טרקר - טיולים בארץ ובעולם

רומא - מדריך טרקר

תמונות מרומא

מקדש אדריאנוס - Temple of Hadrian

(Rome - Roma)

רומא היא בירתה של איטליה, ומקום תחילת דרכה של האימפריה הרומית. בתוך תחומי העיר רומא נמצאת מדינת הוותיקן (או קריית הוותיקן), מקום מושבו של הכס הקדוש, או במילים אחרות ביתו של האפיפיור. בעיר רומא חיים כיום מעל 2.5 מיליון תושבים, מה שהופך אותה לעיר הגדולה ביותר באיטליה. רומא ממוקמת במרכז איטליה, על גדות הנהר טיבר (Tiber).

ההיסטוריה של רומא מתמשכת לאורך מעל 2,500 שנים, וכאן הייתה הבירה של הממלכה הרומית, הרפובליקה הרומית ומאוחר יותר האימפריה הרומית שכבשה חלקים גדולים מאד מאירופה והמזרח התיכון במשך כ-700 שנים.

בדף נוסף תוכלו למצוא מידע אודות קריית הוותיקן הנמצאת אף היא ברומא.

כל טיול מאורגן לאיטליה או טיול רגיל למדינה חייב לכלול עצירה בעיר מדהימה זו.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1980 על רומא כעל אתר מורשת עולמית.

ההגעה אל רומא


הצג מפה גדולה יותר

מלונות ברומא

ככל שתבצעו הזמנת מלון ברומא מוקדם יותר, כך תוכלו להנות ממבחר גדול יותר של חדרים, וממחירים סבירים יותר.

לחץ כאן להזמנת מלונות ברומא באישור מיידי

(אתר hotelscombined.com הוא ההמלצה שלנו להזמנת מלונות בטוחה, אמינה, ללא עמלת הזמנה ובמחירים הטובים ביותר.)

פיאצה נאבונה - Piazza Navona

פיאצה נאבונה זו היא דוגמא נפלאה לעיצוב הרמוני מתקופת הבארוק. הכיכר הינה אליפטית בצורתה, נבנתה על חורבות איצטדיון שנבנה במקום בשנת 86 לספירה בידי הקיסר דומיטיאנוס בכדי לארח אירועי ספורט בסגנון יווני. בתקופת ימי הביניים נהגו האפיפיורים להציף את הכיכר במים בכדי להעלות מופעים קומיים אודות קרבות ימיים. הרנסאנס של רומא הביא אל הכיכר קרבות פרשים, והמאה ה-17 הביאה קרנבלים וחגיגות שונות. כיום הכיכר מוקפת מסעדות, בתי קפה וחנויות גלידה איטלקית המתמלאים בשעות הבוקר המאוחרות באנשים המגיעים ללגום כוס קפה או לאכול במסעדות הרבות.

במרכז פיאצה נאבונה עומדת מזרקה בשם מזרקת הנהרות (Fontana dei Fiumi) שעוצבה בשנת 1651 בידי ג'אנלורנצו ברניני. המזרקה מייצגת את ארבע כנפות הארץ, כוללת פסלי שיש המוצבים על סלעים ענקיים. מתוך הסלעים נובעים מיים המייצגים את ארבעה נהרות: הנילוס (מייצג את אפריקה), הגאנגס (מייצג את אסיה), הדנובה (מייצג את אירופה) וריו דל לה פלאטה (מייצג את אמריקה). כדאי לשים לב כי זרם המים המייצג את הנילוס מכוסה בראשו, מאחר ובאותה תקופה עדיין לא נחקרו מקורות הנילוס.

בפינה הדרומית של הפיאצה עומדת מזרקת המורי (Fontata del Moro), שהוקמה בשנת 1575 בידי ג'אקומו דלה פורטה. הפסל של המורי עצמו נוצר רק בשנת 1653 בידי ברניני, והטריטונים נוצרו במאה ה-19.

בפינה הצפונית של פיאצה נאבונה עומדת מזרקת נפטון (Fontana del Nettuno) שעוצבו בשלהי המאה ה-16. פסל נפטון עצמו נוסף רק בשנת 1878.


