת הקרקע של המוזיאונים.

מכאן יש אפשרות לפנות לשני כיוונים עיקריים. הכיוון הראשון הוא לכיוון המוזיאונים הרבים של הוותיקן. הכיוון השני הוא להמשיך לעלות במדרגות לכיוון הקאפלה הסיסטינית.

אל הקאפלה עצמה מגיעים דרך מערכת ארוכה של מעברים חד כיווניים, מסדרונות וחדרים, שבסופו של דבר מביאים את המבקר אל הקאפלה עצמה.

אחד המקומות אליהם כדאי לשים לב לפני ההגעה על הקאפלה הסיסטינית הם חדרי רפאל. האפיפיור יוליוס ה-2 מינה בשנת 1508 את האמן הצעיר רפאל סנזיו (Raffaello Sanzi), הידוע לנו יותר בשם רפאל בלבד, לקשט את קירות דירותו בת הארבעה חדרים בקומה העליונה של ארמון הוותיקן. רפאל היה אז רק בן 25.

שלושה מן החדרים היו חדרים קטנים יחסית, והחדר הרביעי היה גדול בצורה משמעותית. עם סיום העבודה נודעו החדרים בתור חדרי רפאל (The Raphael Stanze). החדרים כללו 13 קשתות שיצרו אזור באורך 65 מטרים וברוחב 4 מטרים. 52 הציורים המצויירים על התיקרות של חדרי רפאל מכונים לעיתים קרובות "התנ"ך של רפאל".


  • התור בכניסה למוזיאון הוותיקן הוא ארוך ביותר!!! אם תגיעו מוקדם מדי, אז תעמדו בתור עד לפתיחת השערים. אם תגיעו מאוחר מדי, תעמדו בתור אחרי מאות אנשים.
  • לפי הנסיון שלנו, השעה בה כדאי להגיע ולהתחיל לעמוד בתור היא בערך 08:00, אך מאד קשה להעריך מתי הזמן האופטימלי בדיוק.
  • לא צריך להיבהל מן התור הארוך - התור מתקדם באיטיות אך ביציבות, וההמתנה קצרה ממה שנדמה. גם הסדר המופתי הנשמר בתור הוא חוויה בפני עצמה - תרבות אמיתית!!!
  • חשוב להצטייד במים ובכובע להמתנה - רובה נעשה בשמש הבוקר שיכולה להיות די חמה.
  • הכניסה למוזיאונים מותנית בלבוש צנוע - אל תלבשו מכנסיים קצרים או גופיות.
  • אם אתם מעוניינים במדריך הקולי (אוזניות), אל תעמדו בתור הארוך ליד קופות הכרטיסים. יש עוד עמדות להשכרת המדריך בהמשך הדרך.

מבוגר: 15 אירו
ילד (6-18): 8 אירו
הכרטיס כולל כניסה אל הקפלה הסיסטינית.
אין צורך בהזמנה מראש.
הזמנה מראש באתר האינטרנט של המוזיאון מאפשרת דילוג על התורים הארוכים אך עולה 4 אירו דמי הרשמה לכל כרטיס. הכרטיס הוא ליום מסויים, ואין אפשרות לקבל החזר. ניתן להזמין כרטיס עד חודשיים לפני תאריך ההגעה.
מדריך קולי למוזיאון (אוזניות): 5.50 אירו.


ימים ב' עד שבת: 09:00-18:00
כניסה אחרונה ב-16:00.
בימי ראשון מוזיאון הוותיקן סגור למעט יום ראשון האחרון בכל חודש, אז הוא פתוח ללא תשלום בשעות 09:00-14:00 (ומאד עמוס!)


39-06-69884947


מידע נוסף ניתן למצוא באתר מזיאון הוותיקן

כיצד מגיעים

הגעה ברכבת התחתית בקו A בכיוון אל אנגנינה (Anagnina). יורדים בתחנת סן ג'ובאני (San Giovanni).


הצג את הכניסה אל מוזיאון הוותיקן במפה גדולה יותר

בזיליקת פטרוס הקדוש - St. Peter's Basilica

מבנה זה מתואר לעיתים קרובות בתור הכנסיה הגדולה ביותר שנבנתה אי פעם. בזיליקת פטרוס הקדוש מכסה שטח של 23,000 מ"ר, ויכולה להכיל מעל 60,000 איש. הבזיליקה היא אחד המקומות הקדושים ביותר לנצרות, והיא המבנה המרכזי של קריית הוותיקן. בניית הבזיליקה של פטרוס הקדוש החלה בשנת 1506, והסתיימה בשנת 1626.

על פי המסורת הנוצרית, מתחת לכיפת הבזיליקה קבור פטרוס הקדוש, שהיה הבולט בין השליחים של ישו, הפיץ את הנצרות אל רומא, והיה האפיפיור הראשון. בעבר היה המקום בית קברות רומי, ופטרוס הוצא להורג ונקבר שם. על קברו של פטרוס מוצבת חופה ("בלדקינו", באיטלקית) המורכבת מארבעה עמודים, אשר עוצבה על ידי הפסל האיטלקי ג'ובני לורנצו ברניני ונמצאת בדיוק מתחת לכיפת הבזיליקה.


המערות הקדושות - קבר פיוס ה-11 בזיליקת פטרוס הקדוש - St. Peter's Basilica פסל פטרוס הקדוש החופה מעל קבר פטרוס הקדוש כיפת הבאזיליקה של פטרוס הקדוש St. Peter's Basilica הבזיליקה של פטרוס הקדוש

  • התורים בכניסה לבזיליקה ארוכים, וכל הנכנסים עוברים דרך גלאי מתכות. כדאי להימנע מלהביא סכינים, אולרים ודברים שעלולים לעכב אתכם בעת הכניסה.
  • אם בא לכם לראות את האפיפיור בהופעה חיה, כדאי להגיע לבקר בבזיליקה ביום א' או ביום ד', לראות את האפיפיור, ובסיום התפילה להיכנס לבקר בבזיליקה עצמה.
  • שימו לב כי בימים א' ו-ד' בעת התפילה של האפיפיור, הבזיליקה סגורה למבקרים.

הכניסה לבזיליקת פטרוס הקדוש חופשית.


07:00-19:00
בחורף עד 18:00.

(עדכון אחרון: מרץ 2012)

אהבת את הדף על קריית הוותיקן?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.