טרקר - טיולים בארץ ובעולם

שמורת טונגרירו - מדריך טרקר

(Tongariro)

שמורת טונגרירו היא אזור געשי באי הצפוני של ניו זילנד, באזור אגם טאופו. הר הגעש שבמרכז השמורה מתנשא לגובה 1,978 מטרים מעל פני הים. הר הגעש התפרץ לראשונה לפני 275,000 שנים, ומאז האזור פעיל געשית. בשנת 2012 התרחשה במקום התפרצות געשית נוספת.

השמורה ניתנה במקור במתנה לממשלת ניו זילנד על-ידי השבט המאורי שחי במקום.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1990 על שמורת טונגרירו כעל אתר מורשת עולמית.

ההגעה אל שמורת טונגרירו


הצג מפה גדולה יותר

טרק טונגרירו קרוסינג - Tongariro Crossing

טרק טונגרירו קרוסינג (Tongariro Crossing) נחשב בצדק לטרק החד-יומי היפה ביותר של ניו זילנד. הטרק מטפס אל הרי געש מדהימים, יורד אל בריכות יפיפיות ומקיף אגמים ציוריים. והכל ביום אחד של הליכה!

הטרק כולל את הר הגעש טונגרירו, ששימש כ"מאונט דום" (Mount Doom) בסרט שר הטבעות.

אבל, ישנה בעיה אחת בטרק... אורכו. אורך הטרק הוא 19.4 ק"מ, והוא כולל עליה מתישה של כ-800 מטרים בתחילתו. לכן, נדרש כושר סביר כדי לעשות את הטרק, אך לא יותר מסביר. כל עוד לא עושים הפסקות ארוכות, כל מטייל בעל כושר טוב יכול לעשות את הטרק.

אגב, כל התמונות בדף זה הן מטרק טונגרירו קרוסניג, כלומר מטרק היום ולא מהטרק הארוך יותר.

העונה בה אמור מזג האוויר להיות הטוב ביותר היא הקיץ (דצמבר עד מרץ). עם זאת, תמיד מזג האוויר תלוי במזל, וגשם יכול לרדת בכל זמן (וגם השמש יכולה לצאת תמיד....). מזג האוויר באזור הפכפך וקר, והיוצאים לטרק צריכים להתכונן לגשם וקור גם אם נראה יום בהיר!


טרק טונגרירו קרוסינג - Tongariro Crossing Trek הר געש טונגרירו - Tongariro Volcano המכתש האדום - טרק טונגרירו קרוסינג - The red crater בריכות האיזמרגד - טרק טונגרירו קרוסינג - Emerald Pools בריכות האיזמרגד - טרק טונגרירו קרוסינג - Emerald Pools האגם הכחול - טרק טונגרירו קרוסינג - Blue Lake

הטרק מתחיל בכניסה לעמק מנגטפופו (Mangatepopo), ומתעקל לאורך העמק עד לטיפוס לאוכף בין הר טונגרירו לבין הר נגאורוהו (Ngauruhoe). משם ממשיך הטרק לטפס ללוע האדום (Red Crater) בגובה 1886 מטרים מעל פני הים.

מנקודה זו רוב הדרך היא ירידה. הטרק יורד לבריכות לאגמי האיזמרגד (Emerald Lakes). משם מקיף הטרק את האגם הכחול לכיוון הירידה לנקודת הסיום. ההליכה לקראת הסיום היא ירידה ארוכה במדרגות - לא מומלץ לבעלי בעיות בברכיים! לצערי אין אפשרות לעקוף את החלק האחרון ולהתחמק מן המדרגות.


  • חייבים לקחת אתכם הרבה מים (לפחות שלושה ליטרים לאדם).
  • אל תתפתו להפסקות ארוכות מדי לאורך הדרך, כדי שלא תצטרכו לעשות את הקטע האחרון במהירות. הזמן בין ההסעה לפארק להסעה חזרה מספיק בהחלט להליכה במהירות סבירה, אם לא עושים הפסקות ארוכות מדי.

הכניסה לטרק הינה ללא תשלום, אך בכדי להגיע אל הטרק יש לקחת אוטובוס. עלות אוטובוס הלוך-חזור מטאופו לפארק היא 55 דולר ניו זילנד (לכרטיס הלוך-חזור).


מידע נוסף ניתן למצוא באתר טרק טונגרירו קרוסינג

כיצד מגיעים

העיר טאופו (Taupo) היא המקום ממנו יוצאים אל הטרק, משם ישנם אוטובוסים יומיים הלוקחים את המטיילים אל הפארק. המבקשים לחסוך, יכולים להחנות את הרכב (אם יש רכב...) קרוב יותר, אך בחניות הסמוכות לפארק יש מכת פריצות, אז ייתכן שזה לא ישתלם.

טרק הטונגרירו הוא לא טרק מעגלי!

עלות אוטובוס הלוך-חזור מטאופו לפארק היא 55 דולר ניו זילנד (לכרטיס הלוך-חזור). ההסעה יוצאת בבוקר סביב השעה 06:00, ומגיעה לפארק ב-8:30. בחזרה ישנם שני מועדים בהן יוצאת הסעה: 15:45 ו-17:15. שימו לב כי זמנים אלו דורשים להשלים את ההליכה של הטרק בתשע שעות (בדרך כלל נדרשות 7-8 שעות). אמנם רשמית אין דרך לחזור אחרי האוטובוס האחרון, אך מעשית, האוטובוס האחרון לא יעזוב עד שיגיע אחרון המטיילים. אם המטייל האחרון לא מגיע, מוזמן צוות חילוץ.

(עדכון אחרון: פברואר 2013)

אהבת את הדף על שמורת טונגרירו?

חיפוש באתר:
Hotelscombined.com

לאן מטיילים השבוע?

קבלו טיפים, רעיונות ועדכונים בנושא טיולים בארץ או בחו"ל:
דוא"ל: *
שם פרטי:
שם משפחה:
טיולים בארץ
טיולים בחו"ל

* הפרטיות שלך חשובה לנו. אנחנו לא נעביר ולא נמכור את הפרטים שלך.