מזרקת נפטון - פיאצה נאבונה מזרקת הנהרות (Fontana dei Fiumi) - פיאצה נאבונה מזרקת המורי (Fontata del Moro) - פיאצה נאבונה

כיצד מגיעים


הצג את רומא במפה גדולה יותר

פיאצה ונציה - Piazza Venezia

במפגש בין רחוב Via Nazionale לבין פיאצה ונציה (כיכר ונציה), עומד אתר חפירות מן המאה השניה לספירה בשם Foro di Triano בו עמדו הבזיליקה הגדולה ביותר שנבנתה אי פעם ברומא (60 על 17 מטרים), קשת ניצחון ופסל ענק של הקיסר טריאנוס, שנבנו בכדי להנציח את נצחונו של טריאנוס על רומניה. מכל הפאר הזה נותרו כיום שתי שורות עמודים, והעמוד עליו היה מוצב בעבר פסל הקיסר (הפסל עצמו נהרס בימי הביניים והוחלף בדמות פטרוס הקדוש). העמוד, שגובהו 40 מטרים, חרוט כולו ומעוטר בסיפור נצחון צבא רומא על הרומנים. ליד העמוד ניצבות שתי כנסיות שנבנו בתקופת הבארוק.

המבנה הבולט ביותר בפיאצה ונציה הוא אנדרטת ויטוריו עמנואל, מלכה הראשון של איטליה המאוחדת, שהוקמה בשנת 1911 על-ידי הפסל ג'וזפה סאקוני. המבנה הינו מבנה סימטרי מלא בעמודים ופסלים, עד כדי הגזמה.


 Foro di Triano  Foro di Triano אנדרטת ויטוריו עמנואל - פיאצה ונציה - רומא פיאצה ונציה - אנדרטת ויטוריו עמנואל - רומא

הכניסה אל הכיכר היא ללא תשלום.


כיצד מגיעים


הצג את רומא במפה גדולה יותר

הפורום הרומי - Foro Romano

בפורום הרומאי שבין גבעת פלטינו לבין גבעת קפיטולינו החלה האימפריה הרומית את דרכה, וכאן היה מרכזה הכלכלי, הדתי והמדיני של הרפובליקה ואחר-כך של הקיסרות. כיום שטח הפורום מנוקד בעמודי שיש ושרידי חורבות מן השנים 500 לפני הספירה ועד 400 לספירה (אז החלה שקיעתה של רומא). בפורום נאספו אנשי רומא לשמוע את מנהיגיהם ולצפות במצעדים צבאיים. במקדש אלת האש וסטה שהיה ממוקם בפורום שמרו הבתולות הכוהנות על אש התמיד בוערת, וכאן נשא מרקוס אנטוניוס את ההספד הממריד המפורסם לאחר רצח יוליוס קיסר.


מקדש קאסטור ופולוקס (Castor and Pollux) ויאה סאקרה - Via Sacra שער טיטוס קשת טיטוס הפורום של רומא מקדש רומולוס מקדש האלה וסטה מקדש אנטונינוס ופאוסטינה הפורום הרומאי

את המסלול נתחיל בכביש הנקרא וייה סאקרה (Via Sacra) העולה מן הרחבה שליד הקולוסיאום לכיוון הפורום. זהו הרחוב הראשי של הפורום של רומא, והרחוב הראשון ברומא.

המקום הראשון לידו כדאי להתעכב הוא שער טיטוס המפורסם שנבנה בשנת 81 לספירה להנצחת כיבוש יהודה. שם כדאי לעצור ולהביט אל פנים הקשת, שם יש תבליט המתאר את הצבא הרומי נושא את מנורת בית המקדש מירושלים.

משם נרד בשביל לכיוון האזור הראשי של הפורום. מצד ימין נראה מבנה לבנים אדומות עם שער גדול בגוון ירוק. זהו מקדש רומולוס ורמוס, התאומים שלפי האגדה היו בניו של מרס, אל המלחמה, והם אלו שהקימו את רומא. האגדה מספרת שהתאומים הוזנחו על גדות הנהר על-ידי סבם (שהיה מלך) כי חשש שיקחו את כתרו. זאבה שמצאה את התאומים הניקה וגידלה אותם. כשגדלו התאומים החליטו להקים עיר במקום בו נולדו - רומא.

מן הצד השני של הרחוב ניתן לראות שלושה עמודים שהם שרידים של מקדש שיש לבן עגול. זהו המקדש של האלה וסטה (אלת האש). כאן גרו שש כוהנות בתולות (Vestal Virgins) ששימרו על אש התמיד הקדושה שבערה במקדש, שסימלה את נצחיותה של רומא. חלקו של המקדש העומד כיום שוחזר בשנת 1930.

עתה נפנה שמאלה לאורך הרחוב היוצא ליד מקדש וסטה עד אל שלושה עמודים גבוהים שנותרו ממקדש. זהו מקדש קאסטור ופולוקס (Castor and Pollux) בניו התאומים של יופיטר. מקדש זה נבנה בשנים 7 לפני הספירה עד 6 לספירה. מכאן נחזור בחזרה אל הרחוב הראשי.

בהמשך הרחוב הראשי נראה מצד ימין מקדש מרשים עם חזית עמודים לפניו. זהו מקדש אנטונינוס ופאוסטינה (Antoninus and Faustina), שהוא המקדש השמור ביותר בפורום. המקדש נבנה על ידי הקיסר אנטונינוס שאיבד את אישתו פאוסטינה, ובנה לכבודה מקדש בשנת 141 לספירה. בימי הביניים הפך מקדש זה לכנסיית סאן לורנסו אין מיראנדה (San Lorenzo in Miranda).

המבנה העומד הבא שנראה מצד שמאל, ממש לפני שער הנצחון שבסוף הרחוב הוא הקוריה (Curia) שהוא בית הסנאט הראשון של רומא. מאות שנים נפגש הסנאט בבית לא מפואר זה, והסנאטורים ישבו על ספסלי עץ פשוטים. המבנה הניצב כאן כיום נבנה על-ידי יוליוס קיסר בשנת 29 לפני הספירה.

היציאה מן הפורום מצפון מערב (הצד הרחוק מן הקולוסיאום) עוברת ליד שער נצחון על-שם ספטימיוס סברוס שבנה אותו בשנת 203 לספירה. שער זה הוא היפה והשמור בפורום. משמאל לשער נמצאת ה-Rostri שהיא בימת הנואמים הגדולה. עוד מעט שמאלה ניתן לראות חזית של שמונה עמודים, שהיא כל מה שנשאר ממקדש סאטורן (Temple of Saturn) שהוא המקדש העתיק בפורום (הוא נבנה לראשונה בשנת 497 לפני הספירה).

חשוב לציין כי המקדשים שציינתי הם רק חלק קטן מן המקדשים הנמצאים בפורום של רומא, וכי לסיור מעמיק יותר נדרש מדריך או ספר מסודר.


  • הפורום הוא מקום די גדול וגדוש באתרים גדולים וקטנים. האתרים אינם מסומנים, כך שאם אתם מטיילים כאן ללא מדריך וללא מפה מפורטת, אז סביר כי אתם מפסידים. לפיכך, מומלץ להתכונן היטב לסיור בפורום באמצעות קניית מפה או ספרון הסברים על הפורום. אפילו יותר טוב לקחת פשוט מדריך.

הכניסה לפורום הינה ללא תשלום.


09:00-19:30
בין אוקטובר למרץ הפורום נסגר בשעה 14:30.


06-3996-7700


מידע נוסף ניתן למצוא באתר הפורום הרומי

כיצד מגיעים


הצג את רומא במפה גדולה יותר

הקולוסיאום של רומא - The Colosseum

קשה לתאר ביקור ראשון ברומא שלא כולל ביקור בקולוסיאום של רומא. מבנה זה הינו בעל חשיבות היסטורית ותרבותית כל כך רבה עד שהוא הפך לאחד המבנים המפורסמים בעולם.

הקולוסיאום נקרא במקור אמפיתאטרון פלאביום (Amphiteatrum Flavium). את בניית הקולוסיאום החל הקיסר אספסיאנוס בשנת 72 לספירה באמצעות 20,000 עבדים ושבויים, וסיים אותה בנו טיטוס בשנת 81. חגיגות הפתיחה ארכו 100 יום, והמבנה החדש הכיל כמות אדירה של צופים - 50,000 איש (!) שישבו סביב זירה אליפטית שהיקפה כ-560 מטרים, בה לחמו גלדיאטורים והועלו הצגות ומופעים שונים.

הקולוסיאום של רומא היה מחולק לארבע מפלסים: הראשון שמור למסדר הפרשים, השני לאזרחים, השלישי והרביעי לציבור הרחב (פלבאים). בנוסף לכך נשמר תא מיוחד לקיסר.

שמו של הקולוסיאום נקבע רק מאוחר יותר, על שם פסל ברונזה ענק של של הקיסר נירון (Collosus) שניצב בסמוך לו.

פגעים רבים עברו על הקולוסיאום של רומא. רעידות אדמה פגעו בו, אצילים איטלקיים השתמשו באבניו בכדי לבנות את ארמונותיהם, ובתקופות מסויימות הוא אף שימש כמבצר וכמפעל לאבק שריפה. לבסוף הוכרז המקום כקדוש לזכר הנוצרים שנהרגו בו בכדי לשעשע את הרומאים. מעט נשאר מן הפאר המדהים של המקום בימיו הטובים, אך גם במצבו הנוכחי הקולוסיאום הוא מבנה מרשים ביותר.

ליד הכניסה לקולוסיאום של רומא ניתן לראות את קשת קונסטנטינוס, שהיא שער נצחון שהוקם בשנת 315 לספירה לזכר הניצחון של קונסטנטינוס בקרב הגשר המילוויאני בשנת 312 לספירה.


הקולוסיאום קולוסיאום הקולוסיאום של רומא The Colosseum הקולוסיאום של רומא שער קונסטנטינוס קשת קונסטנטינוס - רומא

  • כדאי לקנות את כרטיס הכניסה המשולב לקולוסיאום ולגבעת פלטינו. את הכרטיס כדאי לקנות בגבעת פלטינו, כך אפשר להיכנס אל הקולוסיאום דרך התור של הכרטיסים השמורים - הרבה יותר מהר!

11 אירו
כניסה משולבת עם גבעת פלטינו


09:00-19:00
בימים א' ו-ד' ובתקופת החורף האתר נסגר ב-15:00


39-06-3996-7700 להזמנות


כיצד מגיעים


הצג את רומא במפה גדולה יותר

כנסיית סאן פייטרו אין וינקולי - San Pietro in Vincoli

כנסיה זו עלולה להטעות אתכם בחיצוניותה הלא מרשימה יחסית אל כנסיות רומא האחרות. כנסיית סאן פייטרו אין וינקולי נבנתה במאה החמישית בתור מקדש בו נשמרו הכבלים בהם נכבל על פי האמונה הנוצרית השליח פטרוס (שמעון) בעת מאסרו בירושלים. מאוחר יותר נוספו אל כבלים לו גם הכבלים בהם נכבל פטרוס בעת מעצרו ברומא. האגדה מספרת כי שתי השרשראות התחברו בינהם בדרך נס במהלך המאה ה-13. את השרשרת ניתן לראות במרתף הכנסיה מתחת למזבח.

פרסומה העיקרי של הכניסה בא לה בעקבות יצירת מופת של האמן מיכלאנגלו הנמצאת בכנסיה - פסל משה. משני צידי פסל משה עומדים פסלי שתי נשים: לאה ורחל.


כנסיית סאן פייטרו אין ויקולי - San Pietro in Vincoli פסל משה של מיכלאנג'לו כנסיית סאן פייטרו אין ויקולי

הכניסה לכנסיה חופשית.


07:00-12:30
15:30-19:00


Piazza di San Pietro in Vincoli, 4/a, Roma


כיצד מגיעים


הצג את רומא במפה גדולה יותר

הפנתיאון - The Pantheon

משמעות השם פנתיאון היא "כל האלים", ואכן הפנתיאון של רומא נועד להנציח את כל האלים ולא אל מסויים כמו רוב המקדשים ברומא. הפנתיאון, הממוקם ב-Piazza della Rotonda, הינו אחד הבניינים העתיקים שהשתמרו בצורה טובה ברומא. הפנתיאון נבנה בשנת 27 לפני הספירה על-ידי מרקוס אגריפה, המפקד הצבאי והקונסול בתקופת שלטונו של אוגוסטוס, אך המבנה המקורי נשרף ונבנה מחדש בידי אדריאנוס בשנת 125 לספירה, כולל הכיפה המרשימה, שחור בקוטר 9 מטרים בחלקה העליון (ליציאת עשן המזבח של המקדש). רוחבו של הבניין 47 מטרים, והוא זהה לגובהו. עובי קירותיו של הפנתיאון 8 מטרים, והכניסה אליו עובר מתחת לשדרה של 16 עמודי שחם עשויים מקשה אחת, ששלושה מהם הינם משוחזרים (שלושת העמודים שבצד שמאל), ודרך שתי דלתות ברונזה, שמשקל כל אחת מהן 20 טון, שנשתמרו מן הבניין המקורי. בשנת 608 הוסב המבנה לכנסייה, ועצמותיהם של נוצרים רבים הוטמנו בשטח המבנה, כולל קברו של הצייר הידוע רפאל וקברם של מלכי איטליה ויטוריו עמנואל השני ואומברטו הראשון.


הפנתיאון The Pantheon הפנתיאון - The Pantheon

הכניסה לפתניאון הינה ללא תשלום.


ימים ב'-שבת: 09:00-18:30.
יום א': 09:00-13:00


Piazza della Rotonda


כיצד מגיעים


הצג את רומא במפה גדולה יותר

מזרקת טרווי - Trevi Fountain

אולי אפשר להתווכח על השאלה האם מזרקת טרווי ( Trevi Fountain) היא המזרקה היפה ביותר ברחבי רומא, אך קשה להתווכח עם העובדה כי היא ודאי המזרקה המפורסמת ביותר. העיצוב מלא הדמיון והתאטרליות של המזרקה ושל פסלי השיש חמורי הסבר הופכים את מזרקת טרווי ליצירת פאר של אמנות ואדריכלות.

את המזרקה החל לבנות האמן האיטלקי הדגול ברניני, ביחד עם פייטרו דה קורטונה, אך מותו של האפיפיור שהזמין את המזרקה דחה את סיום בנייתה במאה שנה, אז סיים את הבניה ניקולה סאלבי בשנים 1732 עד 1751.

במרכז המזרקה עומדת דמותו המרשימה של נפטון, הרוכב על מרכבה עשויה צדף הרתומה לסוסי ים וטריטונים הדוהרים על פני המים.

מזרקת טרווי זכתה גם לכינוי "מזרקת המשאלות", ועל פי האמונה, מי שישליך מטבע כשגבו אל המזרקה יזכה לחזור לרומא. אם חשבתם להתעשר מקפיצה אל מימי המזרקה, אז כדאי לזכור שהמטבעות הנזרקים אל המזרקה הם בדרך כלל בערכים נמוכים, והם נאספים מידי יום על ידי עיריית רומא.


מזרקת טרווי דמותו של נפטון Trevi Fountain מזרקת טרווי בלילה מזרקת טרווי מזרקת טרווי - רומא מזרקת טרווי - Trevi Fountain

  • שווה לבקר במזרקה גם ביום וגם בלילה. בלילה המזרקה מוארת היטב, ונראה כאילו מדובר בשתי מזרקות שונות.

הכניסה למזרקה ללא תשלום.


המזרקה פתוחה למבקרים כל שעות היממה.


כיצד מגיעים


הצג את רומא במפה גדולה יותר

גבעת הקפיטולין - Capitoline Hill

גבעת הקפיטולין היא הגבוהה מבין שבע הגבעות המרכיבות את רומא. על ראשה של גבעת הקפיטולין היה ממוקם בתקופת רומא העתיקה המקדש של שלושת האלים הקפיטולינים: יופיטר, אשתו יונו ומינרווה בתם. למקדש נודעה חשיבות מיוחדת בימי רומא העתיקה, מאחר והוא הוגדר כמקום מקלט אליו יכל כל אזרח להימלט מבפני נקמה או משפט ללא חשש שייעצר. רוצחיו של יוליוס קיסר עשו שימוש בייעוד זה, והתחבאו כאן לאחר שרצחו את הקיסר.

העיצוב הנוכחי של גבעת הקפיטולין הוא פרי תכנונו של מיכלאנג'לו, שבנה במקום את הקמפידוליו (Piazza Campidoglio), שהוא כיכר שמשלושת צדדיו ארמונות, אליהם מוביל גרם מדרגות הידוע בשם הקורדונאטה, שהוא גרם מדרגות המוביל אל כיכר הקמפידוליו בראש הגבעה. הקורדונאטה תוכנן על ידי מיכלאנג'לו, ובנוי ממדרגות רחבות וארוכות שאיפשרו לאצילי רומא לרכב על סוסיהם במעלה המדרגות.

אם השם גבעת הקפיטולין נשמע לכם מוכר, אז אל תופתעו. על שמה של גבעת הקפיטולין שבה התרכז השלטון של האימפריה הרומית נקראת גם גבעת הקפיטול בארצות הברית, עליה נמצא בניין הקונגרס האמריקאי.


גבעת הקפיטולין - הקמפידוליו - רומא פסל מרקוס אורליוס - הקמפידוליו - גבעת הקפיטולין

את הסיור בגבעת הקפיטולין של רומא מתחילים במדרגות הרחבות (הקורדונאטה) שבחלקן העליון שני פסלים של קסטור ופולוקס התאומים הטרגיים. במרכז הכיכר העתק של פסל ברונזה של מרקוס אורליוס הרכוב על סוסו המתנשא לגובה של 3.5 מטרים. הפסל המקורי מוצג במוזיאון שסביב לכיכר.

בכיכר עצמה מבנים המשמשים כיום כמוזיאונים שרובם מוקדש למימצאים מתקופת רומא העתיקה.


הכניסה לכיכר הקפיטולין של רומא אינה כרוכה בתשלום.

כניסה למוזיאון:
מבוגר: 12 אירו


הכניסה אל הכיכר פתוחה כל שעות היממה.

שעות הפתיחה של המוזיאון:
כל השבוע למעט יום שני: 09:00-20:00Piazza del Campidoglio 1, Rome, Italy


מידע נוסף ניתן למצוא באתר גבעת הקפיטולין

כיצד מגיעים


הצג את רומא במפה גדולה יותר

כנסיית סאן לואיג'י דאי פרנצ'סי - Chiesa di San Luigi dei Francesi

כנסיית סאן לואיג'י דאי פרצ'סי (Church of San Luigi dei Francesi) היא הכנסייה הצרפתית הלאומית ברומא. הכנסיה משרתת את הקהילה הקתולית צרפתית בעיר, והיא ממוקמת בסמוך לכיכר נבונה. הכנסייה נבנתה בין השנים 1518 ל-1589 בידי הקרדינל ג'וליאנו דה מדיצ'י (Cardinal Guiliano d’Medici), שהיה קודם לכן האפיפיור קלמנט ה-7. למה כנסיה צרפתית? כי האחיינית של הקרדינל הייתה אשתו של הנרי ה-2 מלך צרפת, והיא נתנה כסף לבניית הכנסייה.

שמה של הכנסייה ("כנסיית לואי הקדוש מצרפת") נובע מכך שהיא הוקדשה למלך לואי ה-9, מלך צרפת, שמלך בין השנים 1226 ועד מותו ב-1270. לואי ה-9 הוא המלך הצרפתי היחידי שהוכרז כקדוש. מקומות רבים בעולם קרויים על שמו, כגון העיר סנט לואיס בארצות הברית. לואי ה-9 נחשב למלך הנוצרי האידאלי, ולכן רבים מהמלכים הצרפתים שבאו אחריו בחרו גם הם בשם לואי.


קפלת קונטרלי - Contarelli Chapel השראתו של מתי הקדוש - קאראווג'ו ייסורי מתי הקדוש - קאראווג'ו כנסיית סאן לואיג'י דאי פרנצ'סי - Church of San Luigi dei Francesi הקריאה למתי הקדוש - The Calling of St Matthew

על תיקרת הכנסייה צייר האמן הידוע דומנצ'ינו (Domenichino) את אחת מיצירות המופת שלו, המתארת את קורותיה של ססיליה הקדושה (Saint Cecilia).

הסיבה המרכזית מדוע להגיע לכנסייה זו היא שלושה ציורים מרשימים של צייר הבארוק הידוע קאראווג'ו (Caravaggio) התלויים בקפלת קונטרלי (Contarelli Chapel), הקפלה האחרונה בצד שמאל. קאראווג'ו נחשב לחלוץ סגנון הבארוק, שהתפתח באירופה בתקופה שלאחר מותו. הציורים צויירו בשנים 1599-1600, והאם מתארים את חייו של מתי השליח הקדוש (St. Matthew).

שלושת הציורים הם:

  • הקריאה למתי הקדוש - The Calling of St Matthew - מתאר את הרגע בו מתי בחר ללכת בעקבות ישו. הציור מתאר את הסיפור מהבשורה על פי מתי (מתי 09:09), שם מסופר כי ישו ראה אדם בשם מתי יושב בבית המכס, ואמר לו "בוא אחרי", ומתי קם והלך אחריו. קרוואג'ו מתאר את מתי המוכס יושב ליד שולחן עם ארבעה גברים אחרים. ישו ופטרוס הקדוש נראים כשהם נכנסים אל החדר, וישו מצביע על מתי. אלומת אור מאירה את פניהם של הגברים שליד השולחן, המביטים אל ישו.
  • השראתו של מתי הקדוש - The Inspiration of Saint Matthew - הציור מתאר מלאך המנחה את מתי בעוד מתי כותב את הבשורה שלו (הבשורה על פי מתי).
  • ייסורי מתי הקדוש - The Martyrdom of Saint Matthew - הציור מציג את מות הקדושים של מתי המטיף, מחבר ספר הבשורה על פי מתי. על פי מסורת, מתי נהרג בהוראתו של מלך אתיופיה בזמן מיסה חגיגית אל מול המזבח. מלך אתיופיה חשק באחיינית שלו (של מלך אתיופיה), וזכה לנזיפה מפיו של מתי, מאחר והנערה הייתה נזירה, ולפיכך כלתו של ישו. בציור מוצג הקדוש בשעה שהוא נרצח על ידי חייל שנשלח על ידי המלך הרשע.

הכניסה לכנסייה הינה חופשית


כל ימי השבוע: 10:00-12:30, 16:00-19:00


39-6-688271


Via Santa Giovanna d'Arco 5, Rome


כיצד מגיעים


View רומא in a larger map

כנסיית סאן איגנסיו די לויולה - Chiesa di Sant' Ignazio di Loyola

כנסיית סאן איגנסיו די לויולה (Chiesa di Sant' Ignazio di Loyola) קרוייה על שמו של אביר ספרדי שסבל מפציעה קשה שדרשה ממנו תקופת החלמה ארוכה. במהלך תקופה זו הוא קרא הרבה, והחליט שאם הוא לא יוכל יותר להיות חייל בצבא, הוא יהיה חייל של אלוהים, ויקדיש את חייו לדת. איגנסיו הוא מייסדה של האגודה של ישו (Society of Jesus), הידועה יותר בשם מסדר הישועים (the Jesuits), להם היה תפקיד חשוב בכפיית רצון הכנסייה הקתולית בתקופת הרפורמציה.

הכנסייה נבנתה במאה ה-17, לאחר שאיגנסיו הוכרז כקדוש על ידי האפיפיור. למרבה האירוניה, איגנסיו עצמו אינו קבור בכנסיה הקרוייה על שמו, אל בכנסייה הרשמית של מסדר הישועים, באזור אחר של רומא.


כנסיית סאן איגנסיו די לויולה - Chiesa di Sant' Ignazio di Loyola כנסיית סאן איגנסיו די לויולה (Chiesa di Sant' Ignazio di Loyola) כנסיית סאן איגנסיו די לויולה (Chiesa di Sant' Ignazio di Loyola)

הציורים שמאחורי המזבח בכנסיה מציגים קטעים מחייו של איגנסיו די לויולה.

הסיבה העיקרית להגיע לכנסייה זו היא ציורי התיקרה היפים, אולי בין ציורי התיקרה היפים ברומא. הציורים, מתארים את עבודתם של אנשי המסדר בעולם, צויירו בידי הצייר הישועי אנדריאה פוזו (Andrea Pozzo). התיקרה צויירה בצורה היוצרת אשלייה כי היא גבוהה הרבה יותר ממה שהיא באמצעות ציור של המשך לקירות הכנסייה עד לפתח דרכו נשקפים השמיים.

עוד נקודה מעניינת בכנסייה היא הכיפה, שלמעשה איננה כיפה כלל, אלא ציור המדמה כיפה. במקור תוכננה לכנסייה כיפה, אך המנזר שליד הכנסייה התלונן כי בניית כיפה תסתיר להם את הנוף.


הכניסה לכנסייה הינה חופשית.


ימים ב' עד שבת: 07:30-19:00
יום א': 09:00-1900
באוגוסט הכנסייה נפתחת רק ב-09:00


06-6794406


Piazza Sant'Ignazio, Rome


מידע נוסף ניתן למצוא באתר כנסיית סאן איגנסיו די לויולה

כיצד מגיעים


View רומא in a larger map

המדרגות הספרדיות - Scalinata della Trinata dei Monti

קשה להחליט אם לאהוב או לא לאהוב את המדרגות הספרדיות (Scalinata della Trinata dei Monti). כמויות האנשים שמגיעות אל המקום פשוט מכסות את המדרגות, כך שקשה להנות מיופיין. בעונות השיא יכול להיות ממש קשה לעלות במדרגות מרוב אנשים שיושבים עליהן.

האמת היא שהשם "המדרגות הספרדיות" מטעה, מאחר והקמת המדרגות מומנה למעשה בידי צרפתים בין השנים 1723-25, שבמקור תיכננו להקים בראש המדרגות פסל של המלך לואי ה-14 רכוב על סוס. האפיפיור לא אהב את הרעיון של הפסל. התושבים המקומיים קוראים בדיפלומטיות למדרגות פשוט "המדרגות" (Scalinata).

בקיצור, אמנם מדובר במקום שכמעט כל תייר המבקר ברומא יגיע אליו, אך האמת תאמר, שלא מדובר באטרקציה כל-כך משמעותית... מעבר לישיבה עליהן, אין כאן באמת מה לעשות.


המדרגות הספרדיות - Scalinata della Trinata dei Monti המדרגות הספרדיות - Scalinata della Trinata dei Monti

המדרגות הספרדיות מתחילות בכיכר ספרד (Piazza di Spagna), בו ניצבה במהלך המאה ה-18 שגרירות ספרד. שטח הכיכר נחשב באותה תקופה לטריטוריה ספרדית, ומכאן גם באו השמות של הכיכר והמדרגות.

בכיכר מיזרקה קטנה הזורמת אל בריכת מים. שמה של המיזרקה פונטנה דלה ברצ'יה (Fontana Della Baraccia), והיא נבנתה בשנים 1627-29 על ידי האמן הידוע ברניני (האב או הבן). משמעות השם, אגב, הוא מיזרקת הספינה הישנה, מאחר והיא נראית כמו סירה שקועה. הצורה הזו נבחרה מאחר ולפני שנבנו הקירות סביב נהר הטיבר העובר ברומא, היו הצפות רבות של האזור, וה-1598, במהלך הצפה גדולה במיוחד, הוצפה הכיכר עד לגובה מטר, וכשחזרו המים לאחור, נשארה בכיכר סירה.

מכאן ניתן לעלות ב-138 מדרגות העולות מן הכיכר במעלה תלול, וזהו גם גרם המדרגות הרחב ביותר באירופה. המדרגות מחברות את הכיכר עם כנסיית טריינטה דאי מונטי (Trinita dei Monti) שבראשן, שנבנתה בשנת 1495 במימון צרפתי. מעניין שהכנסייה צולמה וודאי מליוני פעמים, אך רק מעטים מבקרים בתוכה.


  • בגלל עומס התיירים הרב במקום, כדאי להגיע לכאן מאד מוקדם בבוקר, ולנסות להקדים את המוני המבקרים.
  • קיים חוק עירוני האוסר אכילה על המדרגות. כנראה שהנושא באמת מעצבן מישהו...

(עדכון אחרון: אוקטובר 2013)

אהבת את הדף על רומא?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.